סגור

ההסלמה הביטחונית עלולה להקשות על הקמת ממשלת השינוי

ראשי המפלגות בגוש הביעו תמיכה בנקיטת קו נוקשה מול חמאס. יו"ר רע"מ מנסור עבאס הקפיא את המו"מ, ולכן הסיכויים להקמת ממשלת השינוי תלויים כנראה בשיפור והרגעה במצב הביטחוני

ההסלמה במצב הביטחוני תקשה על הקמת ממשלת השינוי ועלולה לגרום לטריז בין רע"מ לממשלת השינוי. הסיכויים להקמת ממשלת השינוי תלויים אפוא בקשר ישיר עם שיפור והרגעה במצב הביטחוני: ככל שהמצב יחריף ואם חלילה יגרום לקורבנות בנפש בישראל הדבר עלול לסכל את הקמתה של ממשלה זו.
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ורה"מ המיועד נפתלי בנט אמורים היו להיפגש היום אחר הצהריים עם יו"ר רע"מ מנסור עבאס כדי לסכם על תמיכתו בהקמת הממשלה. אבל שעה קלה לפני הפגישה היא נדחתה. גורמים ברע"מ הסבירו כי לנוכח האירועים בהר הבית לא נוח לקיים פגישה מכרעת על תמיכת המפלגה בהקמת הממשלה.
2 צפייה בגלריה
מנסור עבאס מליאה מליאת הכנסת כנסת הקמת הועדה המסדרת ועדה
מנסור עבאס מליאה מליאת הכנסת כנסת הקמת הועדה המסדרת ועדה
יו"ר רע"מ מנסור עבאס
(צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת )
בשעה 18:00 כשהחלה מתקפת הטילים לעבר ישראל מיהרו ראשי המפלגות להפגין קו נוקשה ותמיכה בתגובה ישראלית. לפיד קרא: "אף מדינה לא יכולה לאפשר לאזרחיה לחיות תחת איום טרור. ישראל חייבת לפעול בצורה נחושה וחזקה ולהחזיר את ההרתעה. אנחנו נגבה את פעולות הממשלה במלחמה מול אויבי ישראל".
יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן כתב בחשבון הטוויטר שלו: "שוב נוכחנו לדעת שמדיניות ההסדרה של נתניהו היא מכבסת מילים למדיניות כניעה לטרור המביאה להשלכות כואבות. עכשיו עלינו להתמקד בהשבת הביטחון למדינת ישראל ולשים את הנושא בראש סדר העדיפויות".
2 צפייה בגלריה
מימין יאיר לפיד ו נפתלי בנט
מימין יאיר לפיד ו נפתלי בנט
מימין: יאיר לפיד ונפתלי בנט
‏יו"ר תקווה חדשה ח"כ גדעון סער צייץ: "תוקפנות החמאס מחייבת תגובה חריפה להשבת ההרתעה ואנחנן נגבה כל החלטה".
בליכוד ובגוש הימין כבר קוראים להקמת ממשלת ימין "על מלא". יו"ר סיעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר קרא במליאת הכנסת "זה הזמן לממשלת ימין לאומית. קורא לבנט וסער להניח בצד את כל השיקולים האחרים לטובת ביטחון אזרחי ישראל ולהצטרף למאמץ להקמת ממשלה לאומית שתשקף את הרוב של הימין בכנסת הזו״.
בינתיים עבאס הקפיא כאמור את המו"מ להצטרפות לממשלה. בכירים ברע"מ והתנועה האסלאמית אמרו כי לא יוכלו להצטרף לשום ממשלה שתיתן גיבוי להתקפות בעזה. לפיד ובנט ציפו להציג את ממשלת השינוי בכנסת עוד השבוע. בעקבות המצב זה לא יקרה.