סגור
השרה למשימות לאומיות אורית סטרוק
שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק. התקציבים זורמים (צילום: יואב דודקביץ)

גם בזמן שנלחמתם: התקציב של סטרוק זינק פי 5

תקציב משרד ההתיישבות זינק בתוך 7 חודשים מ־133 מיליון שקל ל־653 מיליון שקל. מנגד קוצצו 53 מיליון שקל לאזרחים ותיקים בתקציב משרד הרווחה. ועדת הכספים מאשרת את תקציב 2023 המעודכן כשלנגד עיניה בעיקר שיקולים פוליטיים

עוד 110 מיליון שקל לשרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק, מתוך 256 מיליון שקל כספים קואליציוניים שהוחבאו בסעיף מעורפל שנקרא "רזרבה לעמידה במגבלה הפיסקלית במשרד רה"מ". ובנוסף, קיצוץ של 53 מיליון שקל לאזרחים ותיקים בתקציב משרד הרווחה ותוספת של 2.4 מיליון שקל בשנה למימון אולפן השידור של מנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי. אלה חלק מהסכומים המקוממים שנחשפו אתמול (ג') בוועדת הכספים, קודם שאישרה את תקציב המדינה המעודכן ל־2023. סכומים אלה מצטרפים לפאזל תקציבי שדוחפת הקואליציה כדי לרפד את מצביעיה בעיצומה של המלחמה וההוצאות העצומות הנלוות לה.
ביום ה־67 למלחמת חרבות ברזל, ובתקופת החירום שבה יש להעביר כל שקל פנוי בתקציב למימון צורכי הלחימה, השיקום, העורף, הנפגעים, החטופים ובני משפחותיהם, העסקים והאזרחים - המשיכו אתמול ח"כי הקואליציה במרץ רב בביזה של התקציב. במהלך דיון שקיימה אתמול הוועדה בדפי התקציב המעודכנים של חלק ממשרדי הממשלה שבהם חלו שינויים מאז אישור חוק התקציב המעודכן ל־2023 בקריאה הראשונה בשבוע שעבר, התגלו עוד סעיפים כספיים שנויים במחלוקת.


