סגור
הוועידה הלאומית הכלכלית יוגב גרדוס ראש אגף תקציבים במשרד האוצר
ראש אגף התקציבים, יוגב גרדוס (צילום: יריב כץ)

ראש אגף התקציבים מזהיר מהרחבת יצוא הגז: "עלולה לסכן את הביטחון האנרגטי של ישראל"

במכתב למנכ"ל משרד האנרגיה טען יוגב גרדוס כי יש לבחון מחדש את מדיניות יצוא הגז הטבעי, במיוחד לאור העובדה שהביקוש לחשמל גדל בקצב מהיר מאז נקבעו מכסות היצוא. "מדיניות לא מחושבת עלולה לגרום להתייקרות הגז הטבעי למשק המקומי", הוסיף

"התחייבות לקצב יצוא מואץ מדי של גז טבעי עלולה לסכן את הביטחון האנרגטי של מדינת ישראל" - כך כתב היום (ב') ראש אגף התקציבים במשרד האוצר יוגב גרדוס למנכ"ל משרד האנרגיה קובי בליטשטיין. בכך מזהיר ראש האגף את הממשלה מהרחבת יצוא הגז הטבעי.
המכתב נשלח לאחר שבחודשים האחרונים קידמו שר האנרגיה ישראל כץ ומנכ"ל משרדו בליטשטיין שורה של החלטות בנוגע להגדלת יכולת יצוא הגז השנתית של ישראל, זאת בטרם התכנסה הוועדה המעדכנת את קצב היצוא אחת לחמש שנים.
על פי גרדוס, הפעם האחרונה בה נקבעו מכסות היצוא הייתה לפני כחמש שנים, ומאז משק החשמל השתנה רבות - בין היתר הביקוש לחשמל גדל בקצב מהיר, וכניסת הרכבים החשמליים צפויה להגביר את הביקוש עוד יותר.
לטענת גרדוס, יש לבחון מחדש את מדיניות יצוא הגז הטבעי, עוד בטרם קבלת ההחלטות וההקמה של קווי יצוא חדשים בהשקעה של יותר ממיליארד שקל. לטענתו, הקמת התשתית תקשה על קביעת מדיניות שקולה בתחום היצוא.
את המכתב חתם גרדוס במשפט: "מדיניות לא מחושבת עלולה לגרום להתייקרות הגז הטבעי למשק המקומי, אשר תקבל ביטוי בעיקר בעלויות ייצור החשמל, ועל ידי כך לפגיעה במשק ולעלייה ביוקר המחיה בישראל".
החשש המרכזי בנוגע לסוגיית יצוא הגז אינו בהכרח סך כמות הגז הטבעי שתיוצא, אלא המגבלה השנתית. כיום מגבלת היצוא של מאגרי הגז עומדת על כ-50% מסך הגז הטבעי במאגר, מה שיכול לייצר מצבים של מחסור זמני בשוק המקומי, שכן תפוקה משמעותית מהייצור ברגע נתון תלך ליצוא.
ממשרד האנרגיה והתשתיות נמסר: "המשרד יכנס את הוועדה לעדכון המדיניות בהתאם להחלטת הממשלה. במקביל מתבצעת כעת במשרד עבודת מטה של גורמי המקצוע השונים, בראשות מנכ"ל המשרד, לבחינת נושא הרחבה אפשרית של הפקת הגז הטבעי לצורך תוספת אספקה לשוק המקומי לאור התפתחות משק החשמל בישראל, ובמקביל נבחנות האפשרויות של יצוא הגז הטבעי. כאשר יגובשו ההמלצות המקצועיות הן יובאו בפני שר האנרגיה והתשתיות כדי שיבחן אותן ויקבל את ההחלטות הרלוונטיות למשק".