סגור

המקור התקציבי להפחתת הבלו: ההפרשות לקרן הפיצויים על נזקי מלחמה

עלות הפחתת המס על הדלק לשלושה חודשים מוערכת בכ-850 מיליון שקל. על פי האוצר, מימון הפחתת הבלו יגיע מביטול ההפרשות לקרן שנועדה לפצות על נזקים ישירים ועקיפים שנגרמים כתוצאה ממעשי איבה או פעילות מלחמה

משרד האוצר פירסם את המקור התקציבי למימון הפחתת מס הבלו על הדלק. עלות הפחתת מס הבלו על הדלק לשלושה חודשים מוערכת בכ-850 מיליון שקל, ומימונה יגיע מביטול ההפרשות לקרן הפיצויים. קרן הפיצויים נועדה בכדי לפצות על נזקים ישירים ועקיפים שנגרמים כתוצאה ממעשי איבה או פעילות מלחמה, הקרן גם מפצה בגין נזקי בצורת. אם ליברמן יצליח לקבל את אישור ועדת הכספים לביטול ההפרשות לקרן הפיצויים, הרי שהוא יוכל לחתום על צו ההפחתה כבר בראשית שבוע הבא, ומחירי הדלק יירדו באופן מיידי.
באופן חריג, קוצר הזמן להערות הציבור לפחות מארבעה ימים. זאת ככל הנראה מכיוון שליברמן מעוניין להשיג את אישור ועדת הכספים למקור התקציבי כבר בראשון הקרוב, וכך למלא במהירות את ההבטחה לציבור על הפחתת המס על הדלק. ספק רב אם ליברמן יצליח להעביר את הצעד הזה בכנסת. גם אם האופוזיציה תתנגד ולא תאפשר את ההוזלה בוועדת הכספים, ליברמן יציג את האופזיציה ככזו שמתנגדת לצעדים לטובת הציבור הרחב ויגזור קופון פוליטי. לכן, ההערכה היא כי בשונה מסוגיית נקודות הזיכוי, גם האופוזיציה תתמוך בהפחתת המס על הדלק, זאת מכיוון שהיא לא תרצה להיתפס כך.
1 צפייה בגלריה
אביגדור ליברמן במסיבת עיתונאים
אביגדור ליברמן במסיבת עיתונאים
אביגדור ליברמן במסיבת עיתונאים
(צילום: אבי חי)
העובדה שליברמן צריך להצביע על מקור תקציבי בכדי לקדם את הפחתת הבלו על הדלק מכריחה אותו לעבור בועדת הכספים, שכן שינוי שיעור ההפרשות למס רכוש מצריך את אישור ועדת הכספים. ועדת הכספים אמנם נשלטת על ידי אלכס קושניר ממפלגתו של ליברמן, אך ההתנגדות של האופזיציה עשויה להיות קשה ומייגעת, כפי שניתן לראות בסוגיית 'נקודות הזיכוי' שעדיין לא הצליחו לעבור בוועדה.
ליברמן השתמש בקרן הפיצויים גם למימון התכנית הקודמת (נקודות זיכוי להורים) והפחית את ההפרשות לקרן מ-25% ל-8.5% מסך התקבולים בגין מס רכוש. כעת, ליברמן מוותר לגמרי על ההפרשות לקרן הפיצויים לשנה זו. בדברי ההסבר לתקנות נאמר כי כעת יש בקרן הפיצויים כ-19 מיליארד שקל, וכי ההכנסות בשנת 2021 היו גדולות מהצפוי ב-3.2 מיליארד שקל. הדברים נאמרים בכדי להדגיש כי למרות היעדר ההפרשות השנה, הכסף הנמצא בקרן צפוי להספיק גם לתרחישים קיצוניים.