סגור

מחר: דיון מכריע בממשלה על הרפורמות המורכבות ביותר בחוק ההסדרים

בין הרפורמות הרגישות שיעלו לדיון מחר וצפויות לעורר מחלוקת עזה: הרפורמה בחקלאות, העלאת גיל הפרישה לנשים, רפורמת הענק ביבוא, והקמת רשות הרגולציה. החקלאים לוחצים על יו"ר הכנסת: "להוציא את הרפורמה מחוק ההסדרים"


מחר (ה') צפויה הממשלה לקיים ישיבה מכרעת בנוגע לרפורמות החשובות ביותר בחוק ההסדרים הקרוב. בישיבה אמורות לעלות לדיון הרפורמות הנחשבות למורכבות ביותר מבחינה פוליטית ומשפטית.
בין הרפורמות שיעלו לדיון מחר, וניתן להעריך שיתפתח סביבן דיון ער, ניתן למצוא את רפורמת הייבוא שמשרד הבריאות עדיין מתנגד לחלקה ואת הרפורמה הנוגעת להקמת רשות הרגולציה, שגורמים משפטיים וגורמים בממשלה מתנגדים להעברתה בחוק ההסדרים.
כמו כן, צפויה לעלות לאישור הרפורמה להעלאת גיל הפרישה לנשים, אשר חברות כנסת ממפלגות הקואליציה מובילות מהלך להוצאתה מחוק ההסדרים. יש להניח כי גם הרפורמה הנוגעת לביטול האג"ח המיועדות תזכה לדיון מקיף, וזאת בעקבות ההתנגדות הפומבית של בנק ישראל לאופן בו הוחלט עליה.
1 צפייה בגלריה
הפגנת החקלאים בצומת גילת
הפגנת החקלאים בצומת גילת
חקלאים מפזרים ירקות על הכביש במחאה על הרפורמה הצפויה בתחום
(ynet)
לצד הרפורמות השנויות במחלוקת בממשלה, יעלו לדיון מחר שורה ארוכה של רפורמות שעשויות להיתקל בקשיים משמעותיים בכנסת מכיוונים שונים וייתכן כי הקשיים הללו ישפיעו כבר על הדיון מחר בוועדת השרים. בין אלה, ניתן למנות את הרפורמה בחקלאות שמוציאה את החקלאים להפגנות בלתי פוסקות, את רפורמת הכשרות שמכעיסה מאוד את המפלגות החרדיות, את רפורמת המטרו שנתפסת בעיני גורמים בכנסת כלא מתאימה לחוק ההסדרים, ואת רפורמות המיסוי הזוכות לביקורת משמעותית בקרב הלשכות המקצועיות.
הדיון ייערך בממשלה בוועדת שרים מיוחדת לתיקוני חקיקה עבור חוק ההסדרים, שהוקמה בראשית אוגוסט בראשות שר המשפטים גדעון סער. חברי הועדה הם שר האוצר ליברמן, שרת הכלכלה אורנה ברביבאי, שר הרווחה מאיר כהן, שרת החדשנות אורית פרקש-הכהן, שר התפוצות נחמן שי, השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג', ושרת הפנים איילת שקד.
ל"כלכליסט" נודע כי בישיבה צפויים להשתתף גם שרים שאינם חברים בוועדה, אך רוצים להביע את עמדתם ואת ההסתייגות שלהם להצעות החוק העולות בחוק ההסדרים.
באוצר מעריכים כי לא צפויים מכשולים גדולים בדיוני הוועדה, זאת על אף שהישיבה מחר תהיה ארוכה למדי, ונאמר כי אין צפי למועד סיומה.

החקלאים ליו"ר הכנסת: לפצל את הרפורמה מחוק ההסדרים

ראשי ארגוני החקלאים שיגרו היום (ד') מכתב אל יו"ר הכנסת ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) שבו הם דורשים לפצל מחוק ההסדרים את הרפורמה החקלאית.
"אנו פונים אליך לקראת הפגיעה חסרת התקדים שטומן בחובו המתווה הדורסני המובא בחוק ההסדרים. כמי שמבין בחשיבות התעשייה הישראלית, וכמי שסייע לא מעט לחקלאות הישראלית, לאורך שנותיך כסגן שר האוצר, כחבר בוועדת הכספים וכחבר כנסת מן המניין, אנו קוראים לך לעצור את הנזק, הבלתי הפיך שיביא לצמצום משמעותי, של ענף הביצים בישראל".
"מעבר לפגיעה באספקה סדירה של ביצים טריות לאזרחי ישראל, ענף ההטלה משמש כמקור הכנסה יחידי לרבים מתושבי קו העימות, אשר יוותרו בלא פרנסה, ועם קושי אדיר במציאת מקור פרנסה חילופי, באזורים הפריפריאליים שלאורך הגבול, אשר עיקר עיסוקם הוא חקלאות".
"אנו מאמינים ובטוחים שניתן להגיע למתווה הוגן וראוי לענף ההטלה, שישרת את כל הצדדים. על כן, אנו מבקשים לפעול עימנו בשיתוף וליצירת מתווה מוסכם לענף ההטלה. בשלב זה אתה היחיד שיכול לעמוד מול האוצר ולהגן על מגדלי הביצים"
המכתב מתמקד בהטלה - כי זהו החלק של הרפורמה בחקלאות שמגיע בחקיקה במסגרת בחוק ההסדרים. הבקשה היא במסגרת כלל הדרישה של ארגוני החקלאים להוציא את כל הרפורמה בחקלאות מחוק ההסדרים –לדיון ומו"מ בין הצדדים.
על המסמך חתומים שי חג'ג' יו"ר המרכז לשלטון אזורי, דובי אמיתי יו"ר המגזר העיסקי והתאחדות האיכרים, עמית יפרח מנכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, הח"כ לשעבר אבשלום וילן מזכ"ל התאחדות החקלאים, ויעקב בכר יו"ר התאחדות הארגונים הכלכליים הקיבוצים.
מחר (יום חמישי) תדון ועדת השרים לתיקוני חקיקה בראשותו של שר האוצר אביגדור ליברמן ברפורמה הזו לקראת ההצבעה בקריאה הראשונה בכנסת ב-2 בספטמבר. ליברמן נחוש לפעול להוזלת מחירי הירקות, הפירות והביצים, בין היתר על ידי הרחבת היבוא תוך מתן סיוע לחקלאים. מפלגות העבודה, כחול לבן ויש עתיד שבקואליציה דורשות לקיים מו"מ עם החקלאים. לפני שבועיים נפגש איתם שר החקלאות עודד פורר (ישראל ביתנו).