סגור
סניף יינות ביתן מדפים סופר שתיה קלה קוקה קולה
מדפים של שתייה קלה בסופרמרקט (צילום: מיקי נעם אלון)

רגע לפני כניסת השבת: באוצר החליטו להחזיר את המס על משקאות ממותקים

בניגוד להצהרות סמוטריץ' על כך שיאריך את הפטור ממס על משקאות ממותקים, פרסם האוצר טיוטת צו המבטל את הפטור. לפי הצו, הפטור יימשך רק על משקאות דיאט ומיצים טבעיים. פרסום הצו לפני שבת נראה כניסיון לעקוף את ההתנגדויות מצד הח"כים החרדים

המס על המשקאות הממותקים חוזר. בניגוד להצהרות שר האוצר בצלאל סמוטריץ', לפיהן יאריך את הפטור ממס הקנייה על משקאות ממותקים, פרסם משרד האוצר טיוטת צו המבטל את הפטור ממס שניתן בתחילת השנה. על פי טיוטת הצו, הפטור ממס יימשך רק על משקאות הדיאט והמיצים הטבעיים.
במשרד האוצר פרסמו את טיוטת הצו שעה לפני כניסת השבת, מה שנראה כניסיון לעקוף את ההתנגדויות הצפויות מכיוון חברי הכנסת החרדים.
כזכור, באוגוסט 2021 הטיל משרד האוצר מס קנייה על משקאות מתוקים, בהתאם להחלטת הממשלה בנושא "קידום אורח חיים בריא". במסגרת צו זה הוטל מס בגובה 1 שקל לליטר על משקאות ושבעים אגורות לליטר על משקאות דיאט ומיצי פירות טבעיים.
בהתאם להסכמים הקואליציוניים שנחתמו על רקע הקמת הממשלה ה-37, ולאור החלטת הממשלה על ביטול מס הקנייה על משקאות מתוקים, ניתן במרץ אשתקד צו שביטל את מס הקנייה על משקאות מתוקים במסגרת הוראת שעה שתוקפה עד סוף שנת 2023.
במשרד האוצר טענו כי מניתוח ראשוני של נתוני הצריכה בפועל על ידי גורמי המקצוע במשרד עולה כי מאז ביטול המס חלה עלייה משמעותית ברכישת משקאות ממותקים, זאת לאחר שבתקופה המקבילה בשנת 2022 בה הוטל מיסוי, חלה ירידה בצריכת המשקאות.
עלייה חדה יותר נרשמה בקרב המשקאות במיסוי הגבוה, ובהתאם בשנת 2022 נרשמה ירידה משמעותית ביותר בצריכתם. עוד עולה כי לאחר ביטול המס רמות המחירים של המשקאות המתוקים לא חזרו לרמתן המקורית מהתקופה שלפני הטלת המס, כך שהירידה בהכנסות המדינה ממס לא התגלגלה במלואה לצרכן. מידע זה ניתן כהסבר להחלטה להחזיר את המס לקדמותו.