סגור

העליון דחה עתירה נגד בניית מקטע ברכבת הקלה ברמת גן: "הפרה חוק בוטה של העירייה"

תושבי כפר אז"ר שחששו שתוואי הרכבת הקלה ייבנה קרוב לבתיהם ומדחיית העבודות, הגישו עתירה נגד נת"ע, שהתאימה שיקוע מעל תעלת ניקוז לא מאושרת, שבנתה עיריית רמת גן

בית המשפט העליון דחה אתמול (ג') את עתירתם של תושבי כפר אז"ר נגד עבודות נת"ע בשיקוע רפאל איתן הסמוך לשכונת קריניצי החדשה ברמת גן. שיקוע רפאל איתן הוא מקטע קצר בו מסילת הרכבת הקלה יורדת מתחת למפלס הקרקע, בסמוך לרחוב רפאל איתן ברמת גן.
העותרים התנגדו לביצוע שינויים נקודתיים במפלס השיקוע בדרך רפאל איתן, שבו עוברים כביש 4612 והקו הסגול של הרכבת הקלה. דרך רפאל איתן עוברת בין כפר אז"ר לשכונת "קריניצי החדשה" ברמת גן.
התושבים התנגדו לפעולות נת"ע ומעבר הרכבת הקלה בסמוך לבתיהם וסברו כי העתירה תוכל להוביל לשינוי תוואי המסילה או לעיכוב העבודות.
בשנת 2017, אושרה בוועדה לתשתיות לאומיות תוכנית הקובעת שבצד כביש 4612 יעבור הקו הסגול של הרכבת הקלה. בזמן העבודות על התכנון התגלה שעיריית רמת גן בנתה תעלת ניקוז לא מאושרת במפלס השיקוע המתכונן. בעקבות זאת חברת נת"ע שבונה את הרכבת הקלה החליטה להתאים את מפלס השיקוע באופן שיעבור נקודתית מעל הניקוז הלא מאושר. תושבי רמת גן וכפר אז"ר עתרו כאמור נגד החלטה ודרשו שנת"ע תפעל להעתקת תעלת הניקוז שנבנתה ע"י העירייה.

1 צפייה בגלריה
כרמל שאמה הכהן ראש עיריית רמת גן
כרמל שאמה הכהן ראש עיריית רמת גן
כרמל שאמה הכהן, ראש עיריית רמת גן

העתירה נדחתה על ידי שופטי העליון. בפסק הדין התייחס השופט מינץ להתנהלות עיריית רמת גן וקבע כי "נשגב מבינתי כיצד רשות מקומית, אשר מופקדת על אכיפת הדין בכל הנוגע לבנייה בלתי חוקית, מהינה בעצמה להקים מבנה משמעותי שמהווה קו ביוב מרכזי בניגוד להוראות הדין. הפרת חוק בוטה וחסרת מעצורים מעין זו, יש בה כדי לפגוע פגיעה של ממש באמון שהציבור רוחש לרשויות השלטון; להחליש את ההרתעה מפני הפרת החוק; לעודד עבריינות והתנהגות מפרת חוק בתחום התכנון והבנייה ועוד. מדובר במצב דברים בלתי מתקבל על הדעת".
מנכ"ל נת"ע חיים גליק התייחס בראיון שפורסם ב"כלכליסט" לפני חודש להתנהלות עיריית רמת גן. בראיון, התייחס גליק לסכסוך עם העירייה על המובל ואמר כי "עכשיו העירייה דורשת שנזיז את מעבר המים שלהם עוד קילומטר וחצי ונדחה את העבודות בעוד שנתיים. אני עכשיו צריך לפרק את מעבר המים שלך? לדחות את הפרויקט ולאחר בשנתיים כי אתה בנית לא על פי חוק? את זה צריך להרוג, סליחה על הביטוי, שתהיה חקיקה מאוד ברורה וששר יוכל להגיד לא!" גליק גם רמז על כך שעיריית רמת גן מתנהלת באופן הזה מפני שראש העיר כרמל שאמה הכהן גר בשכונת קרניצי החדשה.