סגור

כתב אישום ובקשה להשעייה הוגשו נגד ראש עיריית חדרה

הפרקליטות מאשימה את ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן בעבירות מרמה והפרת אמונים לאחר שפעל בניגוד עניינים לקידום ענייניו של יזם נדל"ן, אשר סייע לו להיבחר. בנוסף מואשם גנדלמן בשיבוש מהלכי משפט והצגת פלטים כוזבים מיומן הפגישות שלו כדי לטשטש את פגישותיו עם הקבלן. היועמ"ש מנדלבליט מבקש להשעותו מראשות העיר

שנה אחרי שראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן זומן לשימוע בפרקליטות מיסוי וכלכלה, היא הגישה נגדו היום (ג') כתב אישום לבית משפט השלום בחיפה.
הפרקליטות מייחסת לגנדלמן עבירות של מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה, שיבוש מהלכי משפט ועבירה לפי חוק המחשבים.
במקביל, הגיש היום היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות בקשה להשעייתו של גנדלמן, עקב הגשת כתב האישום נגדו המייחס לו שורה של עבירות מתמשכות, שנעשו כולן, כך נטען, במהלך כהונתו הציבורית ובזיקה מובהקת אליה.
לפי האישום, שהוגש על דעת פרקליט המדינה עו"ד עמית איסמן, העבירות בוצעו לכאורה מאז נבחר גנדלמן לראשות העיר חדרה ולראשות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה באוקטובר 2013, ועד לפרוץ החקירה ביוני 2018.
1 צפייה בגלריה
צביקה גנדלמן ראש עיריית חדרה
צביקה גנדלמן ראש עיריית חדרה
צביקה גנדלמן ראש עיריית חדרה
(נמרוד גליקמן)
כתב האישום מתאר קשר שנרקם בין גנדלמן לשמואל (סמי) לוי, קבלן ויזם נדל"ן, בעל אינטרסים כלכליים משמעותיים בחדרה, שבעברו מילא מגוון תפקידים במנגנון העירוני, לרבות ממלא מקום ראש העירייה. לוי, כך נטען, קידם את מועמדותו של גנדלמן במערכת הבחירות של שנת 2013, תוך שהוא מנצל את כוחו הפוליטי ויכולת ההשפעה שלו על הבוחרים בעיר.
עם בחירתו לראשות העיר ולאורך השנים שלאחר מכן, טוענת הפרקליטות, חש גנדלמן מחויבות אישית עמוקה כלפי לוי וחשש שזה יפעל למניעת בחירתו בעתיד. לטענת הפרקליטות, גנדלמן היה מצוי במצב של ניגוד עניינים בין תפקידו הציבורי לבין רצונו להיטיב עם לוי ולהיבחר לכהונה נוספת. הוא לא דיווח על ניגוד העניינים הזה ליועצת המשפטית של העירייה או לכל גורם אחר, לא חתם על הסדר ניגוד עניינים כנדרש בדין, ולא פסל את עצמו מלדון בענייניו של לוי במסגרת תפקידו הציבורי.
ולמרות זאת, על פי האישום, גנדלמן, פעל עבור קידום האינטרסים של לוי חרף היותו בניגוד העניינים המתואר. בין השאר, נטען, הוא נתן ללוי גישה ישירה, באופן תדיר, ללשכת ראש העיר, וקידם טיפול בבקשות לוי להעסקה וקידום עובדים בעירייה. כמו כן, גנדלמן לא פסל עצמו מלדון במיזמי נדל"ן בחדרה שבהם היה ללוי עניין. כך למשל, גנדלמן דן בבקשה של חברה בבעלותו של לוי להכשיר חריגת בנייה בבניין משרדים במרכז חדרה ולקח חלק בהחלטה שאישרה את הבקשה, חתם על היתר בנייה לפרויקט נדל"ן שללוי יש בו אינטרס כלכלי מהותי והיה שותף למתן היתר בניה לבית אבות סיעודי על קרקע בבעלות לוי.
עוד עולה מכתב האישום כי בינואר 2018 התקבלה בלשכת ראש העיר בקשה לפי חוק חופש המידע לקבל את יומני הפגישות של גנדלמן. בעקבות כך, גנדלמן ומנהלת לשכתו סיכמו שימחקו מיומנו הממוחשב של ראש העיר חלק מהפגישות שהופיעו בו כדי להסתירן, ובהן הפגישות עם לוי. לטענת הפרקליטות, מנהלת הלשכה אכן גרמה לכך שיופק מהיומן הממוחשב פלט כוזב. בנוסף, הוסכם כי מנהלת הלשכה תעביר לממונה על חופש המידע בעירייה הערכה מופרזת של שעות העבודה הנדרשות לטיפול בבקשה כדי לגרום לפונה למשוך את הבקשה - וכך אכן היה.
בפרקליטות מציינים שכתב אישום נוסף, במסגרת הסדר טיעון, מוגש נגד מנהלת הלשכה בעבירות של מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה ועבירה לפי חוק המחשבים.
עוד נטען באישום כי לאחר שנודע לגנדלמן שחבר מועצת העיר חדרה מסר הודעה במשטרה שנסובה בין היתר על יחסיו של גנדלמן עם לוי, גנדלמן עדכן באמצעות נהגו את לוי בדבר מסירת ההודעה, והעביר לו מסר להתרחק מהעירייה בתקופה הקרובה, זאת בכוונה למנוע או להכשיל חקירה פלילית. בעקבות אירוע זה גם נהגו של גנדלמן, ביחד עמו, נאשם בעבירה של שיבוש מהלכי משפט.
החקירה בוצעה על ידי יאח"ה בלהב 433 במשטרת ישראל. התיק מנוהל על ידי עורכי הדין אורי פרייסמן ונגה בליקשטיין שחורי מפרקליטות מיסוי וכלכלה.
בבקשת היועמ"ש מנדלבליט שהוגשה היום במקביל נכתב בין השאר כי לנוכח אופיים וחומרתם של המעשים המיוחסים לגנדלמן, הכוללים עבירות הנוגעות לטוהר המידות הקשורות באופן ישיר לתפקידיו כראש העירייה, לרבות ניצול מעמדו זה לצורך העלמת נתונים ושיבוש מהלכי חקירה - ואף שמדובר בכתב אישום בלבד בשלב זה ולא בהרשעה - סבור היועמ"ש כי קיימת הצדקה להשעיית גנדלמן מתפקיד ראש העיר. לדברי מנדלבליט, המשך כהונתו לאחר הגשת כתב האישום עלול לגרום לפגיעה קשה באמון הציבור ובערכים של טוהר המידות ושלטון החוק. בקשת היועמ"ש הוגשה באמצעות עורכי הדין גיל בילבסקי ועמיקם אשל מפרקליטות מחוז תל-אביב (אזרחי).
עו"ד ליאור אפשטיין המייצג את גנדלמן מסר בתגובה: "מרשי עוסק היום בפרידה כואבת מאביו האהוב אשר נפטר הבוקר, בו בזמן שהתקבל כתב האישום. בימים הקרובים ישהה בקרב משפחתו, מכריו ואוהביו. שאר הדברים יטופלו בזמנם".