סגור
Dun's 100

"כשאתה מייצג חשוד בעבירות מין אתה נכנס לאולם בית המשפט ואתה נחשב לנאשם בעצמך"

בצל פרשיית שי אביטל התכנסו אתמול עשרות מעורכי הדין המובילים בישראל במסגרת 'פורום המשפט של DUN’S 100 בתחומי הצווארון הלבן ומשפט פלילי' בכדי לדון בסוגיות המרכזיות הנמצאות על סדר היום, "גם בימים אלו צריך לשמור על זכויות האנשים. מה שיקרה זה שאנשים על לא עוול בכפם ימצאו את עצמם בבתי הסוהר" אמר ששי גז, עורך דינו של סוכן הדוגמניות אשר עלו נגדו טענות רבות בדבר עבירות מין והטרדות

כמו בכל מפגש צמרת של עורכי דין מתחום הצווארון הלבן והמשפט הפלילי, גם במפגש שנערך אתמול התייחסו בכירי עורכי הדין בישראל לסוגיות אקטואליות בוערות, כמו גם לסוגיות מקרו המשפיעות על שניים מתחומי המשפט הבולטים בעולם עריכת הדין. עשרות עורכי הדין שהתאספו במסגרת פורום המשפט של DUN’S 100 בתחומי הצווארון הלבן ומשפט פלילי שוחחו על הפרשיה החדשה שנחשפה בתקשורת, הפרשייה בה נרשמו תלונות בגין עבירות מין והטרדות שנעשו לכאורה על ידי סוכן הדוגמניות שי אביטל, וכן על סוגיות מרכזיות אחרות הנמצאות במרכז תשומת הלב התקשורתי כגון משפט נתניהו, חשיבות מעורבות הסניגור בחקירות, הצעות חוק רלוונטיות, פרסום שמות חשודים בתקשורת, והשפעת השיח התקשורתי על המשפט ועל מעמד עורך הדין המייצג חשודים בעבירות עם קלון ציבורי וכו'.
הפורום החל בסקירה שהוענקה על ידי אפרת שגב, סמנכ"לית דאטה ואנליזה בדן אנד ברדסטריט, אשר התמקדה בין היתר בהשפעת מגפת הקורונה על המשפט הפלילי והצווארון הלבן, "בתקופת משבר הקורונה, חלה עליה בביצוע עבירות כלכליות כדוגמת עבודה ב"שחור" והוצאת חשבוניות פיקטיביות", אמרה שגב והוסיפה, "כמו כן, ניכר זינוק של 57% בעבירות מין במרחב הווירטואלי וגידול במספר התיקים שנפתחו במסגרת מעשה סדום מ-319 תיקים ב-2019 ל-368 תיקים ב-2020". עם סיום הסקירה החלו המשתתפים להתייחס לסוגיות המעסיקות את עולמות התוכן של עורכי הדין מתחומי הצווארון הלבן ומשפט פלילי.

1 צפייה בגלריה
'פורום המשפט של DUN’S 100 בתחומי הצווארון הלבן ומשפט פלילי
'פורום המשפט של DUN’S 100 בתחומי הצווארון הלבן ומשפט פלילי
'פורום המשפט של DUN’S 100 בתחומי הצווארון הלבן ומשפט פלילי
(צילום: ניב קנטור)