השיא היה תקציבה של שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק (ציונות דתית), שבמקום לסגור את משרדה המיותר, תקציבה גדל פי 5 בין החודשים מאי עד דצמבר 2023. בחודש מאי 2023 עת אושר תקציב המדינה בקריאה השנייה והשלישית הגיע תקציב משרד ההתיישבות ל־133 מיליון שקל. בשבוע שעבר, בהצגת חוק תקציב המדינה המעודכנת לשנה הנוכחית התברר שהתקציב של המשרד גדל ל־343 מיליון שקל. ביום ראשון השבוע, דקות לפני תחילת הדיונים, הגיש משרד האוצר לוועדת הכספים את השינויים שבוצעו בחלק מהמשרדים. ואז התברר כי תקציב המשרד זינק בעוד 200 מיליון שקל ל־543 מיליון שקל. אתמול, נחשף שהתקציב האמיתי של משרד ההתיישבות לשנת 2023 הוא בעצם 653 מיליון שקל, זאת לאחר שהתברר שסכום נוסף של 110 מיליון שקל של כספים קואליציוניים מוחבא בתקציב משרד ראש הממשלה. באופוזיציה דרשו הסברים ונציג האוצר אסף וקסלר הסביר כי 75 מיליון שקל מיועדים למרכיבי ביטחון בשטחים כמו מצלמות, 15 מיליון שקל לחברה וקהילה דרך החטיבה להתיישבות ועוד 20 מיליון שקל נוספים מיועדים לצוותי חירום ביישובים לכל הרשויות המקומיות ברחבי הארץ.
בתשובה לשאלתה של ח"כ אורית פרקש הכהן (המחנה הממלכתי) גילו נציגי האוצר שהתקציב הנוסף למשרד ההתיישבות נמצא בסעיף "הרזרבה לעמידה ביעדים פיסקליים בתקציב משרד רה"מ". בהמשך מסתבר שבסעיף זה טמונים לא פחות מ־256 מיליון שקל. כלומר, בנוסף ל־110 מיליון שקל לסטרוק יש בו עוד 146 מיליון שקל לשימושים אחרים שאינם ידועים עדיין. לפי נציגי האוצר שנכחו בוועדה הכסף הקואליציוני הזה הועבר לסעיף הרזרבה על מנת שניתן יהיה להשתמש בו בבוא העת לאחר קבלת חוות דעת משפטיות.
בתחילת השבוע עיכב שר האוצר בצלאל סמוטריץ' את אישורו של תקציב המדינה המעודכן לשנת 2023, לאחר שדרש להכניס לבסיס התקציב 250 מיליון שקל כצורכי ביטחון לרשויות מקומיות בשטחים. מדובר בסכום של 175 מיליון שקל מתקציב משרד הפנים בהיקף של 255 מיליון שקל להוצאות ביטחוניות של ישובים בשטחים, וב־75 מיליון שקל מתקציב החטיבה להתיישבות, מתוך 94 מיליון שקל שנמצא במשרד ההתיישבות. דרישתו של סמוטריץ' לא התקבלה לאחר שהוא לא עמד בחוות הדעת המשפטיות והמקצועיות של משרדי המשפטים והביטחון להכנסת הכספים הללו לבסיס התקציב. סמוטריץ' נאלץ להתקפל ואיפשר את אישור התקציב המעודכן בוועדת הכספים. ההערכה היא שאת 250 מיליון שקל שאותם ביקש להעביר השבוע ישלים לאחר קבלת החלטת ממשלה דרך משרד הפנים.
כמה שעות לאחר מכן קרא סמוטריץ' בישיבת סיעתו כי "לצערי אנחנו עדים היום לקמפיין הסתה נוראי כנגד ההתיישבות ביהודה ושומרון בגלל הדרישה שלי להעביר תקציב של כ־400 מיליון שקל לחיזוק הביטחון בהגנה על היישובים ועל ישראל הקטנה". בדיון אתמול בוועדה קראו הח"כים נאור שירי וולדמיר בליאק (יש עתיד) כי "שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הוא שקרן. אמר שהוא מבקש להעביר כספים למשרד ההתיישבות לצורכי ביטחון כאשר כעת התברר כי תקציב משרד ההתיישבות לא כולל כמעט מרכיבי ביטחון".
ח"כ נעמה לזימי (עבודה) טענה כי "הכל סקטוריאלי וצבוע למקורבים לבייס פוליטי ובלי להתחשב במאמץ המלחמתי ובתושבי קו העימות בשאר המדינה. התקציב הזה הוא גזל. אם רוצים סעיפי ביטחון ראוי שיישבו תחת משרד הביטחון. במקום זאת כספים רבים מוסתים למקומות לא רלבנטיים. משרד ההתיישבות המנופח והמיותר לא דואג כלל לביטחון, הוא מפקיר את האזרחים שזקוקים לו".
יו"ר הוועדה משה גפני השיב להתקפות הח"כים על סמוטריץ' כי "אני לא מוכן לשיח כזה, הכסף המדובר לביטחון הינו בסעיף אחר". גפני התכוון לכך שבתקציב משרד הפנים המעודכן שאושר אתמול בוועדה קיים תקציב של 255 מיליון שקל למרכיבי ביטחון בשטחים. מהסכום הזה ביקש שלשום סמוטריץ' להעביר במהירות 75 מיליון שקל לפני ההצבעה על התקציב המעודכן בוועדת הכספים אבל נסוג בשל איומי האופוזיציה. אל דאגה, סמוטריץ' יגיש פנייה תקציבית בעניין בשבוע הבא וועדת הכספים תאשר אותה כצפוי.
בדיון בוועדה אתמול התגלה בדפי התקציב המעודכנים כי הוקצו 40 מיליון שקל למטה ההסברה במשרד ראש הממשלה, מהם 2.4 מיליון שקל לאולפן הסברה חדש שהחל להפעיל מנכ"ל המשרד יוסי שלי. למרות ריבוי כלי התקשורת בישראל המשדרים מסביב לשעון, בטלוויזיה, רדיו ואינטרנט שלי בחר להקים אולפן שידור בקריה בתל אביב תחת מערך ההסברה הלאומי בראשותו של משה אביב לשעבר ראש המטה לטקסים ואירועים ממלכתיים שהפיק בשנים האחרונות את טקסי הדלקת המשואות בהר הרצל. מהאולפן יועברו שידורים חיים יומיים ומידע לציבור כולל ראיונות עם פקידי מדינה בכירים.
עוד הוקצה למינהלת החטופים בראשות גל הירש סכום של 15 מיליון שקל ו־10 תקנים. הירש אינו עובד מדינה ולא ניתן להעסיקו כעובד מדינה בגלל כתב האישום הוגש נגדו.
כמו כן ועדת הכספים החליטה אתמול כי משרד האוצר יגיש את הצעת תקציב המדינה המעודכן לשנת 2024 עד ה־20 בינואר 2024. אישורו של התקציב המעודכן בקריאה השנייה והשלישית יהיה עד ה־20 בפברואר 2024. הוועדה אישרה את העלאתו להצבעה בקריאה השנייה והשלישית של תיקון לחוק יסוד משק המדינה, במסגרתו אם התקציב המעודכן לא יאושר במועד יתבצע קיצוץ רוחבי גדול בתקציב המדינה. הצעת החוק תועלה מחר להצבעה בקריאה השנייה והשלישית.