סגור
מימין רוני צברי נאוה מיכאל צברי
רוני צברי ז"ל ואלמנתו, ד"ר נאוה מיכאל צברי (צילום מסך: יוטיוב שירן כרמל)

פרסום ראשון
נכדתם של מייסדי שטראוס מבקשת למנוע מכירת ביתה בסביון: "כל חטאי היה אהבתי הרבה"

ד"ר נאוה מיכאל צברי, אלמנתו של הבעלים של חברת צברים שצברה חובות של 144 מיליון שקל ומונה לה נאמן, הגישה היום תביעה נגד נושות של החברה בדרישה לעכב את מכירת ביתה ולהורות כי שטרי המשכנתא וכתבי הערבות שעליהם חתמה מבוטלים וחסרי תוקף: "על אף שלא הייתי מעורבת כלל בעסקיו של בעלי המנוח, העברתי לו כספים בהיקפים משמעותיים הנאמדים במיליוני שקלים מבלי שקיבלתי על כך דבר"

נלחמת על הבית: ד"ר נאוה מיכאל צברי, נכדתם של מייסדי קבוצת שטראוס, בתה של רעיה שטראוס ואלמנתו של יזם הנדל"ן רוני צברי ז"ל, הגישה היום (א') תביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד נושות של חברת צברים של בעלה המנוח שצברה חובות ומונה לה נאמן. בתביעתה מבקשת מיכאל צברי לעכב את מכירת ביתה ולהורות כי שטרי המשכנתא וכתבי הערבות שעליהם חתמה מבוטלים וחסרי תוקף.
בעלה המנוח, יזם הנדל"ן רוני צברי שנפטר במפתיע באוקטובר האחרון, היה הבעלים של חברת צברים שצברה חוב של כ-144 מיליון שקל ושמונה לה נאמן וכן כונס נכסים לפרויקט החברה ביפו. במסגרת התביעה שהגישה אלמנתו למחוזי בתל אביב, היא טוענת כי הבית שבו היא מתגוררת בסביון הוא שלה, ויש לדחות בקשה של נושות של חברת צברים למכור אותו.
"כל חטאי היה אהבתי הרבה למר צברי, התמימה בדיעבד. לא פקפקתי לרגע בכוונותיו של מר צברי וסמכתי עליו בעיניים עצומות. לא עלה בדעתי כי מר צברי עלול לבקש ממני אי פעם לבצע פעולות שעלולות לסכן אותי לא כל שכן את בית מגורי. במהלך השנים, ועל אף שלא הייתי מעורבת כלל בעסקיו של בעלי המנוח, העברתי לו כספים בהיקפים משמעותיים הנאמדים במיליוני שקלים. זאת עשיתי מבלי שקיבלתי על כך דבר בתרומה, מבלי שהייתי זכאית לדבר ומבלי שהייתי מעורבת בעסקי בעלי המנוח בדרך כלשהי", הצהירה נאוה מיכאל צברי במסגרת תיק ההוצאה לפועל שנפתח כנגדה לאחרונה על ידי שתי חברות נושות.
1 צפייה בגלריה
רוני צברי חברת צברים פרויקט יאפא
רוני צברי חברת צברים פרויקט יאפא
יזם הנדל"ן רוני צברי ז"ל. "כל העת בני הזוג הקפידו לערוך הפרדה מוחלטת בעסקיהם ונכסיהם"
(צילום מסך: יוטיוב)

בשבוע שעבר נדחתה בהוצאה לפעול התנגדותה של האלמנה לביטול המשכון על ביתה ועיכוב הליכי המימוש של הבית. בהמשך לכך הגישו ללשכת ההוצאה לפועל בתל אביב החברות יסודות ב' נדל"ן ופיתוח וחברת הביטוח איילון שליוו את הפרויקט של צברים פיננסית והינן נושות מובטחות, בקשה להוצאה לפעול במסגרתה נטען כי האלמנה לא שילמה את חובה למימוש משכנתא בסך 15 מיליון שקל על נכס ולכן יש להורות על מכירת הבית בסביון ולמנות כונסי נכסים לצורך מימוש המשכנתא.
מיכאל צברי הגישה היום כאמור תביעה נגד הנושות - החברות יסודות ב' נדל"ן ופיתוח וחברת הביטוח איילון - וביקשה מבית המשפט להצהיר כי שטרי המשכנתא וכתבי הערבות שעליהם חתמה מבוטלים וחסרי תוקף משפטי וכן להורות על הפסקת הליך בהוצאה לפועל שהגישו הנושות במסגרת הליך המימוש.
במסגרת התביעה טוענת מיכאל צברי כי היא חוקרת באוניברסיטת תל אביב ובעלת הזכויות בבית מגוריה בסביון. "עניינה של תביעה זו בהתנהלות פסולה, בלשון המעטה של הנתבעות, אשר פועלות באמצעים פסולים, תוך הסתרת מסמכים ועובדות לממש את בית מגוריה של נאוה מיכאל צברי בסביון".

