סגור
מדד הבריאות

סדנאות, אימונים והרצאות בכל מקום: כך נראה פרויקט הבריאות הארגונית של מכבי שירותי בריאות

עובדי קופת החולים עמדו בחזית המאבק בקורונה, ובהנהלה עושים הכל כדי לתרום לשיפור אורח חייהם. בתוכנית: תזונה נכונה, גמילה מעישון, פיזיותרפיה, סדנאות והרצאות להורדת לחץ ועוד

נוסדה: 1941
מס' עובדים, רופאים ומטפלים כולל עצמאיים: 16,000
מס׳ מרכזים/סניפים: 342

מיכל ברובקין, מנהלת מוקד במכבי מחוז דרום, לא הייתה אדם ספורטיבי עד לפני ארבע שנים. על ריצה כתחביב היא אפילו לא חלמה, כשנתקלה לראשונה בקבוצת הריצה מטעם הקופה. אבל אז היא החליטה להצטרף לקבוצה, שמייצגת את מכבי שירותי בריאות בליגה למקומות עבודה. "כבר בשנה הראשונה שלי בקבוצה עמדתי על הפודיום בליגה, וסיימתי את העונה במקום השני מבין כלל הנשים בליגה", היא מספרת. "בעונה השנייה שלי אפילו שיפרתי את ההישג וסיימתי במקום הראשון". ברובקין מספרת שכיום היא כבר לא מסוגלת לדמיין את חייה ללא הריצה, שבזכותה הצליחה להוריד 20 ק״ג ממשקלה.
3 צפייה בגלריה
מיכל ברובקין, מנהלת מוקד במכבי מחוז דרום
מיכל ברובקין, מנהלת מוקד במכבי מחוז דרום
מיכל ברובקין, מנהלת מוקד במכבי מחוז דרום
(יח"צ)
באופן טבעי, ליבת הפעילות של מכבי שירותי בריאות עוסקת בבריאותם של חבריה – המבוטחים. אולם בכובעה השני, הקופה היא אחד מהמעסיקים הגדולים ביותר במשק הישראלי עם 16 אלף עובדים ועצמאיים: רופאים ורופאות, רוקחים ורקוחות, עובדים ועובדות מעבדה, אנשי מנהלה ועוד. השנה וחצי האחרונות העמידו את כוח האדם הזה בפני שורה של אתגרים לא פשוטים. ״המגפה היא המובן מאליו, אבל אנחנו שוכחים שבין לבין היו גם מבצעים צבאיים וירי טילים ואירועים נוספים״, אומר סמנכ״ל משאבי האנוש של מכבי, שמעון פרג׳. ״העובדים שלנו עומדים בחזית של כל האתגרים האלה, שהגדילו את נפח הפעילות ב-1,000% בתוך זמן קצר. הנטל הזה משפיע עליהם פיזית ונפשית, ואנחנו רוצים להיות כאן בשבילם״.
3 צפייה בגלריה
שמעון פרג׳ סמנכ״ל משאבי האנוש של מכבי שירותי בריאות
שמעון פרג׳ סמנכ״ל משאבי האנוש של מכבי שירותי בריאות
שמעון פרג׳ סמנכ״ל משאבי האנוש של מכבי שירותי בריאות
(יח"צ)
הנטפליקס של אורח החיים הבריא
את הדאגה הארגונית לרווחת העובדים מכנים בקופה חלק מ״רוח מכבי״. גישה שמייצגת שותפות גורל ואחדות בין כל עובדי הקופה. כך, נהנים העובדים מהדרכות וסדנאות ייעודיות בהובלת תזונאיות ופיזיותרפיסטיות, כמו גם מסדנאות הכנה לכיתה א׳ בהשתתפות מומחים מהמרכז להתפתחות הילד. תוכניות הדרכה נוספות מוקדשות להרגלי תזונה נכונים, לגמילה מעישון, לדרכים להורדת לחץ ועוד.
בנוסף, מפעילה הקופה תוכנית לעובדים ובני משפחותיהם שנקרא ״לחיות בריא זה בידיים שלנו״. לדברי פרג׳, מדובר במעין ״נטפליקס של אורח חיים בריא״ – אתר תוכן הכולל מגוון רחב של הרצאות, אימונים וסדנאות שניתנים לצפייה מכל מקום וכל זמן. החל מאוגוסט האחרון מאפשר האתר לעובדים להתחבר לאימוני כושר אונליין, וכן לשיעורים ייעודיים שנערכים בסניפים. מחצית זמן האימון נעשית על חשבון שעות העבודה.
3 צפייה בגלריה
כדורשת צפון
כדורשת צפון
כדורשת צפון
(יח"צ מכבי)
פרג׳ מספר שלאורך השנים האחרונות פגש יותר ויותר עובדים ששינו את אורך חייהם, כתוצאה מפעילויות הקופה. ״יש מי שהפסיקו לעשן ופתאום גילו חיים חדשים ונעימים הרבה יותר אחרי הסדנה״, הוא מספר, ״יש נוספים שפתאום הבינו שהם אוהבים ללכת, לרוץ, שספורט היה משהו שחסר להם בחיים והם לא ידעו. זאת תוספת שאנחנו כארגון מאוד מתרגשים לתת לעובדים. מכבי זה מקום העבודה שלהם, אבל זה גם המקום שהפך את החיים שלהם לטובים קצת יותר״.
הכתבה מתפרסמת במסגרת פרויקט מיוחד של כלכליסט וקבוצת "מובמנט". במסגרת הפרויקט נסקר את החברות והארגונים המובילים בקידום אורח חיים בריא בישראל.