סגור

בנט נפגש עם הנשיא אחרי לפיד: "בעזרת השם נקים ממשלה טובה לישראל"

עם פקיעת המנדט שניתן לנתניהו, נפגש הנשיא עם יו"ר יש עתיד לפיד, שזכה להמלצת סער וביקש להטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה. בהמשך נפגש ריבלין גם עם יו"ר ימינה בנט שגם הוא ביקש לקבל את המנדט. ח"כ עמיחי שיקלי מימינה מתנגד לממשלת בנט-לפיד. עד 14:00 המפלגות יוכלו לעדכן את המלצתן על מועמד להרכבת ממשלה

המנדט של נתניהו פקע בחצות - והמאמצים להרכבת ממשלה ממשיכים: נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נפגש הבוקר (ד') במשכנו עם יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד. במהלך הפגישה שב לפיד על בקשתו לקבל את המנדט להרכבת הממשלה. בהמשך נפגש הנשיא גם עם יו"ר ימינה ח"כ נפתלי בנט, שאמר עם כניסתו: "בעזרת השם נקים ממשלה טובה לעם ישראל". ריבלין הודיע לכל המפלגות כי הן מוזמנות להעביר המלצה עדכנית על מי להטיל את המנדט להרכבת הממשלה עד לשעה 14:00.
במקביל, יו"ר תקווה חדשה ח"כ גדעון סער הודיע לנשיא המדינה כי הוא ממליץ להטיל את הרכבת הממשלה על לפיד. מהעבר השני, ח"כ עמיחי שיקלי מימינה הודיע כי הוא מתנגד להקמת ממשלת שינוי בראשות בנט ולפיד. "אתנגד לממשלה עם השמאל", כתב ח"כ שיקלי ליו"ר מפלגתו.
שיקלי מנמק לבנט למה הוא מתנגד, אבל ההחלטה אינה סופית - ייתכן שיתייצב מאחורי החלטה של בנט ללכת על ממשלה כזו בהמשך. גורמים בימינה אומרים כי שיקלי פירט את ההתנגדות שלו להקמת ממשלת שמאל, אולם לא הכריע סופית בעניין ולא הודיע כי גיבש החלטה סופית להצביע נגד ממשלה עם לפיד.
2 צפייה בגלריה
ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים לגבי משלוח נוסף של חיסונים מ פייזר
ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים לגבי משלוח נוסף של חיסונים מ פייזר
ראש הממשלה בנימין נתניהו
(צילום: אלכס גמבורג)
בימינה ציינו עוד הבוקר בהתייחס למכתבו של ח"כ שיקלי: "מכבדים את עמדת ח"כ עמיחי שיקלי, שהייתה ידועה לנו. ימינה מחויבת לעשות הכול כדי להקים ממשלה יציבה ומתפקדת כדי למנוע הידרדרות לכאוס של בחירות חמישיות, וכך תעשה".
מטעם ריבלין נמסר: "על פי סעיף 9 לחוק יסוד: הממשלה, מתכוון נשיא המדינה לקבל את החלטתו בדבר המשך תהליך הרכבת הממשלה. בהתאם לאמור בסעיף זה, שוקל נשיא המדינה לזמן בפניו את חברי הכנסת האחרים, המועמדים לתפקיד הרכבת הממשלה, וכן לקבל את עמדתן של כל הסיעות, ככל שיהיו מעוניינות בכך".
מנכ"ל בית הנשיא הראל טובי פנה לנציגי הסיעות השונות בבקשה שיציגו בפני ריבלין בכתב את עמדותיהם, והוסיף כי מלבד בנט ולפיד, "בהמשך היום ייקבעו פגישות נוספות בהתאם לבקשת חברי הסיעות ולשיקול דעתו של הנשיא". בליכוד קראו לנשיא לנהל את הפגישה עם לפיד ובנט בשקיפות מלאה ומול המצלמות כפי שנהג לעשות עד כה.
ח"כ סער, שבחר לא להמליץ על מי מהמועמדים בסבב הקודם, כתב הבוקר לנשיא המדינה ריבלין: "לאחר ששקלנו את השיקולים השונים הגענו לכלל דעה שלעת הזו נכון להמליץ על ח"כ יאיר לפיד, בהקשר של הניסיון להקמת ממשלת אחדות על פי המתכונת של ממשלת חילופים. זאת, בהמשך לשיחות שהתקיימו בנושא זה בין הסיעות בשבועות האחרונים.
"סעיף 13א לחוק יסוד הממשלה מאפשר שמקבל המנדט לא בהכרח יהיה ראש הממשלה הראשון בממשלה כזו. להבנתנו, המלצה על ח"כ לפיד בשעה זו עולה בקנה אחד עם מיצוי האפשרות להקמת ממשלת אחדות ושינוי, מהליך שאת חיוניותו פירטנו במהלך מערכת הבחירות".
ח"כ שיקלי נימק שלושה מישורים להתנגדותו לממשלה עם לפיד והשמאל: "אני מתקשה להשלים עם הפרה סיטונאית של התחייבויות מפורשות שלנו לבוחרינו", כתב, בין היתר לא לשבת עם מרצ ולא להכתיר את לפיד".
במישור הדמוקרטי, לדבריו, "אל לנו לתת יד לשלילת הצבעתם של למעלה ממיליון מצביעי ליכוד, אחים, שותפים לדרך". במישור הלאומי, כתב, "המחשבה לפיה הממשלה הצפויה לקום תוכל לחמוק מעיסוק בסוגיות לאומיות נפיצות, בטעות מרה יסודה".

