סגור

קבינט המומחים ממליץ: "לבטל התו הירוק, לאפשר למבוגרים לא לעבוד"

חברי הקבינט שמייעץ למשרד הבריאות קבעו, בהמשך לדיונים שנחשפו ב-ynet, ש"ההתכנסויות בתו הירוק אינן בטוחות די הצורך" - והמליצו לעבור למתווה של חיסון ובדיקה שלילית בהתכנסויות אוכלוסיות בסיכון. הם הזהירו: איכות הטיפול בבתי החולים תרד בעקבות העומסים

קבינט המומחים שמייעץ למשרד הבריאות פרסם הערב (יום ראשון) את המלצותיו להמשך המאבק באומיקרון, ובין היתר הדגיש, בהמשך לדיונים במשרד הבריאות שנחשפו ב-ynet בשבוע שעבר, כי "מומלץ שלא לחדש את תקנות התו הירוק".


לפי הקבינט, "הבוסטר מגן היטב ממחלה קשה, אך באומיקרון הוא לא מגן די הצורך מהדבקה - והתכנסויות בתו ירוק אינן בטוחות די הצורך. יש לשמר את התו הירוק משולב בבדיקת אנטיגן שלילית באתרים שבהם שוהות אוכלוסיות בסיכון".
"מומלץ לקיים תשתית לאומית תומכת שתאפשר למוסדות, ארגונים, עסקים ועוד לקיים תו ירוק על בסיס וולונטרי, כולל תו ירוק 'פלוס', הדורש לא רק חיסון אלא גם בדיקה שלילית, ומיועד לאירועים ומסגרות של אוכלוסיות בסיכון", המליצו המומחים. "יש לגבש הנחיות למוסדות וארגונים שבהם שוהות אוכלוסיות בסיכון במטרה לצמצם את חשיפתן לסיכונים. ככלל, יש להמשיך ולדרוש תו ירוק ובדיקה שלילית מהמבקרים במוסדות אלה".

1 צפייה בגלריה
קורונה תו ירוק התו הירוק
קורונה תו ירוק התו הירוק
תו ירוק. יתבטל בקרוב?
(גטי)

בהמשך לאזהרת בתי החולים, הקבינט הוסיף כי "תיתכן פגיעה באיכות הטיפול בשבועות הקרובים עקב עלייה בעומס במוסדות האשפוז, עומס הצפוי להחמיר בשל רווייה ביכולות המענה של הרפואה בקהילה". הקבינט מסר כי "יש לאפשר לאוכלוסיות בסיכון להגן על עצמן מהדבקה בשבועות הקרובים, ולאפשר להן להימנע מלצאת לעבודה על חשבון ימי מחלה שנתיים (ללא אישור רופא), ולילדיהם להימנע מללכת ללימודים (ללא צורך באישור רופא)".
"נדרשת חשיבה על שינוי פרדיגמה בעוד כמה שבועות, אם יצטבר מידע שידגים ויאשר היעדר סיבוכים (במבוגרים וילדים) עקב אומיקרון", הוסיפו חברי הקבינט. המלצות הקבינט מפורטות במסמך.
בשיחות סגורות אישרו גורמים במשרד הבריאות שהתו הירוק עומד בפני שינוי. שלושת התרחישים המרכזיים כעת הם ביטול התו, הארכת תוקפו והתנייתו בחיסון הרביעי. שר האוצר אביגדור ליברמן כבר אמר שיקדם את ביטול התו הירוק לחלוטין, מכיוון שבגל הנוכחי מחוסנים מדביקים ונדבקים גם כן, ומומחים רבים הצטרפו לקריאתו בטענה ש"לתו הירוק אין משמעות מול האומיקרון".
התרחיש בעל הסבירות הנמוכה ביותר הוא תו ירוק למחוסנים במנה רביעית, שכן ההחלטה בשלב זה היא לא להמליץ על החיסון הרביעי לכלל האוכלוסייה. הלחץ הציבורי ועמדת המומחים מושכים גם הם לכיוון ביטול התו הירוק, אך לאור ביטול הבידודים הצפוי במערכת החינוך החשש הוא מצעד שייתפס כמהיר ופזיז מדי. לכן ההערכה במערכת הבריאות כרגע היא שלאחר סיום הבידודים בבתי הספר, ביטול התו יהיה האירוע המשמעותי הבא.