סגור
איתמר בן גביר שר לביטחון לאומי
איתמר בן גביר. לא מחוייב למשמעת קואליציונית (צילום: Amir Cohen/ AP)

משבר בקואלציה: הסיעות החרדיות נגד העברת יחידת הפיקוח על עבירות בנייה לבן גביר

החרדים הודיעו לשר לביטחון לאומי כי לא יאפשרו העברת הרשות למשרדו. גורמים בסיעת עוצמה יהודית סבורים כי מדובר בדיל בינם לבין הח"כים הערבים, שיתמכו בחוק ההשתמטות, ומאיימים כי לא יצייתו למשמעת הקואליציונית; לפיכך ולנוכח היעדר רוב במליאה, נאלצה הקואליציה להסיר לפי שעה את הנושא מסדר היום

הסיעות החרדיות מאיימות לא לתמוך היום (ב') במליאת הכנסת בהעברת יחידת הפיקוח על עבירות בנייה למשרד לביטחון לאומי בראשות השר איתמר בן גביר (עוצמה יהודית). לפיכך, ולנוכח היעדר רוב במליאת הכנסת להעברת היחידה, נאלצה הקואליציה להסיר הערב את הנושא מסדר היום. מאחר שהכנסת בפגרת הפסח, הכינוס הבא של המליאה צפוי לכל המוקדם רק בעוד שבועיים וחצי.
גורמים בעוצמה יהודית מסרו כי להערכתם מדובר בדיל שנרקם בין המפלגות הערביות למפלגות החרדיות על עיכוב העברת הרשות לאכיפת מקרקעין תמורת תמיכתם של הערבים בחוק ההשתמטות, והדבר "יפגע באופן ישיר במאמצי האכיפה בנגב. השר בן גביר וחברי סיעת עוצמה יהודית הודיעו ליו"ר הקואליציה אופיר כץ כי החל מהיום סיעת עוצמה יהודית לא מחויבת למשמעת הקואליציונית, ועד להעברת הרשות תצביע כראות עיניה".
מאחר שהכנסת בפגרה וכונסה היום רק לדיון מיוחד לבקשת הממשלה, בינתיים אין ערך ממשי לאיום הזה, וכץ (ליכוד) ינסה להגיע להסכמות.
יצוין כי בין הח"כים החרדים לח"כים הערבים יש שיתוף פעולה פורה במשך שנים. ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) נחשב לחברו של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה). החרדים סייעו בעבר לח"כים הערבים לבלום את "חוק המואזין" שנועד להנמיך את הרמקולים במסגדים. טיבי אמר בצהריים במליאה "שבן גביר לא יערב אותנו במלחמות היהודים על טלפונים כשרים. אם חוק הגיוס יהיה תלוי בנו אנחנו נצביע נגד הממשלה למרות שזו לא עמדתנו ההיסטורית".