המנדט של נתניהו פקע

המנדט שניתן לראש הממשלה בנימין נתניהו להרכבת הממשלה פקע בחצות, והגוש שעומד מאחוריו לא צפוי להמליץ לריבלין להטיל את המנדט על בנט - למרות שנתניהו השמיע כוונות כאלה בימים האחרונים. הסיבה לכך היא שבנט סירב להתחייב לא להרכיב ממשלה עם הגוש השני, שרוצה בהחלפת נתניהו, במקרה שהמנדט מהנשיא יועבר לידיו.
מהליכוד נמסר הלילה, דקות ספורות לפני פקיעת המנדט כי "עקב סירובו של בנט להתחייב לממשלת ימין, דבר שהיה מוביל בוודאות להקמת ממשלה בהצטרפות של חברי כנסת נוספים, ראש הממשלה נתניהו החזיר את המנדט לנשיא". ההודעה החריפה של הליכוד מסמנת את הכיוון - ככל הנראה לא ימליצו עליו בפני הנשיא להיות זה שינסה להרכיב את הממשלה.
לפני חודש, בנאום שבו הודיע הנשיא ריבלין על הטלת מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו הוא אמר כי הוא מתרשם שלאף אחד מהמועמדים אין סיכוי ממשי להרכיב ממשלה. "למעשה, אילו החוק היה נתון בידי, הייתי מעביר את ההחלטה בחזרה לנציגי העם, לכנסת ישראל", אמר אז ריבלין. ואולם, ההערכה היא שהנשיא ינסה להימנע בכל זאת מהחזרת המנדט לכנסת, בין היתר מאחר שהדבר עלול להוביל לבחירות נוספות.
2 צפייה בגלריה
מימין יו"ר יש עתיד יאיר לפיד יו"ר תקווה חדשה גדעון סער ויו"ר ימינה נפתלי בנט
מימין יו"ר יש עתיד יאיר לפיד יו"ר תקווה חדשה גדעון סער ויו"ר ימינה נפתלי בנט
מימין: יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, יו"ר תקווה חדשה גדעון סער ויו"ר ימינה נפתלי בנט
(צילום: קובי קואנקס, אבי מועלם)
מי שפעלו אתמול לאורך כל היום בניסיון לגרום לנשיא ריבלין להעביר את המנדט ישירות לכנסת היו אנשי הליכוד, ששקלו לאורך היום תרחישים שונים. עם זאת, לפי שעה לא נראה כי יש תרחיש שיגרום לנשיא לעשות זאת. לפני קבלת החלטה סופית וממשית, בבית הנשיא צפויים ליצור קשר עם ראשי המפלגות הרלוונטיים, ובהם לפיד שגיבש 45 ממליצים, ובנט, שנחשב לבעל סיכויים גבוהים להרכיב ממשלה - ואף להיות ראשון ברוטציה.
בנט עצמו ממשיך להבהיר לגורמים שמשוחחים איתו כי הוא עדיין מעוניין בהרכבת ממשלת ימין או ממשלת ימין-מרכז. ואולם, במקרה שהמהלך לא יתאפשר ולא תהיה היתכנות להוצאתו לפועל, כפי שהסתמן בשבועות האחרונים - הוא צפוי לפנות לממשלה עם לפיד והגוש שרוצה בהחלפת נתניהו. יו"ר ימינה חותר בכל זאת לקבל את המנדט כדי להגדיל לעצמו את מרחב התמרון וליצור אפשרויות נוספות ויצירתיות להרכבת הממשלה. גורמים בגוש השינוי אמרו כי גם אם יאיר לפיד יקבל את המנדט מהנשיא, לא נראה שהדבר יפגע במגעים להרכבת ממשלה של השניים.