סגור

הקלות בהגבלות הקורונה: הבדיקות בבתי הספר יופסקו לחלוטין מהחודש הבא

בעקבות הירידה בתחלואה, ואחרי שרה"מ אמר כי "גל האומיקרון נשבר", בנט והורוביץ החליטו על שורת הקלות במערכת החינוך ובנתב"ג. מיום חמישי יופסקו הבדיקות בחטיבות הביניים, ובחודש הבא גם בבתי הספר היסודיים. מ-1 במרץ תותר כניסת תיירים בכל הגילאים, בכפוף לבדיקות לפני ההמראה ובנחיתה

לאור הירידה בתחלואה בקורונה, ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ הודיעו אחר הצהריים (ראשון) על שורת הקלות בהגבלות הקורונה, במערכת החינוך ובנתב"ג.


לפי ההודעה, כבר מיום חמישי הקרוב (24 בפברואר) יופסקו הבדיקות לתלמידים בחטיבות הביניים. שבועיים לאחר מכן, ב-10 במרץ, יופסקו הבדיקות הקבועות גם לתלמידי בתי הספר היסודיים.
הקלות משמעותיות התקבלו גם בנושא התיירות והטיסות בנתב"ג. מ-1 במרץ תותר כניסת תיירים זרים לישראל בכל הגילאים - מחוסנים ושאינם מחוסנים, בכפוף לביצוע שתי בדיקות PCR - טרם ההמראה ובנחיתה בישראל.
עבור ישראלים תבוטל הדרישה לביצוע בדיקת אנטיגן טרם העלייה למטוס. ישראלים החוזרים לארץ יידרשו רק בביצוע בדיקת PCR עם הנחיתה כאן. תבוטל חובת הבידוד לישראלים שאינם מחוסנים, בכפוף לתוצאה שלילית בבדיקת ה-PCR בנתב"ג.

1 צפייה בגלריה
נמל התעופה בן גוריון נתב"ג הגבלות אומיקרון קורונה
נמל התעופה בן גוריון נתב"ג הגבלות אומיקרון קורונה
נמל התעופה בן גוריון
(צילום: AFP)

בדיון שהתקיים בצהריים השתתפו מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש, ממונה הקורונה פרופ' סלמאן זרקא, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר שרון אלרעי פרייס, וגורמי מקצוע נוספים.
מנהלים ומורים רבים מתחו ביקורת על מתווה הבדיקות במערכת החינוך. המתווה, שגובש על ידי הממשלה לאחר ביטול הבידודים, לא כולל חובת דיווח על תוצאות בדיקת אנטיגן. בנוסף, אין התניה לכניסה למוסדות החינוך בהצגת תוצאות הבדיקה. מנהלים אמרו בחודש שעבר כי ידוע להם שחלק מהדיווחים שקריים, ושהורים שולחים תלמידים מאומתים ללא שום בקרה על כך.
הדיון שכינס בנט הגיע אחרי שהכריז בדיון בהקלות ביום חמישי כי "גל האומיקרון נשבר". באותו דיון הוחלט כי מתווה התו הירוק לא יוארך, ולמעשה מ-1 במרץ תידרש רק חובת ביצוע בדיקת אנטיגן בכניסה לבתי אבות. "אנחנו רואים ירידה תלולה במספר החולים הקשים, הגל הזה נשבר", אמר בנט. "האסטרטגיה שלנו, של כלכלה פתוחה לצד מאבק וביצוע פעולות רבות נגד הקורונה, הביאה את מדינת ישראל להיות המדינה מספר 1 בצמיחה במדינות המפותחות, ולרמת צמיחה כלכלית שלא ראינו זה 21 שנים".
בדיון נשמעו צרחות בין נציגי אגף התקציבים במשרד האוצר לבין נציגי משרד הבריאות, במהלך שיח על מערכת המכ"ם שראש הממשלה הנחה לקדם לפני כמה שבועות. מערכת זו עוקבת אחרי מה שקורה בחו"ל ומתריעה על וריאנטים חדשים. במשרד הבריאות אמרו שהם לא קיבלו תקצוב מהאוצר שלטענתם תקע את קידום המערכת, ואילו באוצר טענו שמשרד הבריאות העביר דרישות מוגזמות.