סגור

התחרות נפתחת: צים מעבירה פעילות לנמל המפרץ הסיני בחיפה

צים היא חברת הספנות הראשונה שמתחילה לעבוד באופן קבוע עם הנמל החדש. בחברה אומרים כי הקו האדריאטי לטורקיה ואיטליה יפעל מנמל המפרץ "וישפר בדרך זו את רמת השירות ללקוחותינו"

צים הודיעה ללקוחותיה היום (שלישי) כי מהשבוע הבא היא מוציאה את פעילות קו הספנות האדריאטי מנמל חיפה הממשלתי ומעבירה אותו לנמל המפרץ בחיפה, שבבעלות חברת SIPG הסינית.
צים היא חברת הספנות הראשונה שהודיעה שתתחיל לעבוד באופן קבוע עם נמל המפרץ, והמשמעות היא שלראשונה יתחיל הנמל להתחרות בנמלים הממשלתיים. לפי הודעת צים, "מעבר הקו לנמל החדש יאפשר גמישות תפעולית רבה יותר, יקל על הצפיפות בנמלי ישראל וישפר בדרך זו את רמת השירות ללקוחותינו".
1 צפייה בגלריה
נמל המפרץ
נמל המפרץ
נמל המפרץ בחיפה
(צילום: רענן כהן)
הקו האדריאטי של צים הוא קו שבועי קבוע של אוניות מכולה שיוצא מחיפה ועובר דרך נמל אשדוד, נמל איזמיר בטורקיה, נמל קופר בסלובניה, הנמלים טריאסט, ונציה וגם ורונה באיטליה, וחוזר שוב לחיפה.
נמל המפרץ, שמופעל על ידי חברת SIPG הסינית (Shanghai International Port Group), עוסק בטעינה ופריקה של אוניות מכולה בלבד. הנמל הוא אחד ממיזמי התשתית הגדולים שהוקמו בישראל, והושקעו בו יותר מ-5.5 מיליארד שקל בתשתית ובציוד הפעלה. הנמל משתרע על שטח של כ-840 דונם בתוך הים, והוא נפתח לפעילות בספטמבר לאחר שש שנות הקמה.
בריאיון שפורסם לפני כחודש ב"כלכליסט" נשאל מנכ"ל נמל המפרץ מי-האו צ'יאנג לגבי החששות מכך שחברה סינית מחזיקה בתשתית אסטרטגית. צ'יאנג ענה כי ממשלת סין אינה מתערבת בפעילות העסקית שלהם וכי "זה רק ביזנס". הוא הוסיף ש"חברת נמל המפרץ היא לא סינית, אלא חברה ישראלית, ש-SIPG משקיעה בה. אנחנו כפופים לכל החוקים והרגולציות של ישראל".
לפי ההערכות הכלכליות של הממשלה, שנעשו עוד לפני הצטברות הפקק בנמלים בשנה האחרונה, התרומה הכלכלית של פתיחת נמל המפרץ ונמל הדרום למשק תהיה 9 מיליארד שקל (0.7% מהתוצר), וזה אם שני הנמלים יעסקו בפריקה ובטעינה של מכולות. לפי אותן הערכות, פתיחת שני הנמלים תוביל ליצירה של 32 אלף משרות באופן עקיף. לפתיחת הנמלים תהיה גם השפעה מכרעת על כלכלת חיפה ואשדוד: פתיחת נמל המפרץ אמורה להביא לגידול של 1.5 מיליארד שקל בתוצר של חיפה וליצירה של 5,800 משרות בעיר, ופתיחת נמל הדרום אמורה להביא לגידול של 1.8 מיליארד שקל בתוצר של אשדוד וליצירה של 5,800 משרות בעיר.