סגור

דעה
אין פיקוח בוועדות? אין מימון מפלגות!

על הכנסת לחוקק חוק שלפיו אי איוש הוועדות בח”כים מסיעה מסוימת ימנע ממנה מימון מפלגות חודשי שוטף. אולי איום בכיסן של המפלגות יחזיר אותן לתלם

במשכן הכנסת חגגו אתמול את פתיחת כנס החורף, אבל התעלמו מהעובדה שהכנסת לא מפקחת על עבודת הממשלה.
בשל חילוקי דעות בין הקואליציה לאופוזיציה בחודשים האחרונים על חלוקת המושבים בוועדות, מסרבת האופוזיציה לשגר נציגים ונמנעת ממנה ההשתתפות בהצבעות בוועדות.

המשמעות היא שדווקא בדיוני התקציב וחוק ההסדרים עמוס הרפורמות אין באמת פיקוח מקצועי והדוק על הממשלה, אלא מתחוללים קרבות פוליטיים גרידא.
ביתר ועדות הכנסת שדנות ברפורמות הכלכליות בחוק ההסדרים, כמו עבודה ורווחה, כלכלה, פנים, חוקה ובריאות, המצב דומה: כיסאות האופוזיציה ריקים ברוב הדיונים, ואין פיקוח פרלמנטרי הולם.

1 צפייה בגלריה
מימין ראש הממשלה נפתלי בנט ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד שר הביטחון בני גנץ ושר האוצר אביגדור ליברמן
מימין ראש הממשלה נפתלי בנט ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד שר הביטחון בני גנץ ושר האוצר אביגדור ליברמן
מימין: ראש הממשלה נפתלי בנט, ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, שר הביטחון בני גנץ ושר האוצר אביגדור ליברמן
(צילום: עמית שאבי)
הקןאליציה והאופוזיציה נדרשות לגלות אחריות ולהגיע להסכמה בחלוקת המושבים בוועדות כדי לאפשר להן עבוד ברצינות ולהגן על האינטרס הציבורי. במקום לצעוק בוועדות או להחרים את דיוניהן, יכלו הקואליציה והאופוזיציה לשלב ידיים, כפי שהיה בעבר, לשמירת כבודו של בית המחוקקים ולאי הפיכתו לחותמת גומי של הממשלה.
בעבר, למרות חלוקי הדעות בין הקואליציה לאופוזיציה, בדיוני תקציב התייצבו חברי כנסת בוועדת הכספים משני עברי המתרס לטובת החלשים, ואילצו את שרי האוצר להגדיל את התקציבים החברתיים ולסייע לחלשים. יתרה מכך, עקב סירוב האופוזיציה לשבת בוועדות לא הוקמה עד כה ועדת אתיקה, שתפקידה לדון בהתנהגותם של חברי הכנסת ובתלונות נגד המחוקקים.
המשמעות היא שאין גוף אתי שמפקח על חברי הכנסת. הזילות בעבודת הוועדות לא יכולה להימשך; על הכנסת לחוקק חוק שלפיו אי איוש הוועדות בחברי כנסת על ידי סיעה מסוימת ימנע ממנה קבלת מימון מפלגות חודשי שוטף מהכנסת. אולי איום בכיסן של המפלגות יחזיר את כולן לתלם העבודה הפרלמנטרית השוטפת בוועדות.