סגור
מדד הבריאות

12 אלף צעדים ביום: האפליקציה שגורמת לעובדים בישראל להתאהב בספורט

יוזמה של ההסתדרות הולידה את ״עובדים בריא״, אפליקציה שהופכת את הפעילות הספורטיבית של העובדים למטבעות – אותן ניתן להמיר לשלל הטבות ומתנות שוות. ״לגרום למישהו להיות בריא זו זכות גדולה״, מסביר מנכ״ל ההסתדרות, עו״ד אופיר אלקלעי

בשנים האחרונות הולכת ומתעצמת התחרות בין משרדי הממשלה, החברות הממשלתיות והחברות הגדולות במשק הישראלי. אל הקטגוריות המובנות מאליהן, כמו פריון גבוה ועמידה ביעדים, הצטרף לאחרונה קרב בקטגוריה חדשה: שיפור אורח חייהם של העובדים.
הפלטפורמה שבה מתרחשת עיקר ההתמודדות המסקרנת הזאת היא אפליקציה בשם ״עובדים בריא״, שהושקה בתחילת 2020 על ידי ההסתדרות ומופעלת על ידי חברת מובמנט. באמצעות האפליקציה יכול כל עובד למדוד את מספר הצעדים שעשה, לעקוב אחר ה-BMI (מדד מסת הגוף) ולהשוות את ביצועיו לאלו של חבריו ואף לממוצע של החברה כולה. הדובדבן שבקצפת הוא תגמולים, בדמות מתנות והטבות, שמעניקה האפליקציה למתמידים.
התגמול עצמו נעשה בדרך ייחודית ומעניינת. הפעילות הגופנית שמבצע כל עובד שמוריד את האפליקציה מומרת על ידה למטבעות בריאות. צבירה של מטבעות מאפשרת לקבל תמורת שירותים או מוצרים, כמו שוברים למגוון רשתות, אימונים אישיים, ספרים, ארוחות בוקר ועוד. בנוסף, מציעה האפליקציה גם הנחות במוצרים מתחומי הספורט והפנאי. כך, לאחרונה, קיבלו משתמשי האפליקציה אתגר: עבור 12 אלף צעדים ביום, הם יזכו בשובר בשווי 100 שקלים לרכישת ציוד ספורט. את האטרקטיביות של ההטבה ניתן לראות בשטח: עוד לפני סוף היום אזל מלאי השוברים לחלוטין.
"רצינו להעניק שירות נוסף שישפר את חיי העובדים"
"נפש בריאה בגוף בריא זו לא סתם סיסמה שזורקים לאוויר. היא הכרחית לעובדים, וזה גם מעלה את הפריון שלהם", מסביר עו״ד אופיר אלקלעי, מנכ״ל ההסתדרות, את המניע של הארגון לעודד עובדים לעסוק בפעילות גופנית. יו"ר ההסתדרות הנוכחי, ארנון בר דוד, החליט לחזק את הנושא של בריאות העובדים מרגע שנכנס לתפקידו, במרץ 2019.
3 צפייה בגלריה
ארנון בר דוד
ארנון בר דוד
ארנון בר דוד יו"ר ההסתדרות
(באדיבות ההסתדרות)
היכולת להפוך את הפעילות מאישית לקבוצתית, הופכת את האפליקציה לכלי חברתי שמייצר מוטיבציה מעצם השייכות לחבורה. כך, למשל, יכולים המשתמשים ליצור קבוצות וירטואליות שירכזו נתונים קולקטיביים, להשוות אותם לקבוצות אחרות ולהתחרות בהן.
מה גרם לכם להיכנס לתחום של אורח חיים בריא?
אלקלעי: "ההסתדרות מטפלת ברבדים שונים בחייהם של העובדים. גם בשכר וגם ברווחה. אורח חיים בריא זה עניין מהותי לעובדים וההחלטה של ארנון להשקיע באפליקציה, נובעת מהרצון להעניק להם שירות נוסף שישפר את חייהם״
3 צפייה בגלריה
עו"ד אופיר אלקלעי מנכ"ל ורמ"ט יור ההסתדרות
עו"ד אופיר אלקלעי מנכ"ל ורמ"ט יור ההסתדרות
עו"ד אופיר אלקלעי מנכ"ל ורמ"ט יו"ר ההסתדרות
(יח"צ)
איך זה משפיע עליך ברמה האישית?
"ברמה האישית אני מחובר מאוד לעיסוק בספורט. אני רץ כל יום ורוכב על אופניים. אני גם מודע הרבה יותר לתזונה שלי וזה מאפשר לי להוות דוגמה אישית. גם קודם לכן עשיתי ספורט, אבל האפליקציה גורמת לי להקפיד יותר ולהיות מודע יותר. בנוסף, גם לנו יש בתוך הארגון קבוצה באפליקציה, שבה רואים מי מגיע למקום הראשון, וזה גם נותן דחיפה".
יש לכם תוכניות נוספות בנושא במבט לעתיד?
"המטרה העיקרית כרגע היא שכל חברי ההסתדרות יירשמו לאפליקציה ויהיו פעילים. בהמשך נרצה כמובן להרחיב את הפעילויות, להוסיף קורסים והשתלמויות שירחיבו את הידע של העובדים בספורט ובבריאות. התחלנו לפתוח קבוצות ריצה, ואנחנו מתכננים לערוך מרוץ שנתי של חצי מרתון בהשתתפות מי שמחוברים לאפליקציה. מבחינתנו התהליך הזה נמצא רק בראשיתו, ארנון ממשיך לדחוף את הנושא בכל הכוח. לגרום למישהו להיות בריא יותר זו זכות גדולה".
הכתבה מתפרסמת במסגרת פרויקט מיוחד של כלכליסט וקבוצת "מובמנט". במסגרת הפרויקט נסקר את החברות והארגונים המובילים בקידום אורח חיים בריא בישראל.