סגור

פרשנות
לא לדחות ולא לבטל - משפט נתניהו חייב להימשך

אסור לגייס את תחקיר כלכליסט לעצירת המשפט. בירור האמת המשפטית בתיקי נתניהו יכול להתקיים לצד בירור הפרות המשטרה

"ימשיך כבודו" - מטבע הלשון המיתולוגי מ"חגיגה בסנוקר" – חייב לחזור לשימוש. זה מה שצריך לומר לשופטים במשפטו של בנימין נתניהו במחוזי בירושלים – "ימשיכו כבודכם".
אסור שיצלח הניסיון לגייס את תחקיר "כלכליסט" לעצירת משפט נתניהו. העדויות של עד המדינה שלמה פילבר נגבו ככל הנראה כדין, גם אם היתה פריצה מאוחרת לנייד אחר שלו שלא כדין. המאזן שמקיים המשפט הישראלי בין ביטול משפט - ובמיוחד משפט שחיתות נגד ראש ממשלה - לבין אפשרות של הרעלת הראיות בתיק, מותיר לבית המשפט מרחב של שיקול דעת. ושיקול הדעת במקרה הנוכחי צריך להורות על המשך המשפט בלי לעכב אותו. אלא אם יתגלה "אקדח מעשן" לזיהום ראיות משמעותי.
עיקר עדותו של פילבר היא על שיחותיו עם ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו (שיחת "ההנחיה", תנועת היד למיתון הורדת המחירים וכו'). אמינות העדות בלבד היא זו שאמורה להכריע. הן לגבי קבילותה והן לגבי משקלה. וצריך להוסיף בעניינו שרשות ניירות ערך מעולם לא השתמשה ברוגלה, לא לגביו ולא בשום תיק, וכי שני צווי החיפוש לנייד שלו (לא האזנת סתר) הוצאו כדין.
1 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו בבית המשפט ביחד עם פרקליטיו בועז בן צור ו עמית חדד
בנימין נתניהו בבית המשפט ביחד עם פרקליטיו בועז בן צור ו עמית חדד
בנימין נתניהו בבית המשפט ביחד עם פרקליטיו בועז בן צור (מימין) ועמית חדד
(צילום: אורן בן חקון)
הניסיון למנף את התחקיר לביטול המשפט מצטרף למאמץ מתמשך של קבוצת נתניהו לבטל לא רק את המשפט - אלא את מערכת המשפט ואת מערכת אכיפת החוק בכלל. הפעם המוקד הוא בניסיון לאתר את המניעים שמאחורי התחקיר, כאשר היעד השקוף הוא ביטול המשפט או לפחות דחייתו לזמן רב. במובן זה, ה"קלקולים" במשטרה משרתים לכאורה את התזה שלא בחלו לכאורה בשום אמצעי כדי להפיל ראש ממשלה מהימין. כרגיל, הכל מתחיל ונגמר בנתניהו. אלא שהפעם לשם שינוי הוא לא הסיפור, גם אם גרורות של הקלקול נגעו בכמה עדים בתיקי האלפים. דחייה ארוכה של המשפט "תפיל" את בית המשפט לתוך תיאוריות קונספירציה מרחיקות לכת. לכן עליו להמשיך את המשפט ולשמר בידיו את שיקול הדעת אם לפסול ראיה כלשהי, להפחית ממשקלה או לקבלה אף שהעד סבל מהדבקת פגסוס שלא כדין.
בפרוץ מלחמת העולם השנייה אמר בן גוריון: "נילחם בספר הלבן כאילו אין מלחמה בהיטלר, ונילחם בהיטלר כאילו אין ספר לבן". העיקרון וההיגיון האלו צריכים לחול גם כאן: נילחם בהפרות החוק המשטרתיות כאילו אין משפט ונמשיך במשפט כאילו אין הפרות חוק. זה, נכון לעכשיו. בהמשך, יגיע היום שהשניים יתלכדו. זה יקרה כשבית המשפט ידון בטענות ה"הגנה מן הצדק" הרבות שהעלו הסנגורים. הסנגורים אגרו כבר מבחר מרשים או מצער – תלוי את מי שואלים – של "פאולים" מצד המשטרה והפרקליטות. פתיחת החקירה נגד ראש ממשלה ללא אישור יועץ; ניסיונות להתערב בייצוג של אלוביץ'; הסתרת ומניעת חומרי חקירה מההגנה; התרגילים המלוכלכים שהופעלו על ניר חפץ. ייתכן שגם הרוגלות, אם הוחדרו לניידי העדים, יתווספו גם הן למחדלים האלה. אבל, כל דבר בזמנו. בטוח שאפשר להמשיך במשפט עם העדה הנוכחית, יועמ"שית משרד התקשורת דנה נויפלד, ואפשר להמשיך גם עם פילבר שעיקר עדותו, ככל הנראה, לא זוהמה ברוגלות.
בית המשפט ביטל שני ימי דיונים עד לקבלת תשובת הפרקליטות ביום ראשון ב־14:00. הפרקליטות מודאגת. קשה לה לחתום על מסמך בדיקות שנעשו על ידי המשטרה. כמו שראש הממשלה נפתלי בנט גילה סקפטיות, היא חוששת שגם השופטים יטילו ספק. שלא לדבר על הסנגורים, שיישאו נאומים קשים באולם והשופרות בתקשורת שיחגגו עוד הוכחה ל"מזימה האפלה" נגד המנהיג האהוב.
אסור לשופטי המחוזי להצטרף לקלחת הזו. יש להם את מלוא הכלים להפריד, להמשיך במשפט ולשקלל בסופו של יום את טענות ההגנה (המשפטיות וגם ההגנה מן הצדק) אל מול הנרטיב של כתב האישום שאת המשך בירורו אין לדחות.