סגור
הוועידה הלאומית לתשתיות סחר וחדשנות עו"ד מיכל רוזנבוים
מנהלת רשות החברות, מיכל רוזנבוים (צילום: גדי קבלו)

בלעדי
אחרי שהתלונן על התעמרות: מנהלת רשות החברות מקדמת את פיטורי סגנה

מיכל רוזנבוים פנתה בימים האחרונים לגורמים באוצר בבקשה לקיים שימוע לפני פיטורים לסגנה נדב צוק. בשבוע שעבר חשף כלכליסט כי צוק שלח מכתב תלונה חריף למבקר המדינה ולנציב שירות המדינה נגד רוזנבוים, בו טען כי היא מתעמרת בו, מתערבת במינויים ופועלת נגד האינטרסים של הרשות. תגובתה: "צוק פעל באופן שאינו עולה בקנה אחד עם ערכי הרשות"

מנהלת רשות החברות הממשלתיות, מיכל רוזנבוים, פנתה בימים האחרונים ליועץ המשפטי של משרד האוצר, עו"ד אסי מסינג, בבקשה לקיים שימוע לפני פיטורים לסגנה נדב צוק. בשבוע שעבר חשף כלכליסט כי צוק שלח מכתב תלונה חריף למבקר המדינה ולנציב שירות המדינה נגד רוזנבוים.
לפי רוזנבוים, "נדב צוק פעל, לכאורה, באופן שאינו עולה בקנה אחד עם ערכי הרשות וחובותיה, בעיקר בנוגע לכשירותם של מועמדים, מרביתם בעלי זיקות פוליטיות מובהקות למלא תפקידים בכירים בחברות ממשלתיות". לדבריה, טרם הוחלט לנקוט צעדים ארגוניים כלפיו.
רוזנבוים פנתה בעניינו של צוק גם לסמנכ"לית למשאבי אנוש באוצר, סופי עופר. יצוין כי מבחינה מנהלית עובדי רשות החברות כפופים למשרד האוצר. יום לאחר שצוק שלח את מכתבו, נפגשה רוזנבוים עם עופר בעניינו. ברשות החברות טענו אז כי בפגישה לא נדון כלל עניין פיטוריו. יצוין כי באחרונה ביקשה רוזנבוים למנות את עופר כנציגת המדינה בדירקטוריון החברה למפעלי משק וכלכלה. צוק התנגד והמהלך נבלם על ידי אמסלם.
היחסים בין רוזנבוים לצוק, שמונה כסגן בתקופת כהונתה, עלו על שרטון והגיעו לעימות. לנציבות שירת המדינה הגיעו בחודשים האחרונים תלונות אנונימיות על התנהלותה של רוזנבוים, אולם מקרה זה מדובר לראשונה בתלונה רשמית מצד בכיר ברשות. מחשש למעמדו, כתב צוק במכתבו: "מאחר שאני עדיין מכהן בתפקידי בכפיפות למנהלת הרשות והרגישות הנובעת מכך, וכדי לא לפגוע בסדרי העבודה, אבקש בשלב זה שתוכן שהמכתב לא יועבר לגורם שלישי. אנא התערבותכם הדחופה לעצירת ההתנהלות שלה ופגיעה ברשות ובעובדיה, בחברות הממשלתיות ובאזרחי ישראל".
במכתבו האשים צוק את רוזנבוים בכך ש"כבר למעלה משנה מתעמרת בי ובמנהלי ועובדי רשות החברות. התנהלותה הן ברמה הניהולית, הן ברמה הבינאישית והן ברמה המקצועית פוגעת בעובדי הרשות ובתפקוד התקין של הרשות עד כדי כך שהחלטות והנחיות שהיא מנחיתה על עובדי הרשות אינן עולות בקנה אחד עם סדרי מינהל תקין המצופה מעובד ציבור ככלל וממנהלת בכירה בתפקיד כה רגיש כמו שלה בפרט, הטוענת בכל מקום להיותה 'שומרת סף'. איני מוכן להמשיך כך".
צוק מופקד על יחידת תחבורה-נדל"ן ופיננסים ברשות. לטענתו, "מנהלת הרשות החליטה להתערב באופן אישי בחוות דעת הנוגעות למינויים. כאשר היא אינה מרוצה מחוות דעת חיובית שנכתבה על מועמד מאן דהוא, היא דורשת להפוך את אותה חוות דעת לשלילית. כאשר מנהלת הרשות מעוניינת לקדם דירקטור אף אם אינו מתאים, היא דורשת לקדם את עמדתה בהתאם. במקרה מסוים כבר הוכנו במערכת חוות דעת מקצועיות ומשפטיות, אך במשך חודשים מנהלת הרשות מונעת את העלאת המועמד אל ועדת המינויים". עוד האשים צוק כי "במספר מקרים פעלה רוזנבוים בניגוד לאינטרסים של המדינה בנכסיה, כמו במקרה של הפרטת בנק יהב".
מרוזנבוים נמסר בשבוע שעבר כי "לאחר שבמהלך דיונים שנגעו לכשירותם של מועמדים, מרביתם בעלי זיקות פוליטיות מובהקות, למלא תפקידים בכירים בחברות ממשלתיות הביעו רוב גורמי המקצוע עמדה נחרצת שעמדה בסתירה לעמדתו של אחד הסגנים ברשות, ולאחר שבדקה את העובדות ולמדה את הנתונים, הכריעה מנהלת הרשות בדבר עמדת הרשות שתוצג ודחתה את עמדת הסגן המדובר. לאחר שהסגן המשיך להתנהל נגד החלטות מנהלת הרשות והוצא מישיבה, הוא זומן לשיחת בירור".
המכתב של צוק נשלח אל מבקר המדינה מתניהו אנגלמן והנציב דניאל הרשקוביץ, עם עותקים לרה"מ בנימין נתניהו, השר הממונה על רשות החברות דוד אמסלם, היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה והמשנה ליועמש"ית גיל לימון. נזכיר כי לפני מספר חודשים דרש אמסלם להדיח את רוזנבוים מתפקידה. המכתב משמש למעשה תמיכה לנימוקי אמסלם להדחתה של רוזנבוים, הן מבחינה מקצועית והן מבחינת יחסי אנוש.
ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "איננו מגיבים לנושאי כוח אדם בתקשורת". מרוזנבוים נמסר: "נדב צוק פעל, לכאורה, באופן שאינו עולה בקנה אחד עם ערכי הרשות וחובותיה, בעיקר בנוגע לכשירותם של מועמדים, מרביתם בעלי זיקות פוליטיות מובהקות למלא תפקידים בכירים בחברות ממשלתיות. ההחלטה, אם וכאשר, לנקוט ביחס אליו צעדים ארגוניים, טרם התקבלה, והיא תתקבל אך ורק בכפוף לכל נוהל מקובל בשירות הציבורי. רשות החברות הממשלתיות תמשיך להקפיד על סטנדרטיים מקצועיים מחמירים, תהליכים סדורים, שקופים ויעילים תוך מחויבות בלתי מתפשרת לבעלי המניות של החברות - אזרחי מדינת ישראל".