סגור
יגאל עמדי ו מירי רגב
יגאל עמדי ומירי רגב. פעיל ליכוד שמונה על ידי שרת התחבורה (צילום: אלכס קולומויסקי)

ברקע ללחצי הליכוד: דיון בהארכת כהונת יגאל עמדי

ועדת המינויים תחליט היום אם לאשר את הארכת כהונתו של יו"ר נתיבי ישראל. גורמים בליכוד לוחצים, למרות חוות דעת שלילית של רוזנבוים

ועדת המינויים של רשות החברות, בראשות השופטת בדימוס שולמית דותן, תחליט היום אם לאשר את הארכת כהונתו של יגאל עמדי כיו"ר נתיבי ישראל. ל"כלכליסט" נודע כי גורמים פוליטיים מהליכוד לוחצים על השופטת לאשר את המינוי, אף שמיכל רוזנבוים, מנהלת רשות החברות שהתפטרה מתפקידה בדצמבר, סיפקה חוות דעת שלילית ונוקבת על המשך הכהונה של עמדי. ככל הידוע, שר הפיתוח האזורי דודי אמסלם, שאחראי על החברות הממשלתיות, תומך ודוחף למינויו של עמדי לקדנציה נוספת.
בתגובה לפניית "כלכליסט", השיבה השופטת דותן: "כדרכה בכל דיון במועמדים המובאים לפניה, גם במינוי זה תחליט הוועדה על פי החומרים שלפניה ועל פי שיקול דעתה".
סגנו של מ"מ יו"ר רשות החברות ינקי קוינט, נדב צוק, העניק חוות דעת, שלפי גורמים המעורים בנושא איננה לעומתית כמו זו של רוזנבוים, אבל גם לא תומכת במיוחד. בעבר התנגד צוק לחוות הדעת של רוזנבוים.
הכהונה של עמדי אמורה להסתיים החודש, לאחר שהדירקטורים האריכו אותה אוטומטית בדצמבר האחרון בעקבת המלחמה. עמדי, פעיל ליכוד, מונה על ידי שרת התחבורה מירי רגב ליו"ר נתיבי ישראל בדצמבר 2020. רוזנבוים טענה בחוות הדעת שלה שעמדי החליש את הממשל התאגידי בחברה ואת שומרי הסף שלה, בין היתר במינויו של אלעד ברדוגו ליועץ המשפטי של החברה, שמועמדותו נפסלה בידי רוזנבוים. רוזנבוים יצאה גם נגד מינוי מקסים ניסים בוסקילה, לשעבר דירקטור בחברה, כמבקר הפנים שלה, בנימוק של חשש לניגוד עניינים כי מבקר פנים נדרש למלא את עקרון אי התלות.
עמדי ונתיבי ישראל דחו את הטענות של רוזנבוים וטענו כי ההליכים לשני המינויים התנהלו כנדרש. הדיון היום משמעותי מאחר שהוועדה לבדיקת מינויים היא החסם האחרון למינויים פוליטיים בחברות הממשלתיות. קיים סיכוי גבוה שהמינוי יאושר היום. אישור ההארכה של הכהונה של עמדי צפוי לגרור גל עתירות לבית המשפט מצד גופים ציבוריים המתנגדים למינוי.
גם אם הוועדה לא תאשר את המינוי, עשויה רגב להביא את ההחלטה לאישור הממשלה בסוג של אובר רולינג, כפי שנעשה בעבר במקרה של בחירת עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית.