סגור
משקאות קלים משקאות ממותקים קוקה קולה
משקאות ממותקים (צילום: שאול גולן)

הבחירות המקומיות התגלגלו לבקבוקי המיצים והדיאט

סמוטריץ' כבר הורה להכין צו המאריך את הפטור ממס על המשקאות הממותקים, וכעת התהפך. כנראה שמדובר במאבק מול שר הפנים משה ארבל (ש"ס), המתנגד לדחיית הבחירות מהתאריך 30 בינואר, ושר האוצר מעונין להפעיל לחץ

לא בכדי פרסם משרד האוצר את טיוטת צו המשקאות הקלים זמן קצר לפני כניסת השבת. בעלי העניין המרכזיים בחוק הזה – החרדים - לא יכלו להגיב מיד. מדובר בצו שמאפשר את המשך הפטור ממס על משקאות דיאט ומיצים, אבל מבטל את הפטור על משקאות ממותקים. מאחורי המהלך, שנעשה על חשבון בריאות הציבור וכיסו, מסתתר שלא במפתיע מהלך פוליטי של שר האוצר בצלאל סמוטריץ', שמנסה להפעיל לחץ על המפלגות החרדיות לתמוך באחד המהלכים שהוא מקדם בימים אלה – דחייה נוספת בבחירות לרשויות המקומיות.
טיוטת הצו שפרסם סמוטריץ' נותנת גזר ומקל למפלגות החרדיות: הגזר - המשך הפטור ממס על משקאות דיאט ומיצים טבעיים, וכן על יין תירוש באופן שיסייע בעיקר לחרדים ולדתיים. המקל - ביטול המס על משקאות ממותקים. הצו פורסם למשך שבועיים להערות הציבור ולאחר מכן הוא צפוי לעלות לדיון בוועדת הכספים. בראש הוועדה עומד ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שיחד עם יו"ר ש"ס אריה דרעי הכניס להסכם הקואליציוני עם הליכוד את ביטול המס על משקאות ממותקים, שהוטל על ידי שר האוצר הקודם אביגדור ליברמן.
לקואליציה (כולל המחנה הממלכתי) יש רוב של 11 ח"כים בוועדה מול שישה לאופוזיציה. אם שלושת הח"כים החרדים יתנגדו לצו, הקואליציה תאבד את הרוב לאישור הצו החדש. סמוטריץ' בעצם מאותת לשותפיו החרדים שאם הצו החדש לא יאושר, אז הפטור ממס יפוג ב־31 בדצמבר והמס יושת מחדש על כל השוק – משקאות ממותקים, הדיאט והמיצים הטבעיים – מהלך שממנו חוששים החרדים.
קשה להתעלם משינוי הכיוון שביצע סמוטריץ' ביחס למס. רק לפני כמה שבועות הורה להכין צו המאריך את הפטור ממס על השוק כולו וכעת התהפך. כנראה שמסתתרת מאחורי המהלך סיבה פוליטית – המאבק מול שר הפנים משה ארבל (ש"ס), המתנגד בתוקף לרצון של סמוטריץ' לדחות את הבחירות המוניציפליות מ־30 בינואר 2024 לחודש מרץ. בציונות הדתית טוענים שהדחייה נדרשת מאחר שחלק מהמתמודדים ברשויות, כמו גם הבוחרים, יהיו בשירות מילואים. עם זאת, ניתן להעריך שלסקרים המאוד לא מחמיאים לציונות הדתית שפורסמו לאחרונה יש משקל בהעדפת המפלגה לדחות כמה שיותר את הבחירות.
המהלך הזה מגיע זה עוד לפני שסמוטריץ' טיפל בפטור ממס על שימוש בכלים חד־פעמיים, שגם הוא חשוב למפלגות החרדיות, ואשר אמור לפוג בסוף דצמבר. גם כאן מחכים להחלטתו של סמוטריץ'. כך או כך, הסוגיה תתגלגל בסופו של דבר לפתחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיתקשה מבחינה ציבורית להורות לסמוטריץ' להאריך את הפטור, בשעה שחילק מיליארדים בהסכמים הקואליציוניים.