סגור

דעה
שוק הדיור איבד שליטה - והנפילה תהיה כואבת

שוק הדיור רותח: היקף המשכנתאות שובר שיאים, וכך גם מספר הדירות החדשות שנמכרות כל חודש. בקצב הזה ירידת המחירים החדה היא רק עניין של זמן. ואלו שקנו קרקע או דירה להשקעה במחיר מופרז צריכים לדאוג

הממשלה מקדמת ארסנל של צעדים שעשויים לעצור את הזינוק במחירי הדירות. צעדי מיסוי שונים, תיקוני חקיקה, השקעות בתשתיות ועוד. אבל אחרי יותר מעשור של עליות מחירים, שלוו במגוון תוכניות, הצהרות ונאומים, נראה שרוכשי הדירות לא מאמינים שהצעדים האלה יבלמו את נסיקת המחירים. גם תחזיות על המשך עליית הריבית לא מרתיעות את רוכשי הדירות.


חברות הבנייה מעלות את מחירי הדירות כמעט באותו קצב שבו הן מוכרות אותן. דירות נחטפות בכל מחיר. מדד מחירי הדירות החדשות זינק ב-12 החודשים שעד נובמבר 2021 ב-11.5%. ועדיין מדי חודש נשבר שיא חדש בהיקף המשכנתאות שהציבור לווה.
ככל שהמחירים עולים, כך שיאי המכירות נשברים. בנובמבר 2021 נשבר שיא של כל הזמנים במכירת דירות חדשות. על פי דיווח של הלמ"ס, נמכרו באותו חודש 6,155 דירות. ובממוצע מדי חודש עד נובמבר נמכרו בשנה שעברה יותר מ-4,500 דירות. על פי הלמ"ס ,מאז מרץ 2018 מדי חודש מספר הדירות החדשות שנמכרות עולה בקצב של 2.4%.

1 צפייה בגלריה
בנייה דיור נדל"ן אשקלון מנופים
בנייה דיור נדל"ן אשקלון מנופים
אתר בנייה באשקלון
(שאטרסטוק)

לשם ההמחשה, בנובמבר 2011 נמכרו כ-1,500 דירות חדשות, בממוצע באותה שנה נמכרו כ-1,600 דירות בחודש. אלה היו ביקושים שדחפו את גל עליות המחירים שהוביל למחאת האוהלים. ב-2015, שנה סוערת שבה משה כחלון מונה לשר האוצר והוביל מהלכים יוצאי דופן לטיפול במשבר הדיור, נמכרו בממוצע בחודש כ-2,700 דירות חדשות.
כשמאבדים שליטה, אפשר להתפלל רק לנס שימנע אסון. הנס שלו זקוק שוק הדיור אינו כזה שיבלום את עליות המחירים, אלא כזה שיחלץ אותנו ממשבר לאחר שמחירי הדירות יירדו. כי משהו יקרה - הריבית תעלה, המשקיעים ייצאו מהשוק, אולי הממשלה תצליח סוף סוף להגדיל את היצע הדירות. ואולי כל הדברים האלה גם יחד. וכשזה יקרה, נקווה לנס שיחלץ את האופטימיים מדי שקנו דירה להשקעה במחיר שבו רק לפני כמה שנים אפשר היה לקנות שתיים ואף שלוש דירות. נס שיחלץ את הקבלנים שקנו קרקעות במחירים מופרזים מתוך הנחה שמחירי הדירות ימשיכו להאמיר.