סגור
בריאות בארגונים חדש דף כתבה

ההשקעה היעילה ביותר בעובדים: לגמול אותם מעישון

במקום הפסקת הסיגריה הבאה, העובדים יכולים לצאת לסדנת הפסקה מעישון. הם מרוויחים חיים בריאים יותר, המעסיק מרוויח עובד טוב ושמח יותר, ואפילו בני המשפחה יוצאים מרוצים

מרכיב חשוב בניהול הלחצים ושמירה על אווירה בריאה בעבודה הוא יציאה להפסקות. אנחנו חייבים לקחת פסק-זמן מהמשימות היומיות ולצאת להתרעננות קצרה. הבעיה מתחילה כשעובדים רבים לא מנצלים את ההפסקה לשאיפת אוויר צח, אלא להתמסרות לעשן סיגריות.
כמו אוויר לנשימה
נזקי העישון ידועים היטב ללא-מעשנים, למעשנים ולאלה שמנסים להיגמל: סרטן, מחלות לב, טרשת עורקים, קיצור תוחלת החיים. רק קריאת רשימת החומרים שמהם מייצרים סיגריות גורם לקוצר נשימה. כל סיגריה מכילה כ-70 קרצינוגנים מסרטנים, 350 חומרים רעילים וכ-7,000 כימיקלים - אבל עדיין אנשים ממשיכים לעשן.
מלבד הנזק הרפואי, מדובר בבזבוז זמן, שגורר הפסדים כספיים. המעשן הממוצע מבזבז בערך שישה ימים על הפסקות עישון כל שנה. בסך הכול, בארצות הברית, מחלות שקשורות לעישון עולות כ-156 מיליארד דולר באובדן תפוקה, כולל 5.6 מיליארד דולר שהם תוצאה של עישון פסיבי.
2 צפייה בגלריה
עידו זילברשטיין, מנכ"ל move מקבוצת movement
עידו זילברשטיין, מנכ"ל move מקבוצת movement
עידו זילברשטיין, מנכ"ל move מקבוצת movement
(איציק בירן)
חברת movement, מובילת פלטפורמת ה-Wellness הארגוני בישראל,, שמפעילה תוכניות לקידום בריאות במקומות עבודה, מציעה דרך לשפר הרגלים ולשמור על נפש בריאה בגוף בריא. כחלק מתוכנית ה-Wellness הכוללת, החברה מציעה סדנאות להפסקת עישון במקום העבודה, בשיטת אלן קאר. העובדים יכולים לקבל את הסדנה בהנחה או על חשבון המעסיק.
מעבר לשיפורה תפוקה, קיימים יתרונות ברורים לעובד שנהנה משינוי משמעותי בחיים, במקרים רבים כחלק משעות העבודה. עמיתים לעבודה, שעוברים את הסדנה יחדיו, מרגישים מחויבים יותר לתהליך בהשוואה לסדנה עם אנשים זרים, המחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק, וחלק מהמעסיקים מעניקים תמריצים נוספים לעובדים שמצליחים להיגמל מעישון. עובד שנגמל מהרגלים רעים בזכות המעסיק יהיה בעל מוטיבציה גדולה יותר להצלחות בארגון ויזכור זאת לנצח.
נגמלים בלי הפחדות
בשיטת אלן קאר מבינים שני דברים חשובים: הראשון – הפחדה לא משפיעה על מעשנים, והשני – אי אפשר לשמור על התוצאות לאורך זמן בעזרת כוח רצון בלבד. כמעט כל מעשן אמר פעם ״אני מפסיק!״, ואחרי תקופה קצרה דחף לפה עוד סיגריה.
2 צפייה בגלריה
שמירה על אווירה בריאה בסביבת העבודה
שמירה על אווירה בריאה בסביבת העבודה
שמירה על אווירה בריאה בסביבת העבודה
(אופיר בן אשר)
שיטת אלן קאר מסייעת להבין את ההתמכרות לסיגריות, מראה איך אפשר לבטל את ההתמכרות, מסירה את הפחד ומשחררת מההתמכרות. במהלך הסדנה יוצאים אפילו להפסקת עישון כדי שהמשתתפים יתרכזו אך ורק במסרים ולא בפחד מהפסקת העישון. התוצאה: בתום שעות בודדות כל העובדים נגמלים.
מעשנים ביחד, מורידים תפוקה ביחד
עידו זילברשטיין, מנכ"ל move, פלטפורמת ה-Wellness של ישראל, מסביר שסדנאות לגמילה מעישון במקומות עבודה הפכו לטרנד החם של התקופה האחרונה, וארגונים רבים רואים את הסדנה כשליחות אמיתית לשיפור בריאות העובדים ושיפור חייהם: ״אנחנו רואים מאות עובדים שעוברים את הסדנה, והמחויבות שלהם למעסיק שהעניק להם אותה עולה לאין שיעור. סיוע לעובד להיגמל מעישון לא רק תומכת בעובד עצמו אלא גם במשפחתו שמקבלת אותו במיטבו״.
זילברשטיין הוסיף כי "מחקרים רבים מראים שתפוקות עובדים מעשנים נמוכות ב-15% ביחס לאלו שלא. בארץ כל עובד מעשן לוקח איתו לקפה וסיגריה עוד שניים-שלושה חברים להפסקה, ובכך מוריד את התפוקות של כל סביבת העבודה״.
הכתבה מתפרסמת במסגרת פרויקט מיוחד של כלכליסט וקבוצת "מובמנט". במסגרת הפרויקט נסקר את החברות והארגונים המובילים בקידום אורח חיים בריא בישראל.