סגור

חשש מהתפרצות סמויה: שרידי קורונה בביוב באשקלון

מחקר חדש שמנטר את מערכת הביוב העלה חשש להתפרצות חבויה של הנגיף. בעירייה קראו לתושבים להיבדק: "גילוי מוקדם ימנע התפרצות נרחבת". מספר המאומתים מאז חצות - 169 - הגבוה מאז 14 באפריל

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, משרד הבריאות הודיע הערב (ה') כי מתוצאות ניטור של מערכת הביוב באשקלון, עולה חשש ל"התפרצות חבויה" של הזן ההודי של נגיף הקורונה בעיר. לפי הודעת המשרד, מספר המאומתים בעיר, פחות מ-15 לפי הנתונים העדכניים להיום, נמוך ביחס לממצאים שנוטרו במערכות הביוב.
במשרד אמרו כי מדובר בפרויקט חדש יחסית שהחל במחקר באוניברסיטת באר שבע, והמשיך כאמצעי ניטור רשמי של משרד הבריאות. המטרה היא למצוא שרידים של הנגיף בביוב, לכמת אותם, וכך לחזות התפרצויות.
כאמור, לפי התוצאות, באשקלון - שבה אין התפרצות ידועה כעת - יש תוצאות חיוביות לנגיף הקורונה בביוב. במערכת הבריאות חוששים כי התוצאה מלמדת על התפרצות חבויה, אך משום שהשיטה חדשה נוקטים בזהירות בהתייחסות לתוצאות ומשמעותן.
1 צפייה בגלריה
ניטור קורונה ב בביוב ב אשקלון
ניטור קורונה ב בביוב ב אשקלון
ניטור קורונה בביוב באשקלון
(צילום: AFP)
במשרד הבריאות קראו לתושבי אשקלון שסובלים מתסמינים כמו חום, שיעול, קשיי נשימה וחולשה - או כל מי שיש חשד מסיבה כלשהי שנדבק במחלה - להיבדק בהקדם.
"יודגש כי ישנם מוקדי התפרצות שונים, בהם ישנם מאומתים ואילו באשקלון מספר המאומתים נמוך ביחס לממצאים שנוטרו בביוב. על כן, אנו מבקשים מהציבור להישמע להנחיות וללכת להיבדק לאבחון תחלואה ובכך למנוע את ההתפרצויות", הוסיפו במשרד הבריאות.
בעקבות התוצאות הודיעו בעיריית אשקלון כי יוקמו מתחמי בדיקה ברחבי העיר, בנוסף למוקדי הבדיקות של קופות החולים בעיר. נמסר כי לרשות התושבים יעמדו גם מוקדי הבדיקות של קופות החולים השונות. "התושבים מתבקשים לגשת ללא הפנייה או הרשמה ולעבור בדיקה. גילוי מוקדם ימנע הדבקות נרחבות ותחלואה שעלולה להיות קשה בחלק מהמקרים".
בתוך כך, מאז חצות אובחנו 169 ישראלים כחיוביים לקורונה. מדובר במספר המאומתים הגבוה ביותר מאז 14 באפריל. המספר אינו סופי והוא צפוי לעלות. בשבעת הימים האחרונים אובחנו בישראל 673 מאומתים לנגיף, כלומר ממוצע של 96 ליום. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 52 חולי קורונה, 27 מהם במצב קשה. 17 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מאז פרוץ המגפה נפטרו בישראל 6,429 חולי קורונה, שבעה מהם מתחילת החודש.
לצד זאת, ובצל העלייה במספרי החיוביים, ניגשו 6,528 ישראלים, רובם נערים בני 12 עד 15, לקבל את מנת החיסון הראשונה היום. 798 ישראלים קיבלו את מנת החיסון השנייה.