סגור
החתימה על רכש הצוללות במשרד הביטחון
החתימה על רכש הצוללות במשרד הביטחון ((צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

תיק הצוללות: העליון דחה בקשה לדיון נוסף בהחלטה לאפשר למדינה לא להעביר צווים משפטיים מסוימים

צוות ההגנה הגיש בקשה לדיון בהרכב מורחב לאחר שהעליון קיבל את עמדת המדינה, לפיה היא רשאית לא להעביר להגנה צווי בית משפט שהוצאו לצורך האזנות סתר או הפעלת רוגלות, בטענה לפגיעה בשיטות ובאמצעים. מ"מ הנשיא עוזי פוגלמן: "לא מדובר בהלכה שעומדת בתנאים המחמירים לקיומו של דיון נוסף"

מ"מ נשיא בית המשפט העליון עוזי פוגלמן דחה היום (ד') את בקשת צוות ההגנה בתיק הצוללות לקיים לדיון נוסף בהלכה שנקבעה לאחרונה, לפיה המדינה רשאית לא למסור צווים שיפוטיים – למשל, כאלה שמצדיקים לדידה הפעלת רוגלות או התקנת אמצעי האזנת סתר באופן סמוי – בטענה שמדובר בחומר מודיעני סודי.
"בניגוד למגמות בעולם", טענו הסנגורים בבקשה, "בהן נוכח ההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות והאמצעים החודרניים שבכוחה של המדינה להפעיל כנגד אזרחיה, מגביר המחוקק את הפיקוח על גופי חקירה ועל האמצעים המופעלים על ידם, הרי שהלכה זו פועלת בניגוד מוחלט לכיוון של מגמה זו ולמעשה מצמצמת מאוד את אפשרות הפיקוח והשמירה על זכויות היסוד של האזרחים".
"ההחלטה בנושא הבקשה לדיון נוסף כוללת חידוש פסיקתי ביחס לפרשנות המונח 'חומר מודיעין' ולמידת הפירוט הנדרשת לגבי חלק מהפריטים ברשימת חומרי החקירה", אמר השופט פוגלמן. "בנסיבות העניין לא שוכנעתי כי מדובר בהלכה שעומדת בתנאים המחמירים לקיומו של דיון נוסף".