סגור
חנויות סגורות ב קניון עזריאלי
חנויות סגורות בדיזנגוף סנטר, היום (צילום: דנה קופל)

אילו עסקים סגורים היום, והיכן הושבתה התחבורה הציבורית

בעקבות המלחמה בדרום, מרבית הקניונים ומרכזי הקניות ברחבי הארץ של קבוצות הקניונים עזריאלי, מליסרון וביג סגורים. עסקים חיוניים כגון רשתות מזון, פארם וקופות חולים נותרו פתוחים. התחבורה הציבורית בעוטף עזה הושבתה

בעקבות המלחמה בדרום, מרבית הקניונים ומרכזי הקניות ברחבי הארץ של קבוצות הקניונים עזריאלי, מליסרון וביג סגורים הבוקר (א'). העסקים היחידים שפתחו את שעריהם הבוקר בקניונים הם עסקים חיוניים, בהם רשתות פארם, רשתות מזון, קופות חולים ובנקים.
בעיר אילת, ביג אילת וקניון מול הים של עזריאלי נפתחו כרגיל. עם זאת, גם במרכזי המסחר באילת לא כל בעלי העסקים פתחו את החנויות הבוקר. במרכזי ביג בצפון הארץ, חלק מהחנויות פתוחות וחלק סגורות, בהתאם לשיקול דעתם של השוכרים.
קניוני עופר (מליסרון) מנתניה ודרומה פתוחים במתכונת חירום, כלומר חנויות חיוניות בלבד פתוחות ויתר העסקים סגורים. קניוני הקבוצה בצפון פתוחים, בשלב זה, כרגיל.
גם קניון TLV בתל אביב עובד במתכונת מצומצמת, ופועלים בו רק עסקים שבחרו לפתוח את החנויות. "הקניון פועל על פי הוראות גורמי הביטחון, והמרחבים המוגנים פתוחים לרווחת הציבור", נמסר מהנהלת הקניון.
מרבית בעלי העסקים הקטנים לא פתחו הבוקר את החנויות לאור התנועה הדלילה ברחובות הערים ומחשש להתרחק מהמרחבים המוגנים.

התחבורה הציבורית בעוטף עזה הושבתה

משרד התחבורה הודיע על צמצום ניכר בשירותי התחבורה הציבורית בכל רחבי הארץ. בין היתר, לא יופעלו קווי תחבורה ציבורית באזור עוטף עזה, באזור שבין אשקלון לבאר שבע. כמו כן, לא יופעלו קווי תחבורה ציבורית ליישובים נתיבות, שדרות ואופקים ובינן לבין מרכז הארץ. בערים אשקלון ובאר שבע יופעל שירות עירוני מצומצם. גם קווי התלמידים והקווים לאוניברסיטאות והמכללות לא יופעלו היום בשל ביטול הלימודים.
שירות הרכבות בין אשקלון לבאר שבע הושבת בהנחיית פיקוד העורף. בשאר קווי הרכבת צומצמה הפעילות וחלק מהקווים פועלים בתדירות נמוכה יותר. שירות הרכבת הקלה בגוש דן פועל במתכונת חלקית. בתחנות תל אביב-יפו יפעלו הרכבות בתדירות של כל עשר דקות, בשאר התחנות בכל רבע שעה. שירותי ההיסעים של הנתיב המהיר יופעלו במתכונת מצומצמת.
"משרד התחבורה והבטיחות בדרכים פועל במתכונת היערכות מוגברת לשעת חירום ומקצה אוטובוסים ונהגים רבים שגויסו למאמץ הלאומי. עקב כך, צפוי צמצום ניכר בשירותי התחבורה הציבורית בכל רחבי הארץ. אנו מבקשים מהציבור לגלות אחריות וסבלנות ולהימנע מנסיעות שאינן חיוניות", נמסר מהמשרד.
עוד הודיע משרד התחבורה כי כל סניפי משרדי הרישוי בארץ יהיו סגורים עד להודעה חדשה פרט לסניפי טבריה, צפת ובית שאן. סניפי הרישוי בנתניה וחיפה יעניקו שירות באמצעות מענה טלפוני לאזרחים שהזמינו תור. מעבר לכך, כל מבחני הנהיגה המעשיים (כלומר הטסטים ללומדי הנהיגה) לא יתקיימו בכל היישובים שנמצאים בטווח של עד 80 ק"מ מרצועת עזה.