סגור
גג מגזין נשים דסקטופ
מוסף שבועי 2.3.23 מצעד מחאת השפחות
מיצג השפחות במחאה נגד ההפיכה המשטרית. הקונספציה שמתה ראשונה היתה זו שלפיה נשים הן חלק מה"יחד" (צילום: EPA/ Abir Sultan)

מובילות את ישראל
רק ככה ננצח: נשים חייבות להיות חלק ממעגל מקבלי ההחלטות

באפלת המשבר האדיר שנקלענו אליה ב־7 באוקטובר, נוצצות נקודות אור של תקווה: הלוחמות, העובדות הסוציאליות, המשפטניות, המנהלות, הרופאות, נשות האקדמיה. נחשול של עוצמה נשית שכולו מוכוון לשיקום ועשייה. רק איתן יש תוכן לסיסמה "יחד ננצח"

האם היתה אי פעם סיסמה נבובה יותר, מנותקת יותר, מ"יחד ננצח"? האם היה פעם שקר גדול מזה מרוח בראש חוצות? גם אם היה בישראל בעבר "יחד" כלשהו, הרי שב־29 בדצמבר 2022, עם השבעתה של ממשלת נתניהו השישית, הוא מוטט בכוונת מכוון ובהצלחה כמעט מוחלטת.
לכל כתבות המגזין לחצו כאן
הקונספציה שמתה ראשונה היתה זו שלפיה נשים הן חלק מה"יחד", חברות שוות זכויות במעגל מקבלי ההחלטה במדינה. הציפייה המובנת מאליה, שתפקידי מפתח יאוישו בידי האנשים או הנשים המתאימים ביותר, התפוגגה. בזו אחר זו הודחו נשות מקצוע טובות וראויות ממשרדי ממשלה, ממשרות רגלוטוריות, מראשות חברות ציבוריות.
אך זו היתה רק ההתחלה, שכן די מהר התברר כי נשים אינן שוות זכויות לא רק כמובילות, אלא גם כאזרחיות. בחדוות עשייה שאין דומה לה ניגשה הממשלה לשלל פעילויות שכל תכליתן דיכוי ורמיסה שלהן. התקציב להפחתת אלימות במשפחה קוצץ, אושרה הצעת חוק לפירוק הרשות לקידום מעמד האישה, כשבמקביל הצעת חוק למניעת אלימות כלכלית של ח"כ מירב כהן נפלה בתמיכת השרה לקידום מעמד האישה מאי גולן והשרה גילה גמליאל (שקידמה בעבר הצעת חוק כמעט זהה בעצמה). עוד קצת מהיחד הזה, ואבדנו.
ואז הגיעה ההפיכה המשטרית, במטרה לוודא שאין מכשול בפני כל החוקים הרעים. שהדרת נשים מהמרחב הציבורי, הפרדה מגדרית או אפליה במתן שירותים, לא תהיינה עבירות על החוק. שוב גילינו כי גם המובן מאליו הופך לסוגיה שלכאורה פנים רבות לה.
בעודנו נאבקים, הגיע 7 באוקטובר וטרף את הקלפים שוב. למרבה החרדה גילינו כי מאבק על מערכת משפט תקינה ומתפקדת הוא בכלל מותרות. בבת אחת נזרקנו למציאות חדשה, שבה כבר שום דבר אינו טריוויאלי עוד. לרקוד במסיבה, לבלות עם המשפחה, סתם לחיות. להתקיים.
קשה להפריז בעומק המשבר שנקלענו אליו בעקבות 7 באוקטובר. קשה להפריז גם באוזלת היד של הממשלה - ממשלת גברים מובהקת - בטיפול ובשיקום. אך בתוך האפלה הגדולה נוצצות בכל זאת כמה נקודות אור של תקווה זהירה. אלה הן הלוחמות, המשפטניות, עובדות ההייטק, המנהלות, הרופאות, נשות האקדמיה, העובדות הסוציאליות והאומניות. נחשול ענק של עוצמה נשית שכולו מוכוון לשיקום, לעשייה, לבנייה.
חלק מהנשים הללו הן פנים מוכרות מהמחאה החברתיות. חלקן פנים חדשות. את חלקן תמצאו במגזין זה. אך דבר אחד משותף לכולן - כולן כאן כדי להישאר. כולן כאן כדי לקחת חלק בבניית ישראל טובה יותר וחזקה יותר. כולן כאן כדי להזכיר, שמה שהיה לא יהיה. שהנוכחות הנשית בהנהגה, בצבא, באקדמיה, בעסקים, בעשייה החברתית או בהייטק היא קריטית לעתידה של המדינה. שרק שילוב נשים בכל שדרות הפעילות הציבורית ייצוק תוכן ליחד של "יחד ננצח". רק ככה ננצח.