סגור

ליברמן ושאשא ביטון סיכמו: התוכנית ללימודי ליבה לבנים חרדים יוצאת לדרך

התקצוב למוסדות חרדיים פרטיים יסודיים יוגדל אם ילמדו מתמטיקה, אנגלית ומדעים ותלמידיהם יעמדו במבחנים חיצוניים. התוכנית גובשה במשא ומתן עם חסידות בעלז ואינה כוללת גילאי תיכון

רגע לפני פיזור הממשלה הוציאו שרת החינוך יפעת שאשא ביטון ושר האוצר אביגדור ליברמן את התוכנית ללימודי ליבה בחינוך החרדי הפרטי היסודי לבנים לדרך. מדובר בתוכנית שלפיה מוסדות חינוך חרדיים יסודיים לא יצטרפו לרשתות החינוך החרדיות הגדולות אבל ילמדו את מקצועות הליבה העיקריים, מתמטיקה, אנגלית ומדעים, ובתמורה תקציבם יוגדל ל-100% מהתקציב הבסיסי לבית ספר ממלכתי.
החינוך החרדי היסודי מחולק לארבעה סוגי מוסדות. ברשתות החינוך העצמאי של אגודת ישראל ובני יוסף של ש"ס שבהן תוכנית ליבה מלאה ומקבלים מאה אחוז מהתקצוב הבסיסי של החינוך הממלכתי. הבעיה היא שברשתות אלו לומדות בנות חרדיות אבל בעיקר בנים חוזרים בתשובה או מהפריפריה ומעט בנים חרדים. התוצאה היא שבנות חרדיות לומדות מקצועות ליבה ורוב הבנים לא לומדים.
מלבדם יש מוסדות מוכר שאינו רשמי (מוכש"ר) שמקבלים 75% מהתקצוב הבסיסי ומוסדות פטור שמקבלים 55% וההבדלים הם בכמות לימודי הליבה הנדרשים ובכמות הפיקוח. בפועל נלמדים היום ברובם רק מקצועות עברית וחשבון בסיסי, מה שפוגע מאוד ביכולת הבוגרים להשתלב בשוק העבודה. בשנים האחרונות החל להתפתח חינוך ממלכתי חרדי שמהוה בשלב זה רק אחוזים בודדים.
במהלך השנה האחרונה במשא ומתן בין ח"כ משה (קינלי) טורפז מיש עתיד לחסידות בעלז על לימודי ליבה במוסדות חרדיים פרטיים. האדמו"ר של בעלז הרב יששכר דב רוקח ידוע בתמיכתו בכך שחרדים שיוצאים לעבוד יעשו זאת בעבודת מכניסות שדורשות הכשרה. הרעיון הוא שמוסדות מוכש"ר ופטור יקבלו תקצוב של 100% תמורת לימודי ליבה בהיקף מלא והעמידה בתוכנית תיבדק באמצעות מבחנים.
במסגרת התוכנית יוקצה סכום של עשרות מיליוני שקלים עבור המוסדות שיבחרו להצטרף לתוכנית, וישתתפו במבחנים חיצוניים. כל מוסד יהיה זכאי בשנה הראשונה למענק בגובה של כ-6,000 ש"ח לתלמיד. כן יקבל מענק שנתי שוטף, לפי מספר התלמידים המשתתפים במבחנים. המוסדות יקבלו מעטפת מקצועית שתכלול בין היתר: הכשרה מקצועית של הצוותים החינוכיים, העסקת מורים מקצועיים, התאמה של תוכניות הלימודים וספרי הלימוד. לשם כך, יוקצה מדי שנה סכום תוספתי ייעודי של 4.5 מיליון שקל.
המשרדים סיכמו כי ככל שיהיה צורך, מסגרת התקציב תורחב. התקווה היא כמובן שהתוכנית תתרחב ואחרי שחסידות גדולה כמו בעלז תאמץ אותה יצטרפו גורמים חרדים רבים נוספים. עם זאת יש לזכור שמדובר רק בחינוך היסודי ורוב הילדים החרדים ימשכו ללמוד כלל מקצועות ליבה בגיל תיכון.
שר האוצר אביגדור ליברמן אמר ש"שילוב חרדים בשוק התעסוקה עובר דרך לימודי ליבה בבתי הספר. המענקים יינתנו על פי מבחנים חיצוניים אובייקטיביים, ולא יהיו עוד צינור להעברת תקציבים ללא פיקוח. מדובר בצעד חשוב וראשון במכלול הצעדים שיש לעשות כדי לשלב לימודי מתמטיקה, אנגלית ומדעים בעוד ועוד מוסדות חרדיים". שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון אמרה ש"התוכנית שנבנתה תוך הידברות ושיח עם החברה החרדית, תאפשר גם לתלמידים החרדים את ההזדמנות לרכוש את מקצועות היסוד אלו, לצד שמירה על הערכים החשובים לאורחות חייהם".