סגור

״מנקודת מבטו של מרום״ לא היה שוחד: הנימוקים בסגירת התיק נגד מפקד חיל הים לשעבר

התיק נגד אליעזר מרום שקיבל מעל חצי מיליון שקל ממיקי גנור נציג טיסנקרופ בישראל נסגר. בין היתר היה קשה להוכיח ברמה הנדרשת בפלילים, קיומה של ״הסכמה, הבנה וציפייה״ שנוצרו ב- 2009 בין מרום וגנור, לפיה גנור יגמול בעתיד למרום על פעולותיו לקדם את מינויו כנציג טיסנקרופ

בין השנים 2014-2016 קיבל מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום 557,000 שקל ממיקי גנור נציג טיסנקרופ בישראל. בעת שירותו כמפקד חיל הים, סייע מרום לגנור להתמנות לנציג הקונצרן הגרמני בישראל במקומו של שייקה ברקת. לאחרונה פורסמו נימוקי סגירת התיק נגד מרום. שני נימוקים. ראשית, הקוש להוכיח ברמה הנדרשת בפלילים, מנקודת מבטו של מרום, קיומה של ״הסכמה, הבנה וציפייה״ שנוצרו ב- 2009 בין מרום וגנור, לפיה גנור יגמול בעתיד למרום על פעולותיו לקדם את מינויו כנציג טיסנקרופ.

1 צפייה בגלריה
אליעזר מרום יו"ר רשות שדות התעופה צוללת
אליעזר מרום יו"ר רשות שדות התעופה צוללת
אליעזר מרום על רקע צוללת
(צילום: אלעד גרשגורן)
הנימוק השני, גם הוא כפי שמודגש ״מנקודת מבטו של מרום״ - הקושי להוכיח שהסכומים שקיבל לאחר פרישתו היוו תשלום פירעונה של ״הסכמה, הבנה וציפייה״ שבאה לעולם בנקודת הזמן הקודמת שמרום שירת כמפקד, או שעולה האפשרות כי ״מרום עשוי היה לסבור שקיבל את הכספים בגין ייעוץ שנתן לגנור״.
״הראיות הננסיבתיות שנאספו״, כותב עו״ד יוני תדמור פרקליט מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה, ״אינן מאפשרות להוכיח מעבר ללספק סביר את מודעותו של מרום לכך שהכספים שניתנו לו במועד זה ניתנו לו בעד פעולה הקשורה בתפקידו....״
מרום לא נחלץ רק משוחד אלא גם מהפרת אמונים בגלל התיישנות. הוא סייע למינויו של גנור ולקידום עסקאותיו מול טיסנקרופ בשנים 2009-2011 ועבירת הפרת האמונים התיישנה במועד פתיחת החקירה בנושא.
בכתב החשדות יוחסו למרום עבירות לקיחת שוחד והלבנת הון. נכתב שמרום וגנור הסוו את תשלומי השוחד כתשלומים עבור העסקת מרום כיועץ שאף הוציא חשבוניות על ייעוץ בנושאים שונים. זאת, לאחר שמרום כמפקד חיל הים ״גוייס״ בידי אבריאל בר-יוסף שכיהן אז כמנהל ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כדי לרקוח את מינויו של גנור. מרום תרם את חלקו, בין היתר, באמצעות פניה לנציג חיל הים בגרמניה לקיים פגישה עם מנכ״ל טיסנרופ דאז וולטר פרייטג כדי שיקדם את מינויו של גנור.
בהמשך, נרשמו עוד פעולות בציר המשולש הזה כשבסופו של יום נשלחו גנור ובר-יוסף לספסל הנאשמים ומרום זכה שייסגר תיקו בשימוע שבו יוצג בידי עורכי הדין אייל רוזובסקי מ׳מיתר׳ וציון אמיר. השניים בהחלט חוללו כאן סוג של נס בגלל שמהעובדות שפורטו בכתב החשדות ניתן היה לרקוח אישום בשוחד והמשקפיים שבהן נבחנו היו בהחלט אמפטיות למרום. ר
כיבי השוחד היו כאם - בגלל ההשתדלות למען גנור כמפקד חיל הים וכספים ששולמו בהמשך. נכון, מדובר ב״דמי ייעוץ״ (ככלל, לא מוציאים חשבוניות על כספי שוחד אלא רק על עמלות, תיווך, ייעוץ וכיו״ב) וטווחי ה״הסכמה, הבנה וציפייה״ היו בהפרשי שנים רבות. וגם, כפי שהדגיש תדמור פעמיים בנימוקי הסגירה - ״מנקודת מבטו של מרום״ קשה להוכיח את רכיבי העבירה. רוזובסקי ואמיר המליחו לתווך את נקודת המבט הזו לפרקליטות שבדרך כלל מאמצת לעצמה נקודות מבט משלה.