סגור

בנט והורוביץ סיכמו: הבידוד יתקצר לחמישה ימים

בתום הדיון עם משרד הבריאות קיבל המתווה של השר הורוביץ אור ירוק. החל ממחרתיים מחוסנים שנדבקו יוכלו להשתחרר מבידוד אחרי שתי בדיקות שליליות ביום הרביעי והחמישי, ולא-מחוסנים יצטרכו לעבור בדיקת אנטיגן מוסדית. המעוניינים בכך יקבלו מספר ערכות בדיקה מהירות בחינם

ראש הממשלה נפתלי בנט אישר בצהריים (יום שני) את קיצור ימי הבידוד למאומתים לקורונה ולמי שנחשף אליהם, כפי שדרש שר הבריאות ניצן הורוביץ - והחליט לקצר אותו לחמישה ימים. כמו כן הורוביץ ובנט סיכמו על חלוקת מספר מסוים של ערכות בדיקות אנטיגן בחינם לכל אזרח שיבקש.


לפי ההחלטה שהתקבלה, מאומתים מחוסנים יצטרכו להיות ללא תסמינים ולקבל שתי תוצאות שליליות ביום הרביעי והחמישי לבידוד כדי לסיים אותו. לא-מחוסנים שנחשפו למאומתים יסיימו חמישה ימי בידוד ויידרשו לבדיקת אנטיגן מוסדית עם תוצאה שלילית. כמו כן מחלימים לא יצטרכו אישור רופא כדי להשתחרר מהבידוד.

5 צפייה בגלריה
תור בדיקה גרנד קניון באר שבע השבוע
תור בדיקה גרנד קניון באר שבע השבוע
בדיקת אנטיגן מוסדית בקניון בבאר שבע
(צילום: אוראל כהן)

ההחלטה התקבלה בלשכת ראש הממשלה בתום דיון שהתכנס לאחר דיונים פנימיים של גורמי המקצוע במשרד הבריאות, והשתתפו בו גם שר הבריאות הורוביץ ומנכ"ל משרדו פרופ' נחמן אש. בנט סיים את הדיון באומרו: "כל הכבוד לכם על המהלך, יישר כוח".
לאחר ההחלטה אמר בנט: "מדינת ישראל עומדת עכשיו בפני שיא תחלואת גל האומיקרון. לכן אנחנו רואים הרבה מאומתים והרבה מבודדים, והדבר הזה יוצר עומס כבד על המשק. לכן קיבלתי החלטה יחד עם שר הבריאות, מערכת הבריאות ומומחים לקצר את ימי הבידוד מ-7 ימי בידוד ל-5 ימי בידוד. החלטה זו תאפשר מצד אחד להמשיך לשמור על בריאות הציבור, ומצד שני, אמנם קשה, אבל לקיים את הכלכלה בתקופה הזאת כדי שנעבור את הגל הזה בשלום".

5 צפייה בגלריה
מימין ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורביץ
מימין ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורביץ
"ההחלטה לקיצור הבידוד תאפשר לקיים את הכלכלה בתקופה הזאת כדי שנעבור את הגל הזה בשלום". בנט והורוביץ
(צילום: מוטי מילרוד)

המהלך לקיצור הבידוד התגבש עקב הלחצים שהפעילו חלק מהשרים בישיבת הממשלה האחרונה, שביקשו גם סמכויות לפטור עובדים חיוניים. "חייבים להפסיק לגרור רגליים", אמר שר החקלאות עודד פורר, והשרות אורנה ברביבאי ויפעת שאשא ביטון הצטרפו לדבריו. בנט הסכים איתם ואמר שקיצור הבידוד ייבחן כל הזמן.
הימשכות הבידוד משפיעה מאוד הן על המשק והן על מערכת החינוך במציאות שבה עשרות אלפים מאומתים מדי יום בשבועיים האחרונים - וזאת לפני שהגל החמישי הגיע לשיאו. אחת הדוגמאות להשפעת הבידודים היא השיבושים הכבדים בפעילות התחבורה הציבורית. רכבת ישראל השביתה קווים שלמים בפריפריה בגלל מחסור בנהגים ועובדים נוספים, ובקווים אחרים הופחתה תדירות הנסיעות.


5 צפייה בגלריה
מתווה בדיקות קורונה
מתווה בדיקות קורונה
(משרד הבריאות)


5 צפייה בגלריה
מתווה בדיקות קורונה
מתווה בדיקות קורונה
(משרד הבריאות)


מתוך הודעת משרד הבריאות על השינוי במתווה - החל מיום רביעי 19 בינואר:

מאומתים - ישהו בבידוד 5 ימים מלאים, וישתחררו ממנו רק לאחר תוצאה שלילית בבדיקת אנטיגן ביתית שבוצעה ביום 4 בערב, תוצאה שלילית בבדיקת אנטיגן ביתית שבוצעה ביום 5 בערב, ובתנאי שאין תסמינים.
מחלימים - לא יידרשו עוד באישור רופא לטובת שחרור מבידוד.
לא מחוסנים/ לא מחלימים - שנחשפו למאומת והם בני פחות מ-60 ולא בקבוצת סיכון - ישהו בבידוד 5 ימים מלאים, ולא יידרשו עוד לבצע בדיקת אנטיגן מפוקחת עם הכניסה לבידוד. החובה לבצע בדיקה מפוקחת בסיום הבידוד - נותרת ללא שינוי.


5 צפייה בגלריה
עדכוני מדינות אדומות אומיקרון
עדכוני מדינות אדומות אומיקרון
(משרד הבריאות)