סגור
שר הכלכלה ניר ברקת 21.3.23
שר הכלכלה ניר ברקת (צילום: נחום סגל)

ברקת שוקל להצביע נגד התקציב: לא נותן מענה אמיתי לכלכלה

לפי שר הכלכלה, התקציב שהוגש על ידי שר האוצר סמוטריץ' ושיעלה הלילה להצבעה בממשלה הוא תקציב גרוע שמייעד כספים למקומות הלא נכונים בזמן מלחמה. במחנה הממלכתי מסרו: "לא נפרוש מהממשלה, יש לנו אחריות"

שר הכלכלה ניר ברקת (ליכוד) שוקל להצביע הלילה בממשלה נגד חוק התקציב המדינה לשנת 2023. בסביבתו של ברקת אומרים שהתקציב שהוגש על ידי שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הוא תקציב גרוע ואינו נותן מענה אמיתי לכלכלה, תוך שהוא מייעד כספים למקומות הלא נכונים בזמן המלחמה. עם זאת, למרות התנגדותו הצפויה של ברקת וכן של שרי המחנה הממלכתי (בני גנץ, גדי איזנקוט, גדעון סער, חילי טרופר ויפעת שאשא ביטון), התקציב צפוי לעבור ברוב קולות.
בתקופה האחרונה התגלע ריב בין ברקת לבין סמוטריץ' בעניין הסיוע למשק ולמפונים עקב המלחמה. בסוף אוקטובר שלח ברקת מכתב למנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי שבו תבע לכנס את הקבינט החברתי כלכלי. ברקת טען כי "התוכנית פוגעת באמון הציבור ולא נותנת מענה מינימלי. חובת הממשלה לדאוג לעסקים בזמן מלחמה ולא להפקיר אותם".
גם במגזר העסקי מתנגדים לתקציב המעודכן לשנת 2023 ששר האוצר סמוטריץ' וראש הממשלה נתניהו מתכוונים לאשר הערב בישיבת הממשלה. פורום העסקים, שמורכב מכ-200 ראשי חברות מהגדולות במשק, שלטענתם "מהוות את הרוב המכריע של הכלכלה הישראלית" קורא לממשלה "לשנות את סדר העדיפויות התקציבי ולהפנות את מלוא המשאבים התקציביים לשיקום מערב הנגב, קו העימות בצפון והשבת הכלכלה הישראלית לפסי הצמיחה".
בתוך כך, כפי שפורסם מוקדם יותר היום ב"כלכליסט", יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ לא מתכוון להתפטר היום מהממשלה ומהקואליציה. מהמחנה הממלכתי נמסר כי "לא נפרוש מהממשלה. יש לנו אחריות". גנץ דרש אתמול במכתב לנתניהו לדחות את ישיבת הממשלה, אבל נענה בסירוב. גורם בסביבת גנץ הגיב הבוקר להחלטה על הכספים הקואליציוניים ואמר כי "בזמן שמאות אלפים במילואים (במדים או בחברה האזרחית), ענפים שלמים נסגרים, רבים יוצאים לחל"ת והגירעון גדל - צריך להראות דוגמה אישית. העלאה של 500 מיליון שקלים בתקציב הישיבות, הקצאה של מעל 400 מיליון שקל למשרד למשימות לאומיות שייעודם אינו ברור, והעלאת שכר המורים באופק חדש שלא על בסיס מערכת החינוך בסכום של 40% במקום 14% שעליהם הסכמנו - הם אצבע בעין לציבור".