סגור

בעקבות הפטור מבידוד לשבים מחו"ל, זינוק של מאות אחוזים בהזמנת טיסות

בין השאר, הביקוש לטיסות לאיי יוון ולדובאי זינק בכ-300%, לפראג בכ-250% ולבאטומי שבגאורגיה בכ-400%. התאוששות ענף התעופה צפויה להגדיל את מצבת כוח האדם בחברות התעופה ולהקל על העיצומים בנתב"ג, שכן פוחת הסיכוי שעובדי רש"ת ייצאו לחל"ת

ההחלטה על מתן הקלות למחוסנים השבים מחו"ל הקפיצה את מספר ההזמנות של חברות התעופה הישראליות והבינלאומיות. בחברות מדווחים על עלייה של עשרות ואף מאות אחוזים בקניית כרטיסים. כמו כן, התאוששות ענף התעופה צפויה להקל על העיצומים בנתב"ג ובחברות התעופה.

בתחילת השבוע הודיע פרויקטור הקורונה פרופ' סלמאן זרקא על שינוי במדיניות הכניסה לחו"ל ומתן פטור מבידוד למחוסנים במנה השלישית בחזרה ממדינות כתומות שמהוות את רוב מדינות העולם. שינוי המדיניות ייכנס לתוקף מחרתיים (ו') ואז מחוסנים ומחלימים לא יידרשו בבידוד מלא אלא רק עד לקבלת תשובה שלילית או עד 24 שעות.
מהרגע שפרופ' זרקא הודיע על שינוי המדיניות, פרסמו חברות התעופה הישראליות על יעדים חדשים שנפתחו לטיסה מנתב"ג יחד עם תגבור של מספר הטיסות ליעדים הקיימים.
2 צפייה בגלריה
שדה התעופה בן גוריון נמל התעופה נתב"ג אולם נכנסים תור
שדה התעופה בן גוריון נמל התעופה נתב"ג אולם נכנסים תור
נתב"ג
(קרדיט: יריב מנור )
באל על מציעים כעת טיסות ישירות לניו יורק, לוס אנג'לס, מיאמי, לונדון, אתונה, לרנקה, פריז, קייב, ציריך, אמסטרדם, בודפשט, ליסבון, ברצלונה, מילאנו, רומא, מרסיי, פראג, וינה, בוקרשט, וורשה, קראקוב, ברלין, בריסל, ברטיסלבה, מרקש ופוקט.
באל על מסרו כי ישנה עלייה של עשרות אחוזים לחלק מהיעדים ואף של מאות אחוזים ליעדים אחרים. עם זאת עדיין חסרה תנועה של תיירים מחוסנים לישראל, וזאת לצד המגבלות שקיימות עדיין על ילדים שמחויבים בבידוד עם חזרתם לישראל (כי אינם מחוסנים בחיסון שלישי).
בישראייר מתמקדים ביעדים אחרים, ומציעים טיסות ישירות לאתונה, מיקונוס , רודוס, כרתים, קפריסין, זנזיבר, זלצבורג, קייב, וינה, מונטנגרו, בודפשט, מרקש, פראג, דובאי , באטומי, טיביליסי , ורשה ובאקו. החברה גם משיקה לראשונה קו לבחריין, וזאת לצד חברת התעופה הלאומית של בחריין גולף אייר שמשיקה גם היא קו חדש לתל אביב ותפעיל שתי טיסות שבועיות בימים שני וחמישי.
מישראייר נמסר כי רכישת הכרטיסים אכן עלתה באופן משמעותי: הביקוש לטיסות לאתונה, לרודוס ולדובאי עלה בכ-300%, הביקוש לטיסות לפראג עלה בכ-250%, למונטנגרו בכ-350% והביקוש לטיסות לבאטומי שבגאורגיה עלה בכ-400%.
באשת טורס מדווחים על זינוק של יותר מ-200% בהזמנות מאז שונו ההנחיות. אתמול בפעם הראשונה מזה שנה, עקפו ההזמנות לטיסות בחו"ל את ההזמנות למלונות בישראל. לפי החברה היעדים המבוקשים ביותר הם מונטנגרו, גיאורגיה, צפון יוון, בודפשט, וינה ופראג עם ביקושים גבוהים במיוחד לטיולים מאורגנים שמתאימים לקהל מחוסן.
2 צפייה בגלריה
עצרת מחאה של עובדי ענף התעופה ב נתב"ג
עצרת מחאה של עובדי ענף התעופה ב נתב"ג
עצרת מחאה של עובדי ענף התעופה בנתב"ג לפני כשבוע
(צילום: דוברות ההסתדרות)
צפוי שעובדי רש"ת לא ייצאו לחל"ת
תקופת החגים שבאה יחד עם ההקלות לטסים הובילה לכך שבנתב"ג צופים פעילות מוגברת במהלך חודש ספטמבר. אחת המשמעויות של הדבר היא שעובדי רשות שדות התעופה, שהיו צפויים לצאת לחל"ת, כנראה יישארו בעבודתם, ולכן הצטמצם הצפי לשיבושים בלוח הטיסות בעקבות עיצומי העובדים. ועד עובדי רשות שדות התעופה נמצא כעת במו"מ עם הנהלת הרשות, וזאת בעקבות בקשת בית הדין לעבודה משבוע שעבר.
בשלב זה לא ברור אם העלייה במספר הטיסות והנוסעים תשפיע גם על תוכניות ההתייעלות של חברות התעופה, אך אם היקף הטיסות יעלה באופן משמעותי אז הסיכוי שהחברות ייצאו להליכי פיטורים יורד.
גורם בכיר בענף התעופה אמר לכלכליסט כי החברות מתאימות את כוח האדם לפעילות המסחרית. לפני כשבוע הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה בענף התעופה הישראלי, ובאופן תיאורטי היא תוכל לנקוט "בצעדיים ארגוניים" שכוללים עיצומים ושיבושים החל משבוע הבא.
לפי נתוני רשות שדות התעופה, כ-120 אלף נוסעים צפויים לצאת מישראל בעשרת הימים הקרובים ב-938 טיסות. ברגע שחברות התעופה יסיימו למכור את כרטיסיהן מספר זה צפוי לעלות, כמו כן מספר הטסים צפוי לגבור בהמשך החודש.
בשלושת הימים האחרונים מספר הטסים הגדול ביותר היה לארה"ב, אליה טסו כ-5,800 אנשים. היעד השני בפופולריות שלו היה צרפת עם כ-2,800 טסים, ואחריו אוקראינה עם כ-2,600 טסים. בימים הקרובים צפויים לטוס עוד אלפי אנשים לאומן שבאוקראינה.