"שופטים רוצים את התיקים הגדולים כדי שיהיה כתוב את השם שלהם בעיתון וכל הרעש התקשורתי סביב המעצר טוב לכולם חוץ מהלקוח"
השיח בנוגע להשפעת התקשורת על תיקי חקירה ומשפטים היה שיח מרתק שכלל לא מעט אמירות בולטות, מעניינות וגם שנויות במחלוקת. עו"ד ששי גז התייחס כאמור לפרשיית שי אביטל, ״כל הדוגמניות כבר עזבו אותו, כל העולם נגדו והוא עוד לא דיבר מילה. התחושה שלי היא שאין לזה סיכוי היום בבית המשפט והתיק עוד לא התחיל", גז הוא פרקליטו של אביטל אשר מתמודד כיום מול טענות רבות העולות מנשים שונות אשר מתלוננות שהוא ביצע בהן עבירות מין והטריד אותן, "היום כל מי שמנהל תיקי עבירות מין מתחיל עם הרבה מינוסים וכשאתה מייצג מישהו כזה אתה כעו״ד מרגיש נאשם. אתה נכנס לאולם בית המשפט ואתה נחשב לנאשם בעצמך. אני מאלה שמאוד מברך על מהפכת ME Too וכל המלחמה הזו חשובה לי, אבל נדמה לי שקצת הגזמנו כי גם בימים אלו צריך לשמור על זכויות האנשים. מה שיקרה זה שאנשים על לא עוול בכפם ימצאו את עצמם בבתי הסוהר״.
עו״ד גיל פרידמן התייחס למעצרי חשודים בעבירות צווארון הלבן: ״כל מעצרי הצווארון הלבן הם מיותרים. היום יש רשתות האזנה לאנשים האלה עוד לפני שהם נעצרים וזה מגיע למצב בו לפעמים למשטרה יותר משתלם לשחרר את החשודים מאשר להביא אותם לחקירה כי כשהם בחוץ יש להם את כל הכלים להמשיך, להקשיב ולעקוב אחרי מה שהם עושים. שופטים רוצים את התיקים הגדולים כדי שיהיה כתוב את השם שלהם בעיתון וכל הרעש התקשורתי סביב המעצר טוב לכולם חוץ מהלקוח״.
עו״ד אורי קינן דיבר על מעורבות התקשורת בתיקים המשפטיים והחוק בנושא גביית ראיות שלא כדין: ״שי ניצן העלה מדרגה את נושא השפעת התקשורת על התיקים. לאחרונה החליט שר המשפטים לקדם את הצעת החוק בנושא פסילת ראיות המובאות שלא כדין דרך פסקה אמתית. הצעת החוק הזו היא טובה, לגיטימית וראויה. עולם התקשורת מקבל בקריצת עין גם לגיטימיות מבתי המשפט לחשוף חומרים ולערוך סוג של משפטי שדה מחוץ לקוטלי בית המשפט. המטרה היא להביא את מערכת המשפט כולה למצב בו תבין שכל ראיה שתגבה שלא כדין תפסל״.
גם עו״ד דפנה ווינברג התייחסה למעורבות התקשורת בתיקים המשפטיים: ״אנחנו צריכים להימנע ככל שניתן מהשימוש בתקשורת. בפרקליטות מחזיקים את התיקים הרבה מאוד זמן ובפועל אנחנו רואים שיש להם אינטרס לכך מול התקשורת. אותנו מורחים הרבה זמן עם תשובות על דחיית שימועים ובסוף אנחנו מקבלים את זה בתצורה של אייטם בתקשורת. אנחנו כעורכי דין באים כתגובה לתקשורת ולא הולכים אליה כדי להסדיר דברים״.
עו״ד רותי ליטבק ביקרה את עבודת התקשורת ואת 'משפטי השדה' שנערכים בפלטפורמות התקשורתיות השונות: ״אני נרתעת מהתקשורת במידה רבה מהעובדה הפשוטה שזה נהיה קרקס. התיקים מתנהלים בתקשורת וזו לא טובת הלקוחות שלנו ויותר מזה זה מפריע לנו בעבודה שלנו. אנחנו מגיעים למצבים בהם יש משפטי שדה בטלוויזיה וברדיו. המגרש שלנו הוא לא בתקשורת ואין דרך או מקום להשפיע על שופטים דרך התקשורת״.
עו״ד גלעד ברון שוחח על שינוי 'כללי המשחק' המתרחשים כיום בזירה התקשורתית, אך גם בזירה הכללית: ״התקשורת גדולה וחזקה מאתנו ואנחנו צריכים ללמוד לחיות לצידה ואיתה. אנחנו יכולים לשנות את האתיקה השורשית של איך מתנהלים וזה בידיים שלנו. בנוסף על הצד התקשורתי שנכנס לחיינו, התיקים היום שינו את כללי ההתנהלות והפרקליטות ובתי המשפט לא עשו את האדפטציה הנכונה להתנהל בהם״.
"בכל מקום שאין נוכחות אקטיבית של סנגור יש פוטנציאל לפיתוח זיהומי"
