סגור
ויזה לארה"ב דרכון
ויזה לארה"ב. לא עוד (צילום: שאטרסטוק)

ארה"ב הודיעה רשמית: ישראל צורפה לתוכנית הפטור מוויזה

תוכנית הפטור מויזה תאפשר לישראלים לקבל אשרת כניסה לארה"ב דרך מענה על שאלון מקוון תמורת תשלום חד פעמי של 21 דולר. אשרת הכניסה, שתקפה לשנתיים, אמורה לאפשר לישראלים להיכנס לארה"ב לביקור תיירותי של עד כ-90 יום

משרד החוץ והמשרד לביטחון לאומי של ארה"ב הודיעו היום באופן רשמי כי ישראל תצטרף באופן רשמי לרשימת המדינות הפטורות מויזה. ההודעה הגיעה לאחר שביום שני הודיע על כך משרד החוץ והשר אלי כהן, בצעד שהוביל לביקורת מצד האמריקאים על חוסר תיאום ההודעה. ההחלטה צפויה להיכנס לתוקף ב-30 בנובמבר.
תוכנית הפטור מויזה תאפשר לישראלים לקבל אשרת כניסה לארה"ב דרך מענה על שאלון מקוון תמורת תשלום חד פעמי של 21 דולר. אשרת הכניסה, שתקפה לשנתיים, אמורה לאפשר לישראלים להיכנס לארה"ב לביקור תיירותי של עד כ-90 יום.
השר לביטחון לאומי האמריקאי אלחנדרו מיורקס הצהיר כי התהליך להסדרת הפטור מויזה הצריך עשור של עבודה ותיאום בין שתי המדינות, ואילו מזכיר המדינה אנתוני בלינקן אמר כי הדבר ירחיב את חופש התנועה של אזרחי שתי המדינות, כולל של אזרחים אמריקאים המתגוררים ברשות הפלסטינית או מבקרים בה. דבריו של בלינקן מתייחסים ל"מחיר" שישראל נאלצה לשלם תמורת היכללות בתוכנית הפטור מויזה – מתן אפשרות לפלסטינים בעלי אזרחות אמריקאית להיכנס לישראל, כמו גם לאמריקאים בעלי אזרחות של מדינות אויב כמו סוריה או איראן. בהודעת הממשל האמריקאי צוין במפורש כי ישראל הסכימה לאפשר כניסה לאזרחים אלו "ללא קשר לארץ מקור, דת או מוצא אתני".
במערכת הפוליטית מיהרו לחגוג את ההישג, וגם חברי הממשלה הנוכחית וגם חברי הממשלה הקודמת מיהרו לקחת עליו קרדיט. הממונה הזמנית על שגרירות ארה"ב סטפני האלט (לאחר עזיבתו של השגריר הקודם טום ניידס) הודתה במפורש לפקידות המקצועית שעבדה על התהליך בשנתיים האחרונות "לא רק בתקופת ראש הממשלה נתניהו, אלא גם תחת ראשי הממשלה הקודמים יאיר לפיד ונפתלי בנט שבתקופתם החל התהליך".
האם ההחלטה נכנסת לתוקף באופן מיידי?
לא. בממשל האמריקאי הודיעו כי התוכנית תיכנס לתוקף ב-30 לנובמבר. כמו כן, הממונה הזמנית על השגרירות ציינה באופן מפורש שמי שיש לו תור להוצאת ויזה עבור ביקור קרוב מומלץ שלא לבטל אותו ולהמשיך בתהליך וכי לא יינתנו החזרים למי שהחל בתהליך כזה.
האם זה אומר שניתן עכשיו לטוס לארה"ב מבלי להתעסק בבירוקרטיה?
לא, אבל הבירוקרטיה צומצמה משמעותית. ישראלים שירצו לטוס לארה"ב יוכלו לעשות זאת באמצעות מערכת מקוונת בשם ESTA בה משתמשים האזרחים של 40 המדינות האחרות עליהן חתומה ארה"ב על הסכם פטור מוויזה. יש להדגיש כי התוכנית אינה מאפשרת הגעה לארה"ב ללא תיאום מראש, כמו במקרה של הגעת אזרחים ישראלים למדינות האיחוד האירופי.
אז מה צריך לעשות בשביל להשיג אשרת כניסה?
יש להיכנס לאתר של ESTA, למלא שאלון קצר ולשלם אגרה חד פעמית בגובה 21 דולר. הודעה על אישור אשרת הכניסה אמורה להתקבל בדואר האלקטרוני תוך 72 שעות והאישור נשאר בתוקף לשנתיים, ויכול לשמש לכמה נסיעות בתחום הזמן הזה. אשרת הכניסה תאפשר לישראלים להיכנס למדינה לביקור תיירותי רציף של 90 יום. ישראלים יכולים להשתמש במערכת ESTA רק אם הם מחזיקים בדרכונים ביומטריים בעלי תוקף של 10 שנים. מי שלא מחזיק דרכון כזה יאלץ להגיש בקשה לוויזה דרך השגרירות בירושלים ובתל אביב.
האם גם ילדים יהיו זכאים לפטור מויזה?
כן. פטור מויזה אמריקאית יהיה תקף גם לילדים עם דרכון ביומטרי עם תוקף של 5 שנים וזאת מפני שקטינים עד גיל 16 לא יכולים להוציא דרכון עם תוקף של 10 שנים.