סגור
Dun's 100

ברית הלוזרים

ניסיון החיים שלי, ובמיוחד 50 השנה בקירוב שאני עוסק בנדל"ן, לימדו אותי שללוזרים(מפסידנים בעברית משובחת) יש נטייה מובהקת לחבור יחדיו לעת צרה. ובענף שלנו, כידוע, קיימים לא מעט לוזרים שאחראים, מי פחות ומי יותר, למצבו העגום, קל וחומר מצבה של ההתחדשות העירונית שזכתה במהלך העשור האחרון לאינספור איזכורים בומבסטים בקרב מקבלי ההחלטות, אולם אפס מעשים ומיליון דיבורים.
זאת הסיבה שבגינה ממש לא הופתעתי כשקראתי במהלך הימים האחרונים אודות ה"פיילוט המהפכני" המשותף לרשות מקרקעי ישראל(רמ"י) והרשות להתחדשות עירונית, לפיו שתי הרשויות הממלכתיות הנ"ל יסבסדו מתחמי פינוי בינוי פוטנציאלים בארבע ערים, ירושלים, רחובות, גבעת שמואל ולוד ו"יוותרו" על חלק נכבד מהרווחים שלהן.
ואני אומר – אין גבול לבושה ולאחיזת עיני הציבור! רמ"י, זאת כל ילד יודע, מספסרת זה עשרות שנים בקרקעות המדינה, יוצרת במו ידיה ספקולציות ברמות המחירים ואחראית, יותר מכל גורם אחר, למצבו העגום של שוק הדיור, הן מחירים מתודלקים והן העדר שיווק קרקע באיזור הביקוש. הרשות להתחדשות עירונית, מבחינתה, נכשלה אף היא כישלון חרוץ מאז הקמתה בקול תרועה גדולה ולא הצליחה להפוך, לא את התמ"א 38/2 ולא את הפינוי בינוי, למנוע החיוני להבראת השוק.
העובדה שנכון להיום, סוף 2021, התמ"א 38/2 והפינוי בינוי יחדיו מהווים בקושי רב 15-16 אחוזים מכלל שוק הדיור, הינה באחריות הישירה של הרשות להתחדשות עירונית. בד בבד העובדה שבמהלך 2020, שנת שיא מגיפת הקורונה, שיווקה רמ"י קרקע בהיקף מגוחך של 30 אלף יחידות דיור בלבד, חלקן הגדול מחוץ לאיזור הביקוש, כשבד בבד רמות מחירי המכרזים עלו עד ל- 100% אחוזים(!) הינה כתובת החרוטה באותיות קידוש לבנה על הקיר – האחריות הינה עליכם!
לפרוטוקול, המתחמים המיועדים לפינוי בינוי אינם כלל ועיקר לא רכושם הפרטי של פקידי רמ"י (שבזמן הקורונה היו רוב הזמן ספונים מוגנים בביתם, שעה שהמשרדים היו נעולים על מנעול ובריח, זאת שעה שמכונת המצלצלים עבדה במלוא עוצמתה...) והם לא עושים לנו שום טובה בכך שהם "מוותרים", רחמנא ליצלן, על חלק מרווחי המיליארדים שכבר הצליחו לעשות על חשבוננו.
1 צפייה בגלריה
רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת מזרחי ובניו זירת הנדלן
רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת מזרחי ובניו זירת הנדלן
רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת מזרחי ובניו זירת הנדלן
(צילום: עזרא לוי)
מתחמים אלה, ולא רק באותן 4 ערי "פיילוט", אלא בכל רחבי מדינת ישראל, היו צריכים זה מכבר לצאת לצאת לשיווק והיינו יכולים כבר היום לחגוג את הקמתן של מאות אלפי דירות חדשות עליהן, זאת אם אותם פקידים היו באמת מעוניינים שזה יקרה.
לדידי המונח "העדר כדאיות כלכלית" הינו תירוץ עלוב. אם למדינת ישראל, שהן רמ"י והן הרשות להתחדשות עירונית הינם שליחיה, הייתה באמת מעוניינת לקדם התחדשות עירונית כוללת, זאת היה קורה כבר מזמן. ואילו כעת, בזמן פציעות, מנסים לשכנע אותנו שצריך "פיילוט" שתוצאותיו, אם בכלל, יבואו לידי ביטוי רק בעוד כמה וכמה שנים טובות.
אני פונה בזאת לשרי האוצר, הפנים והשיכון, כ"מבוגרים האחראים" על שוק הדיור. אנא מכם, במקום לתת לספסרי הקרקעות וליתר הלוזרים בע"מ להשתעשע בנדמה לי, קחו את המושכות לידיים, הביאו בפני עם ישראל תכנית מקיפה וכוללת לפינוי בינוי, כך שכבר בסוף העשור הנוכחי נפסיק לראות תכניות מגירה שמובילות מכלום לכלום ובמקום זאת נחזה במאות אלפי דירות חדשות עומדות על תילן ב-78 ערי מדינת ישראל. וככל שיוקדם כן ייטב.
ולקינוח אציין אימרה של אבי היקר: "מה שהשאיר הגנב לקח פותח המזלות", שהרי על כל תוספת במחירי הקרקע מוסיפים אוטומטית 6 אחוזים מס רכישה ובנוסף לכך מוסיפים גם 17% מע"מ ולכך מוסיפים עוד 24% אחוזים למחיר עלות הקרקע וכל זאת על חשבון האזרח הישראלי שכל מבוקשו הינו לקנות דירה.
כותב המאמר רוני מזרחי הוא נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"