סגור

הקץ ל־75% משרה: שכר היו"רים בחברות ממשלתיות יקוצץ

ברשות החברות משנים את מדיניות ההעסקה של יו"רים בחברות הגדולות ומעדיפים אותם בחצי משרה. "או שכולך בחברה או שתיקח 50% משרה" אומרים באוצר. ביקורת על הצעד: מדובר במהלך פרסונלי נגד היו"רים המכהנים שמיטיב עם מקורבים פוליטיים

בסוף דצמבר 2021 פרסמה רשות החברות חוזר שמשנה את תנאי ההעסקה של היו"רים בחברות הממשלתיות ומבטל את האפשרות להעסיקם ב־75% משרה. המשמעות היא ששכרם של יו"רים רבים שעבדו ב־75% משרה יקוצץ בשליש.


החוזר, שעליו חתום מ"מ מנהל רשות החברות ומנכ"ל משרד האוצר רם בלינקוב, מתייחס לכך שהיקף העסקתם של יו"רים בחברות הממשלתיות הגדולות צריך לעמוד על 50% בלבד, מלבד מקרים חריגים בהם תאושר העסקה של 100%. ההחלטה תיכנס לתוקף מיידית.

2 צפייה בגלריה
רם בלינקוב מנכ"ל משרד האוצר החדש
רם בלינקוב מנכ"ל משרד האוצר החדש
מנכ"ל האוצר ומ"מ מנהל רשות החברות רם בלינקוב
(צילום: גיא אסיאג)

הקיצוץ צפוי להשפיע בין היתר על יו"ר רכבת ישראל משה שמעוני, יו"ר נמל אשדוד אורנה הוזמן־בכור, יו"ר נמל חיפה אשל ארמוני, יו"ר חברת נמלי ישראל (חנ"י) עוזי יצחקי ויו"ר חברת נג"ה (החברה לניהול מערכת החשמל הארצית) סמי תורג'מן. במקביל, יו"ר התעשייה האווירית עמיר פרץ ויו"ר רפאל עוזי לנדאו צפויים לעבור להיקף משרה של 100% במקום 75%. ל"כלכליסט" נודע כי חלק מהיו"רים שהיקף העסקתם יירד פועלים להעלות אותו ל־100%.
לפי החוזר של רשות החברות, חצי משרה הוא ההיקף לעבודה אפקטיבית של יו"ר דירקטוריון בחברה ממשלתית גדולה מאחר ששיעור משרה זה מעודד הפרדה בין תפקידי מנכ"ל לבין תפקידיו של היו"ר. גורמים באוצר אמרו כי החלטה זו נוצרה בין היתר בכדי למנוע מיו"רים שעובדים ב־75% משרה לעבוד במקביל גם במקומות אחרים– "או שכולך בתוך החברה, ואם אתה לא כולך בתוך החברה, אז תיקח 50%".
בעקבות החוזר, שכרם של עמיר פרץ ועוזי לנדאו צפוי לעלות ב־33%, מ־49 אלף ל־65 אלף שקל ברוטו לחודש וסכום זה לא כולל רכב צמוד והטבות סוציאליות נוספות שיקבלו. במקביל, שכרו של שמעוני ברכבת יירד מ־39 אלף שקל ל־26 אלף ברוטו, ושכרם של הוזמן־בכור, ארמוני, יצחקי ותורג'מן יירד מ־34 אלף ל־22.6 אלף שקל ברוטו. כל היו"רים של החברות הממשלתיות זכאים להטבות רבות ומקבלים גם תוספות כספיות על כל ישיבת דירקטוריון בה הם משתתפים.

2 צפייה בגלריה
יו"ר נמל חיפה אשל ארמוני ויו"ר רפאל עוזי לנדאו
יו"ר נמל חיפה אשל ארמוני ויו"ר רפאל עוזי לנדאו
יו"ר נמל חיפה אשל ארמוני, ששכרו יירד, ויו"ר רפאל עוזי לנדאו - ששכרו יעלה
(צילומים: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)

על אף שמדובר בהחלטה שמאחוריה עומדים נימוקים מקצועיים, לא ניתן להתעלם מכך שהיא מיטיבה עם יו"רים מסוימים ופוגעת באחרים. בשנה האחרונה פורסם מספר פעמים על מתיחות של שמעוני והוזמן־בכור מול רשות החברות, וכעת הם סופגים קיצוץ של 33% בשכרם.
מצד שני, פרץ ולנדאו, שזוכים לתוספת שכר של 33%, ויו"ר מקורות יצחק אהרונוביץ', שמכהן ב-100% משרה, הם פוליטיקאים ושרים לשעבר שמחוברים למפלגות הקואליציה. גורמים מתוך הממשלה וחלק מהיו"רים המכהנים שותפים לדעה כי מדובר במהלך שנובע גם ממניעים פרסונליים. אחד היו"רים אמר כי יש מתיחות בין בלינקוב לבין היו"רים, שרבים מבקרים אותו בשיחות סגורות – "אף אחד לא מבין את ההתנהלות שלו". יו"ר אחר טען כי מדובר ב"עונש" נגד היו"רים וכי קיצוץ פתאומי של שליש בשכר אינו דבר של מה בכך.
בנוסף, החלטת הרשות, המכתיבה את תנאי השכר של היו"רים, סותרת במידה מסוימת את הטענה כי הרשות מעוניינת שהחברות יהיו עצמאיות ויפעלו במודל דומה לנהוג במגזר העסקי.