סגור

באוצר מבהירים: נכון לעכשיו - אין צורך בפיצוי לעסקים בגין ההגבלות החדשות

נציגת אגף התקציבים הבהירה בדיון בנושא שנערך בוועדת החוקה של הכנסת, כי "נעשו הרבה מאמצים על מנת להגיע למתווה הנוכחי שאיננו סגר. לא יהיה מצב בו גם אנחנו לא מגבילים את המשק, וגם ניתן פיצוי לבעלי עסקים". עם זאת, ההנחיות החדשות, ובייחוד אלו האוסרות על ילדים להיכנס לעסקים רבים ללא בדיקה, כן צפויות להוביל לירידה בהיקף הפעילות של עסקים רבים

במשרד האוצר הבהירו היום (ד') כי אין בכוונתם להעניק פיצויים מיוחדים בעקבות הגבלות הקורונה החדשות שנכנסו לתוקף. האוצר מנסה למסגר את ההגבלות החדשות כהגבלות לא משמעותיות, שאין לראותן כסגר; כך לפי דברים שאמרה נציגת אגף תקציבים, נועה שוקרון, בדיון בוועדת החוקה של הכנסת.
"נעשו הרבה מאמצים על מנת להגיע למתווה הנוכחי שאיננו סגר. המתווה מאפשר למקומות להיות פתוחים ללא הגבלה של מרחק או כמות אנשים, והדרישה של התו ירוק סבירה ביותר. לגבי ילדים, בגלל שאינם ברי חיסון, אנו מאפשרים מימון של המדינה לבדיקות גם עבור פעילות פנאי, וכל זה כדי לאפשר למשק להישאר פתוח. לא יהיה מצב בו גם אנחנו לא מגבילים את המשק, וגם ניתן פיצוי לבעלי עסקים", כך לדברי שוקרון.
עם זאת, בשונה מהתמונה שמציג האוצר, אין ספק כי ההנחיות החדשות – בייחוד אלו האוסרות על ילדים להיכנס לעסקים רבים ללא בדיקה, בתקופה זו של סוף אוגוסט – יובילו לירידה בהיקף הפעילות של עסקים רבים. באוצר טוענים, ובצדק מסוים, שבשלב זה נכון להמתין ולראות מה יקרה.
התפיסה הזו שמציג האוצר מתכתבת עם דברי השר אביגדור ליברמן ובכירי משרדו בשבוע שעבר, לפיהם צריך לעבור למודל של "חיים לצד הקורונה", וכי על העסקים "להתרגל לכך שהקורונה תלווה אותנו לתקופה ארוכה". התפיסה הזו הביאה את ליברמן ומשרדו להשקיע כסף במערך שיאפשר את החיים לצד הקורונה, במקום במתן כספי פיצויים ישירים. בתוך המערך הזה, של "חיים לצד קורונה", אפשר למנות את הגדלת יכולת הספיקה של בתי החולים, את מימון הבדיקות ואת הקמפיינים לעידוד ההתחסנות.
עם זאת, באוצר מבהירים כי לענף התיירות יש מתווה פיצוי ייעודי עד לסוף השנה, וגם מתווה פיצוי לחברות התעופה ייסגר בשבוע הקרוב. לעסקים הפועלים בתחומים אחרים אין בשלב הזה פיצוי, אך הם ערוכים לכל תרחיש, ויש להם תוכניות ייעודיות לכל תרחיש.
1 צפייה בגלריה
שר האוצר אביגדור ליברמן יו"ר ישראל ביתנו
שר האוצר אביגדור ליברמן יו"ר ישראל ביתנו
שר האוצר אביגדור ליברמן
(צילום: אלכס קולומויסקי)
ההגבלות החדשות של התו הירוק נכנסו היום לתוקף. לפי ההגבלות, לא תותר כניסה של ילדים מעל גיל 12 לרוב העסקים, ללא תו ירוק או בדיקה בתשלום במקרה והם אינם מחוסנים. גם ילדים מגיל 3 עד גיל 12 לא יוכלו להיכנס ללא בדיקה מהירה, שתהיה מסובסדת על ידי המדינה.
הגבלות הקורונה הללו חלות על אירועי תרבות וספורט, פסטיבלים, בתי מלון, חדרי כושר וסטודיו, בריכות, בתי כנסת, אולמות וגני אירועים, מסעדות ובתי קפה ומוסדות להשכלה גבוהה.