סגור

אל על דוחה את ההנפקה, לא עומדת בתנאי ההסכם עם המדינה

עם זאת באוצר לא צפויים "לשבור את הכלים" ולסגת מהתמיכה הכספית בחברת התעופה, מאחר שבמשרד לא מעוניינים לראות אותה קורסת. אל על: "נמצאים במו"מ מול האוצר על הדחייה"


אל על דוחה את הנפקת ההון בשווי 105 מיליון דולר שהיתה מחויבת לבצע במסגרת ההסכם עם המדינה. המשמעות: חברת התעופה לא עומדת בסיכומים שלה עם משרד האוצר, ועל פניו מדובר בהפרה יסודית של ההסכם עם המדינה. בדיווח שפרסמה החברה היום היא ציינה כי היא נמצאת במשא ומתן על הדחייה מול האוצר, אך "אין ודאות שהמשרד יסכים לבקשת הדחייה".ההחלטה על דחיית ההנפקה נובעת מהמצב הקשה של ענף התעופה, ומתוך הנחה כי עדיף שזו תבוצע בתקופה בה החברה מציגה ביצועים טובים יותר. במכתב שנשלח לעובדים מציין מנכ"ל החברה אביגל שורק: "אין ולא הייתה שאלה האם תהיה הנפקה... אנו עוסקים מול האוצר במציאת העיתוי הנכון לביצוע ההנפקה, על מנת שהיא תהיה מוצלחת ומשקפת את הפוטנציאל העצום של אל על".
לפי ההסכם שנחתם עם אל על לפני כחודשיים, המדינה היתה אמורה לרכוש כרטיסי טיסה עבור עובדי מערך אבטחת התעופה, לתקופה של 20 שנה, בסכום של 210 מיליון דולר. כמו כן, לפי ההסכם, בעל השליטה באל על, קני רוזנברג, התחייב לרכוש מניות של החברה בהיקף של 43 מיליון דולר במסגרת ההנפקה.

1 צפייה בגלריה
אל על בואינג 777-200 נתב"ג
אל על בואינג 777-200 נתב"ג
אל על
(צילום: רויטרס)

באוצר עוקבים אחר צעדי אל על, ובינתיים לא צפויה להתקבל שם החלטה שתוביל "לשבירת הכלים" ולנסיגה מהתמיכה הכספית בחברה. באוצר מעריכים כי אל על תבצע את ההנפקה בתאריך מאוחר יותר ולא מעוניינים לראות את חברת התעופה הישראלית קורסת.
בשלב הנוכחי, אל על עוד לא החליטה אם היא תצעד לכיוון של צעדי התייעלות נוספים שיובילו לפיטורי עובדים, והחלטה זו תתקבל בהתאם להימשכות משבר הקורונה והמגבלות על הטיסות.
שורק התייחס גם לכך במכתבו לעובדים וציין כי "ככל שתהיה החרפה במצב, ייתכן ונידרש לבצע התאמות או צעדים נוספים. אני מדגיש כי בשלב זה אין החלטה כזו ואין תכנית, וככל שנידרש לכך הדברים ייעשו בשקיפות ותיאום מלא עם נציגי העובדים וההסתדרות".
לפני שלושה ימים הודיעה אל על כי היא מאריכה את תקופת החל"ת ל-1,371 מעובדיה עד ל-31 באוגוסט. בחודש האחרון החזירה החברה לעבודה כ-850 עובדים מחופשה.