סגור
גג עמוד NSO דסקטופ
ראש עריית חדרה ראש עיר צביקה גנדלמן
ראש עיריית חדרה המושעה, צביקה גנדלמן. המערכת שאבה מידע על אנשי קשר מהטלפון הסלולרי של בת זוגו (צילום: צביקה טישלר)

המשטרה מודה: שאבנו מידע מנייד של בת הזוג של ראש העיר חדרה תוך חריגה מהצו

ממסמך שהעבירה הפרקליטות לסנגורים בתיק נגד צביקה גנדלמן, ראש העיר המושעה, עולה כי במסגרת חקירה סמויה שבוצעה ב־2017 המשטרה הדביקה ברוגלה את הנייד של בת זוגו מורן שגב ושאבה ממנו מידע החורג מהצו שנחתם על ידי השופטת

המשטרה הדביקה ברוגלה את הנייד של בת זוגו של ראש עיריית חדרה המושעה, צביקה גנדלמן, ושאבה ממנו מידע שחרג מהצו השיפוטי. זאת, במסגרת החקירה הסמויה שניהלה והובילה לימים להגשת כתב אישום נגדו על עבירות מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. כך עולה מפרפרזה (מסמך עם תמצית מידע מודיעיני חסוי) שהעבירה הפרקליטות בימים האחרונים לסנגורים בתיק.
בינתיים נסגר התיק נגד בת הזוג של גנדלמן, מורן שגב, שמכשירה הודבק ברוגלה במסגרת החקירה הסמויה נגד גנדלמן, שהחלה באמצע שנת 2017.
ביום רביעי האחרון הגיש גנדלמן לבית משפט השלום בחיפה עתירה להתרת ראיות חסויות כדי לקבל את כל המידע והראיות הרלוונטיות מהדבקת הנייד של שגב, ב־15 ביולי 2017. על פי המסמך שצורף לעתירה, המשטרה ביקשה "צו האזנת סתר לתקשורת בין מחשבים" למכשיר הטלפון הנייד של שגב למשך חודשיים. מדובר בצו שלשיטת המשטרה מכסה את הפעלת הרוגלות, כלומר הדבקת הנייד בסוס טרויאני, כדוגמת תוכנת פגסוס של חברת NSO, שהשימוש שעושה בה המשטרה נחשף לראשונה בתחקיר "כלכליסט".
על צו "האזנת הסתר לתקשורת בין מחשבים" חתמה השופטת רות לורך, כיום נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז. בצווי האזנות הסתר ה"רגילים" שהמשטרה ביקשה, לא לצורך הדבקה ברוגלות, נכתב במפורש שמדובר בנייד שבו משתמשת בת הזוג, על אף שהמספר היה רשום על שמו של גנדלמן.
המשטרה מודה במסמך כי חרגה מהצו שקיבלה. במסמך נכתב כי הרוגלה שאבה מהטלפון של בת הזוג מידע שאינו מוגדר כ"האזנת סתר לתקשורת בין מחשבים" — אנשי קשר ומספר פרטי מידע שהיו אגורים בנייד, שלא פורט מה הם. המשטרה מודה עוד כי המידע שנשאב על ידי יחידת המודיעין הטכנולוגית (הסייבר סיגינט) לא הועבר לצוות החקירה ביאח"ה. לא ברור מהמסמך האם הפרקליטות ידעה על כך במקרה זה או שהדבר לא הובא לידיעתה.
וכך נכתב בפרפרזה של המשטרה: "הפעולות הטכנולוגיות שבוצעו בעקבות הצווים הנ"ל, באמצעות מערכת טכנולוגית שבשימוש המשטרה בעניינה של מורן שגב הניבו תוצרים. במסגרת מימוש הצו האמור בעניינה של מורן שגב ביצעה המערכת פעולות מסוימות, הכוללות — נוסף על האזנת סתר לתקשורת בין מחשבים — גם קבלת אנשי קשר ומספר פרטי מידע נוספים שהיו אגורים בטלפון הסלולרי של מורן שגב. מידע נוסף זה לא הועבר לצוות החקירה".
עורכי הדין עמית חדד וליאור אפשטיין, המייצגים את גנדלמן, כתבו בעתירה שהגישו לחשיפת הראיות החסויות כי "עניינה של עתירה זו הוא גילוי מפתיע אודות פעולות חקירה בלתי חוקיות שביצעה המשטרה במסגרת החקירה הסמויה בעניינו של גנדלמן, תוך שימוש בתוכנת ריגול ופריצה טכנולוגית בניגוד לחוק".
גנדלמן מואשם בכך שלא פסל עצמו מלסייע ליזמי נדל"ן שתמכו בו במערכת הבחירות, ולא חשף את הקשר איתם בהסדר ניגוד עניינים.
"פעולות חקירה אלו כללו שאיבת מידע מהטלפון הנייד של בת זוגו של גנדלמן, תוך פגיעה קשה בזכויותיה, חריגה בוטה מצו שיפוטי שניתן, והחמור מכל — תוך הסתרת אי חוקיות של הפעולות מההגנה ומבית המשפט עד לימים האחרונים ממש", נכתב בעתירה. "מידע חיוני זה התגלה ימים ספורים קודם, וזאת כמעט באופן מקרי, לאחר שחלפו למעלה מתשעה חודשים מאז הוגש כתב האישום. תקופה שבה המאשימה חזרה והבהירה פעם אחר פעם כי אין בידיה חומרי חקירה נוספים מעבר לאלו שהועברו להגנה".
בעתירה מצטטים הסנגורים את התובעים בתיק שטענו באחד הדיונים כי כל חומר החקירה הרלבנטיים נמסרו להגנה: "אין, אין צטלה, אין כלום". לדברי עורכי הדין של גנדלמן, "מתברר כי יש צטלה. צטלה שמלמד על ניצול בוטה של הסמכויות שהוקנו לרשויות האכיפה".
מהבקשה לגילוי הראיות החסויות מתברר גם כי המשטרה התקינה במהלך החקירה הסמויה מצלמות סתר בלשכתו של ראש העיר, לטענת הסנגורים בניגוד לדין. הפרקליטות מסרה לסנגורים, לאחר שהשופטת אורית קנטור הורתה על כך, את הצווים השיפוטיים שהתירו את התקנת המצלמות.
עם זאת, לאחר שסנגורי גנדלמן ביקשו גם לקבל את הנוהל המשטרתי להתקנת המצלמות, הודיעה הפרקליטות כי לא תגיש את הסרטונים כראיות במסגרת ההליך. "הסיבה לכך ברורה", טוענים הסנגורים. "לא מדובר אלא בביטוי נוסף להתנהלות חקירתית פסולה".