סגור
שרת המשימות הלאומית אורית סטרוק בצלאל סמוטריץ שר ה אוצר
שרת ההתיישבות אורית סטרוק ובצלאל סמוטריץ' שר האוצר (צילום: יואב דודקביץ, שלו שלום)

המרוויח הגדול של 2024: למשרד ההתיישבות הוכנסו 200 מיליון שקל של כספים קואליציוניים

תקציב משרד ההתיישבות יעמוד השנה על 415 מיליון שקל, 200 מיליון מתוכם הם כספים קואליציוניים. התקציב שהצליח שר האוצר בצלאל סמוטריץ' להכניס למשרד ההתיישבות כולל: 68 מיליון שקל לזהות יהודית, 50 מיליון לגרעיני משימה, ו-53 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הצליח להכניס לבסיס תקציב המדינה לשנת 2024, סכום של 200 מיליון שקל כספים קואליציוניים למשרד ההתיישבות בראשותה של אורית סטרוק (הציונות הדתית).
בתשובה לשאלות הח"כיות אורית פרקש הכהן (המחנה הממלכתי) ומירב כהן (יש עתיד) הסבירה תמר לוי בונה, רכזת מאקרו באגף התקציבים כי מתוך 200 מיליון השקלים שהועברו למשרד ההתיישבות ניתנו חוות דעת משפטיות המאפשרות את העברתם: 68 מיליון שקל לזהות יהודית, 50 לגרעיני משימה, 53 מיליון לחטיבה להתיישבות, ו-34 מיליון שקל לאכיפה בשטחי C.
עוד הסבירה כי בנוסף ל-200 מיליון שקל שהוכנסו לבסיס התקציב, סכום של 86 מיליון שקל - שהם כספים קואליציוניים המיועדים למשרד ההתיישבות בשנת 2025 - טרם הועברו לביצוע כי עד כה לא ניתנו חוות דעת משפטיות לגבי העברתם.
תקציב משרד ההתיישבות יעמוד השנה על 415 מיליון שקל, זאת לעומת 133 מיליון שקל שהיה התקציב המקורי של המשרד לשנת 2023. במהלך 2023 הוגדל תקציב המשרד בכ-500 מיליון שקל - שהם כספים קואליציוניים ל-653 מיליון שקל.
במהלך הדיון התברר כי בתקציב משרד רה"מ ישנו סעיף בשם רזרבה לעמידה במגבלה פיסקלית בסך 170 מיליון שקל, שמשמעותו סעיף "סל" אליו הועברו חלק מהתקציבים הקואליציוניים שטרם ניתנו חוות דעת משפטיות לביצוען ובהן: 86 מיליון שקל למשרד ההתיישבות, משרד ירושלים ומסורת והרשות לזהות לאומית בראשות סגן השר אבי מעוז (נועם).
לוי בונה הוסיפה כי "היקף הכספים הקואליציוניים נקבע על ידי הממשלה בהחלטת ממשלה. חוות דעת מותנית בתוכנית עבודה שמאושרת על ידי הגורמים המשפטיים".
פרקש הכהן טענה עוד כי במהלך המלחמה התנפח תקציב משרד ההתיישבות לכ-1 מיליארד שקל (בשנים 2023 ו-2024)- תוספת של למעלה מ-700%, וכי תקציב מינהלת לזהות יהודית בראשות מעוז במשרד רה"מ זינק ל-235 מיליון שקל.
בתשובה לשאלתה של ח"כ נעמה לזימי (העבודה) השיבו נציגי האוצר כי תקציב מעונות רה"מ בנימין נתניהו עומד השנה על 2 מיליון שקל, זאת בזמן שתקציב "מורשת גנדי" יעמוד השנה על 15 מיליון שקל. לדברי לוי בונה תקציב מורשת גנדי ב-2023 לא מומש בהיעדר חוות דעת משפטית. בדיון התברר גם כי בתקציב 2024 חל גידול של 90 מיליון שקל בתקציב מערך ההסברה הלאומי במשרד רה"מ.
בעקבות תביעת חברי הכנסת מהאופוזיציה הודיעו נציגי האוצר שיציגו לוועדה בימים הקרובים את פירוט הכספים הקואליציוניים שהוטמעו בכל המשרדים.
ח"כ לזימי קראה: "מדובר בתקציב הכי הרסני שהיה לישראל אי פעם. מקצצים מהחברה הערבית, האתיופית, מהגיל הרך, משעות הוראה בחינוך ומתנועות הנוער - אומרים שאין כסף. אבל למה יש כסף? לזהות יהודית, למשרד ההתיישבות, לתוכניות כפולות של מסורת וזהות, לעידוד השתמטות ולרשתות החינוך הפרטיות הלא מפוקחות. לא ניתן לתקציב הזה לעבור בלי שהציבור יידע את המחטף שעושים פה והתרגילים שעושים על חשבונו ועל הגב של כולנו".