סגור

סער פרסם הצעת החוק: נאשם בפלילים לא ירכיב ממשלה

לפי ההצעה, חבר כנסת שתלוי ועומד נגדו כתב אישום לא יהיה כשיר להרכיב את הממשלה אם הואשם בעבירה שהעונש הקבוע לה בחוק הוא למעלה משלוש שנות מאסר; עדיין לא ברור אם יש רוב בכנסת להצעה; הליכוד: "חוק אנטי דמוקרטי"

שר המשפטים גדעון סער פירסם הערב (שלישי) את תזכיר החוק המתקן את חוק יסוד: הממשלה, ומונע את הטלת תפקיד הרכבת הממשלה על חבר כנסת נאשם בפלילים.


לפי ההצעה, חבר כנסת שתלוי ועומד נגדו כתב אישום לא יהיה כשיר להרכיב את הממשלה אם הואשם בעבירה שהעונש הקבוע לה בחוק הוא למעלה משלוש שנות מאסר. המשמעות היא שאישום בעבירת מרמה והפרת אמונים, העבירה הנפוצה בקרב נבחרי ציבור, שדינה שלוש שנות מאסר, לא תמנע את הטלת המנדט להרכבת ממשלה. אם הוגש כתב אישום המייחס ביצוע של עבירה שעונשה למעלה משלוש שנות מאסר, לא יחול הכלל הפוסל במידה שיו"ר ועדת הבחירות המרכזית, יקבע כי בנסיבות העניין העבירה אינה נגועה בקלון. סביר שהחלטה כזו של יו"ר הוועדה תגרור עתירות לבג"ץ.

1 צפייה בגלריה
שר המשפטים גדעון סער בישיבת סיעת תקווה חדשה
שר המשפטים גדעון סער בישיבת סיעת תקווה חדשה
גדעון סער
(צילום: עמית שאבי)

לפי ההצעה, חבר כנסת שיש נגדו כתב אישום בעבירה שעונשה למעלה משלוש שנות מאסר, ויש עמה קלון, לא יוכל לקבל את מלאכת הרכבת הממשלה מנשיא המדינה; לא ייכלל בהצעה להבעת אמון בממשלה חדשה; לא יושבע כראש הממשלה החלופי.
תחולת החוק תהיה רק החל מהכנסת הבאה, ה-25, כלומר נתניהו יוכל להיות ראש ממשלה אם הכנסת הנוכחית תצביע אי אמון קונסטרוקטיבי בממשלת בנט-לפיד ונתניהו יגבש 61 ח"כים שיתמכו בו.
הפסילה מכהונה לא תחול על ראש ממשלה מכהן שהוגש נגדו כתב אישום. כלומר הלכת "דרעי פנחסי" שמחייבת לפטר שר עם הגשת כתב אישום לא תחול כשמדובר בראש ממשלה.
עדיין לא ברור האם יש רוב להצעה בכנסת. בסיעת ימינה הביעו בעבר התנגדות להצעת החוק, בטענה שהיא פרסונלית ותחול על ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו. שרת הפנים איילת שקד (ימינה) הביעה בעבר התנגדות להצעת החוק כמו גם רה"מ נפתלי בנט. גם ברע"מ הובעה התנגדות לחוק. האופוזיציה צפויה להתנגד להצעה, ואילו סיעת ישראל ביתנו - לתמוך בה.
ההצבעה על הצעת החוק תיערך רק לאחר אישור התקציב בכנסת.
סער אמר לאחר פרסום התזכיר כי "חובתנו לקבוע הסדרים משטריים טובים יותר לעתיד, המבצרים את ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. עלינו מוטלת החובה למנוע הישנות המצב אותו חוותה מדינת ישראל עד לא מכבר".
מהליכוד נמסר בתגובה: "סער שמגרד מלמטה את אחוז החסימה בכל הסקרים, מציע חוק אנטי דמוקרטי נוסח איראן שמבקש לפסול את מי שמקבל בסקרים 35 מנדטים וזוכה לתמיכה של מיליוני אזרחים כנציגם לראשות הממשלה".