סגור
נגיד בנק ישראל פרופסור אמיר ירון יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני
יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני ונגיד בנק ישראל פרופסור אמיר ירון (צילומים: אייל טואג, אורן זיו)

גפני: "הארכת כהונת הנגיד - החלטה רעה"; בנק ישראל: "ראוי שיראה את טובת המשק כולו"

יו"ר ועדת הכספים: "הקדנציה של ירון מאופיינת בפגיעה בחלשים"; בנק ישראל: "חשוב שהדיאלוג בין הכנסת והממשלה לבין מוסדות ציבוריים יהיה מקצועי ומכבד, ולא יתאפיין בשיח רעיל ומפלג"

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני ביקר היום בחריפות את ההחלטה להאריך את כהונתו של נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון. "הוא נגיד רע, הקדנציה שלו מאופיינת בפגיעה בחלשים, והממשלה הולכת לקבל החלטה רעה בעניין כהונתו", אמר גפני בפתח ועדת הכספים הבוקר (ב').
עוד הוסיף גפני: "בתקופה שלו הבנקים מרוויחים הון תועפות. הכסף הזה נגזר מהזוגות הצעירים, שסבלו מהעלאת הריבית. הבנקים מתעשרים כי הנגיד הולך איתם יד ביד. הוא (הנגיד-ע.א) לא נקף אצבע בעניין, הוא מזלזל בוועדה ולא אכפת לו מהציבור".
בתגובה נמסר היום מבנק ישראל: "יציבות מחירים היא תנאי לפעילות תקינה של המשק כולו. העלאות הריבית מנעו מהכלכלה הישראלית גלישה לאינפלציה גואה שפוגעת בראש ובראשונה בשכבות החלשות. בלעדיהן, האינפלציה היתה מכה שורשים עמוקים, ומשפחות רבות, לצד עסקים רבים, היו נפגעים עוד יותר ולאורך זמן.
"ראוי היה שיו"ר ועדת הכספים יראה את טובת המשק כולו, יהיה בקיא ביסודות הכלכלה וגם במה שקורה מחוץ לישראל - אז היה מגלה שפעולות הבנק המרכזי בישראל והנגיד, בהתמודדות עם האינפלציה, הקורונה והמלחמה, זוכות לתשבחות מצד כל גורמי המקצוע הבינלאומיים. וגם, חשוב לא פחות שהדיאלוג בין הכנסת והממשלה לבין מוסדות ציבוריים כמו בנק ישראל, יהיה מקצועי ומכבד, ולא יתאפיין בשיח רעיל ומפלג, שאינו הולם, ודאי בעת הזו".
גפני ציין כי בכוונתו לשוב ולקדם הצעת חוק לגביית מס יתר על רווחי הבנקים: "ככה הבנקים יחשבו פעמיים אם נכון יהיה לגבות סכומים גבוהים מהציבור", אמר.
הדברים עלו בעקבות הקרן בערבות מדינה שהוקמה בפתיחת המלחמה, ושהריבית המקסימלית בה מגיעה לריבית הפריים פלוס 1.5%, קרי 7.75%. בוועדת הכספים ביקשו מהאוצר לפעול להפחתת הריבית, אולם הדבר לא הניב בינתיים תוצאות.
בסוף החודש הבא תסתיים הכהונה של הנגיד ירון. בשבוע שעבר הודיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' כי בכוונתם להאריך את כהונתו לקדנציה נוספת. ככל הנראה נתניהו היה מעדיף למנות נגיד חדש לתפקיד, אולם פתיחת המלחמה מונעת ממנו להוביל צעד שכזה.