"הם יודעים שאת משפחת שטראוס"

במסגרת התביעה טוענת האלמנה באמצעות עוה"ד מורן ביקל, אסף גלזנר וניב פולני ממשרד ברנע ג'פה לנדה ושות' כי היתה נשואה לרוני צברי ז"ל למעלה מ-20 שנה שהיה יזם נדל"ן אשר היה בעל השליטה בחברת צברים ייזום פיתוח והשקעות. "במשך כל תקופת נישואיהם, שררה בין בני הזוג אהבה גדולה, כאשר כל העת בני הזוג הקפידו לערוך הפרדה מוחלטת בעסקיהם ונכסיהם", נכתב.
האלמנה מדגישה בתביעה כי לא היתה כלל מעורבת בעסקיו של בעלה המנוח אך העבירה לו כספים בהיקפים משמעותיים הנאמדים במיליוני שקלים. אולם, בתביעה מצוין כי במהלך שנת 2019 "פנה מר צברי אל אשתו התובעת וסיפר לה כי לטובת הבטחת קבלת האשראי לליווי הפרויקט (מדובר בפרויקט של צברים ביפו -ל.ד) נדרשת צברים ליתן לנתבעות (לנושות , יסודות ואיילון-ל.ד) בטוחות מנאוה בדמות שטרי משכנתא וכתבי ערבות. מר צברי הבהיר לתובעת, כי מדובר בפעולה סטנדרטית וכי אין בחתימה כל סיכון: 'הם עושים זאת כי הם יודעים שאת משפחת שטראוס וזה שווה להם אבל אין מה לדאוג, יש להם בטוחות ממני מעל לראש'".
בתביעה נטען כי "למגינת הלב, התובעת נאוה מיכאל צברי נעתרה לבקשתו של צברי וחתמה על מסמכים שונים... ויודגש לאורך כל הדרך לא הוסבר לתובעת מה הן זכויותיה ומה הן חובותיה מתוקף היותה ערבה יחידה ומה המשמעות של חתימתה על המסמכים האמורים. כך, לתובעת לא הוסברה מהות 'העסקה' והתוצאות המשפטיות הנובעות ממנה, כך לתובעת לא הוסבו תנאי ההלוואה לה היא ערבה כביכול".
עוד נטען כי במסגרת הליך הפירוק נגד צברים נטען לחוב של כ-144 מיליון שקל שאותו חייבת לכאורה צברים לנתבעות. "הנתבעות שידעו היטב את מצבן הכלכלי והפיננסי של צברים והפרויקט, וניהלו עם צברים ומר צברי שיח מתמשך בעניין שהתובעת (נאוה-ל.ד) לא היתה חלק ממנו, לא טרחו ולו פעם אחת להרים דגל אדום או לעדכן את התובעת ולו ברמז, כי מצבו של הפרויקט וצברים הולך ומחמיר ושכדאי לה לפעול ולהיערך לשם כך... מדובר בחוב עצום ממדים אשר יש להניח כי הלך והצטבר במשך השנים כתוצאה מקשיים אדירים שאליו נקלע הפרויקט. למרות זאת הנתבעות שעוסקות במתן אשראי חוץ-בנקאי וביטוח, שלהן חובות אמון וגילוי מחמירים, לא טרחו לעדכן את התובעת על כך. אדרבא, אלו דאגו להחתים אותה על התחייבויות נוספות בניסיון להעמיק את הבור שנקלעה אליו התובעת, וזאת ללא שום הצדקה מתקבלת על הדעת".
בתביעה מבהירה נאוה מיכאל צברי כי "כאן המקום להבהיר כי הבית בסביון הוא בית מגוריה של התובעת, והתובעת מתגוררת בו מזה כ-20 שנים ביחד עם בנה. יובהר כי על שם התובעת רשומים שני נכסים אשר עומדים להימכר על מנת לסלק את ההתחייבויות לנושי צברים ומר צברי". מדובר בדירה בתל אביב וברמת אפעל, לפי התביעה.
מטעם עורכי דינה של הגברת צברי, ניב פולני ומורן ביקל ממשרד ברנע ג'פה לנדה, נמסר: "כתב התביעה מדבר בעד עצמו והנושא יתברר בבית המשפט".
מעו"ד חגי אולמן, בא כוח יסודות ואיילון, טרם נמסרה תגובה.