סגור

ילדים בני 12-3 שהחלימו מקורונה בחצי השנה האחרונה לא יחויבו בבדיקת אנטיגן

ארבעה ימים לפני החזרה ללימודים, משרדי הבריאות והחינוך החליטו שלא לחייב את הורי המחלימים הטריים להציג את תוצאות הבדיקה כתנאי לכניסה למסגרות

ארבעה ימים לפני החזרה ללימודים סיכמו הערב (ראשון) מנכ"לי משרדי הבריאות והחינוך, פרופ' נחמן אש ויגאל סלוביק, שלא לחייב ילדים בני 12-3 שהחלימו מקורונה בחצי השנה האחרונה בבדיקת אנטיגן (בדיקת קורונה מהירה) כתנאי לכניסה למסגרות החינוך.


עד כה נאספו קרוב למיליון בדיקות מנקודות האיסוף של מד"א, כשביום חמישי צפויים לחזור 1.6 מיליון תלמידים למוסדות החינוך, ורבבות יגיעו לצהרונים כבר ביום רביעי. על פי החלטת הקבינט, חתימה על הצהרה שלפיה נעשתה בדיקה ביתית שתוצאתה שלילית מהווה תנאי לחזרה למוסדות החינוך ועל ההורים לבצע את הבדיקה ב-29 בספטמבר, יום לפני החזרה. תלמידי החינוך המיוחד ונוער בסיכון הוחרגו מחובת הצגת הבדיקה לבקשת יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ח"כ שרן השכל.
במשרד החינוך הודיעו כי גם 50 אלף ילדי הצהרונים שצפויים לחזור לפעילות יום קודם לכן נדרשים להציג הצהרה כתנאי לכניסה למסגרות. עם זאת, סוגיית אכיפת הדרישה נמצאת עדיין בדיון משפטי משום שהצהרונים מופעלים על ידי הרשויות המקומיות, ולא ברור אם על הממשלה להתקין תקנות מיוחדות או שהרשויות ידאגו לאכיפה.

1 צפייה בגלריה
פרופ' נחמן אש מנכ"ל משרד הבריאות
פרופ' נחמן אש מנכ"ל משרד הבריאות
פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות
(צילום: עמית שאבי)

מנכ"ל משרד החינוך יגאל סלוביק, שהתראיין הבוקר באולפן ynet, העריך שמסגרת מבצע בדיקות האנטיגן יתגלו כ-4,000 ילדים מאומתים: "קצב איסוף ערכות בדיקות האנטיגן מתבצע לשביעות רצוננו ואני מעריך שעד יום רביעי יגיעו מרבית ההורים לקחת את הערכות. אנחנו מעריכים שעם החזרה מטיולים והחופשות יגבר הקצב ותושלם החלוקה".
מנתוני משרד החינוך עולה כי ישנם 40 אלף תלמידים מאומתים במערכת וכ-90 אלף בבידוד. סלוביק ציין כי ישנם ישנם 300 מורים סרבני חיסון ובדיקות, ומעבר לכך למחצית מצוותי החינוך פג תוקף התו הירוק. לדבריו, מרבית המורים יתחסנו או יעברו בדיקות שבועיות כנדרש: "ברור לנו שיהיו בעיות והסוגייה מייצרת אתגר לא קטן מבחינת איוש מורים. במקומות שיחסרו מורים ניתן שעות ומשאבים למנהלי בתי הספר כדי ולתת מענה".