עורכי הדין התייחסו בהרחבה לאופן בו נגבות העדויות במשטרה ולשימוש האפשרי בהן במידה והעדויות הושגו באמצעות מניפולציות או באמצעים אשר לכאורה אינם כשרים, ואשר מטילים צל על תוכן ותוקף העדות. עו״ד אילן סופר דיבר על הביקורת שהושמעה סביב תיקי נתניהו וחשיבות נוכחות הסנגורים בחדרי החקירות: ״בתקופת תיקי נתניהו נוצר גל עכור מאוד של ביקורת שאי אפשר לראות מבעדה. הבעיה במדינת ישראל היא לא שהפרקליטות תופרת תיקים, הבעיה היא בדרך כלל באותם השלבים בהם אין נוכחות של סנגור. שלב החקירה נהיה תהליך רקוב שלא מתנהל כמו שצריך. צריך לחוקק חוק שיקבע כללים ברורים בכל הנושא של שלבי החקירה והשימוש בחומרי החקירה. בכל מקום שאין נוכחות אקטיבית של סנגור יש פוטנציאל לפיתוח זיהומי״.
עו״ד ד״ר צבי גבאי הרחיב את השיח על חשיבות נוכחות הסנגורים בכל שלבי החקירה בתיקים: ״צריך להתחיל להכניס במדינת ישראל ודאות חוקית. היום חוקרים בחדרי החקירות משתמשים בשקרים ועדויות מזויפות מול הנחקרים. לא הגיוני שאין עו״ד שנמצא בחדרים האלה כדי לעצור ולמנוע את הקראת ההודעות הפיקטיביות, ואת השימוש בראיות שלא כדין אל מול הנחשדים. מדינת ישראל צריכה לעגן את הנושא הזה בחוק. אני חושב שהגיע העת לעשות את השינוי עד הסוף״.
עו״ד יובל זמר חווה את דעתו על הצעת החוק של שר המשפטים בנושא פסילת ראיות: ״אני לא מתלהב מהצעת החוק של גדעון סער שכן היא מקבעת מצב שהוא פשרה לא טובה לאף צד. צריכה להיות הבנה מעוגנת בחוק שבמידה והפרת את זכותו של האיש- הראיה היא פסולה. הצעת החוק הזו מנציחה מצב משפטי לא טוב לאזרח. מקווה שהצעת החוק הזו לא תעבור כי במציאות המשפטית והפוליטית בישראל אנחנו נגיע למצב של קיבוע מצבים שלא טובים לאף אחד מהצדדים״.
עו״ד שרון כהנא התייחסה לגזר דין פאינה קירשנבאום, "הענישה בתיק קירשנבאום היא חסרת תקדים. עונש דו ספרתי בעבירות שוחד זו חציית רף שחורגת מכל אמת מידה מוכרת. ביהמ״ש יצר יש מאין, 'כביש עוקף' מדרג ענישה - נורמה חדשה המנותקת לחלוטין מפסקי הדין העוסקים בעבירות על טוהר המידות".
בפורום השתתפו אורון שוורץ, שותף מייסד, שוורץ נרקיס ושות', אורי קינן, מייסד, אורי קינן ושות', איילת לשם, עו"ד, ורדי לשם רון עו"ד, אילן סופר, שותף ומייסד המשרד, אילן סופר ושות' עו"ד, עו"ד אורי קורב, שותף מנהל בן צור קורב. עו"ד , עו"ד אלון רון, שותף מייסד, ורדי לשם רון עו"ד, ארז אבוהב, מייסד ובעלים, ארז אבוהב משרד עו"ד, ברוך זכאי, עו"ד, פריד גבאי משרד עו"ד, טל גבאי, שותף מייסד, פריד גבאי משרד עו"ד. גיל פרידמן, שותף מייסד, משרד עו"ד גיל פרידמן, גלעד ברון, מייסד ושותף מנהל, ברון ושות' משרד עו"ד, ד"ר צבי גבאי, שותף בכיר, ברנע ג'פה לנדה, עו״ד ששי גז, מייסד ובעלים גז ששי משרד עו"ד. משרד עו"ד דפנה וינברג, יועצת, שפיגלמן קורן זמיר ושות' עו"ד ונוטריונים, זכי כמאל, בעלים ומייסד, זכי כמאל משרר עו"ד, יובל זמר, שותף מייסד, יובל זמר משרד עו"ד , יובל ששון, שותף, מיתר עו"ד. ד"ר יחיאל וינרוט, שותף, ד"ר י.וינרוט ושות'. ניר יסלוביץ, מייסד ובעלים, ניר יסלוביץ משרד עו"ד, ניר לזר, עו"ד, סרטל, סהראי, לזר משרד עו"ד, עידית רייכרט, מייסדת ובעלים, עידית רייכרט משרד עו"ד, עמית בכר, שותף, ש.הורוביץ, ציון סהראי, שותף, סרטל סהראי לזר, משרד עו"ד, קובי בן שעיה, מייסד ובעלים, משרד עו"ד קובי בן שעיה, רותי ליטבק, שותפה מייסדת, עיני ליטבק לזר ושות' משרד עו"ד שרון כהנא, שותפה וראש מחלקת צווארון לבן, AYR- עמר רייטר ז'אן שוכטוביץ ושות'. שרון זגגי-פנחס, נחמני-בר משרד ועורכי דין.
למידע נוסף כנסו לאתר duns 100