סגור
חיילי מילואים בחזית
חיילי מילואים בחזית (צילום: AP/ Tsafrir Abayov)

ועדת השרים אישרה את הארכת החוק להעלאת גיל הפטור ממילואים בשלושה חודשים

שר הביטחון ביקש להאריך את החוק בחצי שנה - ואולם היועמ"שית התנגדה בנימוק כי "יש מניעה משפטית להכביד על המשרתים מבלי לצמצם אי שוויון בנטל"; בעקבות כך האריכה ועדת השרים את החוק בשלושה חודשים בלבד

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום להאריך בשלושה חודשים את החוק להעלאת גיל הפטור ממילואים. ההצעה תוגש כעת לכנסת.
במקור ביקש שר הביטחון יואב גלנט מהממשלה לאשר את הארכת החוק בחצי שנה; ואולם היועמ"שית גלי בהרב מיארה התנגדה לכך, בנימוק כי "יש מניעה משפטית לקדם את הצעת החוק ולהכביד על המשרתים מבלי לצמצם את אי השוויון בנטל". בהרב מיארה הסכימה עם זאת להארכת החוק בשלושה חודשים.
ברקע ההתנגדות הציבורית לחוק, ביטלה הממשלה את הדיון בנושא שהיה מתוכנן להיום, והעבירה אותו לוועדת השרים.
הוועדה אישרה כאמור את הארכת החוק בשלושה חודשים, עד 30 בספטמבר; ואולם היא הסמיכה את משרד הביטחון להביא חוק להארכת התקופה בחצי שנה (כפי שגלנט ביקש בתחילה) אם לדעתו הדבר הכרחי - למרות עמדת היועמ"שית.
מדובר בהארכה בחצי שנה של הוראת השעה שתפוג ב-30 ביוני 2024 לפיה חייל מילואים שאינו קצין ישרת עד גיל 41 במקום 40, קצינים ישרתו עד גיל 46 במקום 45, והמשרתים בתפקידים מיוחדים ישרתו במילואים עד גדיל 50 במקום 49.
בהרב מיארה קבעה כי "יש מניעה משפטית להכביד עוד יותר את נטל השירות על המשרתים בצה"ל כיום , מבלי שניתנים מענים משמעותיים בפועל, כולל בטווח הזמן המיידי, לצמצם את אי השיווין בנטל השירות, ומבלי שמוצו כלל האפשרויות החקיקתיות והאחרות, למיצוי פוטנציאל הגיוס, והנשיאה בנטל באוכלוסיה כולה. לכן יש מניעה משפטית מקידומה של הצעת החוק".
עוד קבעה כי "ניתן להאריך את תקופת השירות למשך 3 חודשים בלבד, אשר תנוצל כבר בחודש הקרוב לשם גיבוש מענים לנושא השיוויון בנשיאה בנטל והוצאתם על הפועל בחקיקה ושלא בחקיקה".
בהרב מיארה התייחסה לדבריו של שר הביטחון גלנט לפיו יש צורך דחוף בהארכת השירות, בגלל המצב וכי עיכוב יגרום לפגיעה בביטחון המדינה.
בהרב מיארה הוסיפה כי "השר התחייב כי בחודש הקרוב תנקוט מערכת הביטחון בצעדים מידיים למיצוי פוטנציאל הגיוס, וינקטו צעדים נוספים לצמצום הפגיעה בשיוויון בנשיאה בנטל השירות".
ביום שלישי תחל ועדת חוץ וביטחון לדון בהצעת חוק ההשתמטות שאושרה בשבוע שעבר במליאה באמצעות החלת רציפות. המשמעות שהוועדה תדון באותה הצעת חוק שאושרה ב-2022 בקריאה הראשונה במליאה לאחר שהוגשה על ידי שר הביטחון דאז בני גנץ. כעת תקדמה הוועדה להצבעה בקריאה השנייה והשלשית. כזכור, גנץ התנגד בשבוע שעבר להצעה במליאה בטענה שהיא אינה תקפה היום לנוכח המלחמה.
יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) צייץ בתגובה: "משרתי המילואים ומשלמי המיסים קורסים, ונתניהו והקיצונים מעמיסים עליהם את הנטל וממשיכים להשתמט מאחריות ולחייך".