סגור

פרסום ראשון
בית המשפט המחוזי: לסין יש חסינות מתביעת ישראלים בעניין קורונה

בית המשפט דחה בקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה בישראל נגד סין בטענה לנזקי מגפת הקורונה. בכך קיבל בית המשפט את עמדת היועמ"ש כי לסין קמה חסינות מפני התובענה לפי חוק חסינות מדינות זרות. בא כוח המבקשת: נערער לעליון

חשבתם לתבוע את סין על נזקי מגפת הקורונה? חשבו שוב. בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה היום (ג') בקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה נגד סין בישראל בשיא מגפת הקורונה.
השופטת מיכל עמית-אניסמן קבעה כי לרפובליקה העממית של סין קמה חסינות. "בנסיבות העניין קמה לרפובליקה העממית של סין חסינות מפני סמכות השיפוט של בית משפט זה. הגם שהרפובליקה העממית של סין לא הגישה תשובתה לבקשת האישור ולא העלתה טענת חסינות, מקובלת עליי עמדת היועץ המשפטי לממשלה, שלפיה על בית המשפט לדון בטענה זו מיוזמתו, בטרם מתן פסק דין בהיעדר הגנה", קבעה השופטת.
בכך קיבל בית המשפט את עמדת היועץ המשפטי לממשלה שטען באמצעות עו"ד שירי פלד, כי לסין קמה חסינות מפני התובענה לפי חוק חסינות מדינות זרות.
הבקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה עם תחילת המגפה במרץ אשתקד על ידי עמותת "הרצליה למען תושביה", שטענה באמצעות ד"ר שמואל סעדיה ועו"ד עמית המפל כי הם מבקשים לייצג את כל אזרחי ישראל שנפגעו לטענתם מהתנהלותה הרשלנית של סין.
2 צפייה בגלריה
קורונה חולה מובלת לבית החולים החדש ב ווהאן סין 4.2.20
קורונה חולה מובלת לבית החולים החדש ב ווהאן סין 4.2.20
חולה קורונה בעיר ווהאן, פברואר 2020
(צילום: איי פי)
במסגרת הבקשה נטען במרץ שעבר כי "מדינת ישראל נמצאת באחד המשברים הקשים בתולדותיה. ענפי התיירות, התעופה, המסעדנות, הפנאי קרסו תחילה קריסה קשה. מערכות חינוך משותקות. כמיליון עובדים שכירים במשק מצאו את עצמם מפוטרים או מוצאים לחל"ת. מאות אלפי עצמאים במגזר הפרטי מוצאים את עצמם בקריסה ללא שום הכנסות. כל אזרח ואזרח במדינה, שכיר או עצמאי, עובד ציבור או עובד במגזר הפרטי, הורים ובעלי משפחה אשר מצאו עצמם ללא מסגרות חינוך אשר הושבתו, כמו גם רווקים, מצא את עצמו בפגיעה קשה כלכלית ו/או מורלית נפשית. הנזק לצורך התובענה הייצוגית מוערך בכמאה מיליארד שקל", נטען.
2 צפייה בגלריה
ד"ר שמואל סעדיה
ד"ר שמואל סעדיה
ד"ר שמואל סעדיה
(צביקה טישלר)
במסגרת הבקשה טענה העמותה כי לפי דעה אחת מקורו של נגיף הקורונה בשוק בשר בו נמכר בשר מחיות שונות ללא פיקוח תברואתי הולם וזאת ברשלנות כביכול של ממשלת סין ואדישות לשלום הציבור. "במסגרת דעה זו מקורו של הנגיף הוא בממכר של עטלפים למכירה ולאכילה". עוד נטען כי לפי דעה נוספת "מקורו של הנגיף במכון ביולוגי בעיר ווּהָאן (מכון ווהאן לווירולוגיה), ומשם לפי הנטען יצא הנגיף וכל זאת כשמדיניות נכונה של סין יכלה למנוע את הזליגה כביכול".
ד"ר שמואל סעדיה מסר כי יערער לבית משפט העליון "כדי להביא את הסוגיה לפתחה ולהכרעתה של הערכאה הגבוהה בישראל – כי אנו מאמינים שתידחה טענת החסינות הפורמלית, ויינתן פסק דין תקדימי לכל אומות העולם, בבחינת אור לגויים, שיחייב את סין לשאת באחריות לעוול העצום שגרמה".