סגור

בלעדי
בעלי דירות היזהרו: עבירות בנייה אצל השכנים עלולות למנוע רישום בטאבו של הבניין

כך עולה מפסק דין ייחודי שניתן בשבוע שעבר על ידי בית המשפט ממנו עולה כי התנהגות אנוכית של שכן עלולה להעניש בפועל גם דיירים שומרי חוק

לידיעת הדיירים: עבירות בנייה אצל השכנים שלכם או אצלכם עלולות למנוע רישום בטאבו של כל הבניין – כך עולה מפסק דין שניתן לאחרונה על ידי השופט גד גדעון מבית משפט לעניינים מינהליים בבאר שבע. במקרה הנדון מדובר בבניין באילת שאמור היה להירשם כבית משותף. מפסק הדין עולה כי נעשו בבניין, על פי הנטען, עבירות בנייה רבות על ידי הדיירים בזמן שחלף מאז בנייתו ועד לתחילת הליכי הרישום. יש להדגיש כי לא בכל הדירות קיימות עבירות בנייה, כלומר היו גם דיירים שלא חטאו בדבר. בשל עבירות הבנייה, עיריית אילת, שיוצגה על ידי עו"ד תומר גור שותף במשרד תדמור לוי ומומחה בענייני תכנון ובנייה, סירבה לחתום על אישור לרשם המקרקעין, לפיו הבניין תואם את היתר הבנייה. לכן לא ניתן היה לרשום את הבית המשותף בטאבו, והתוצאה הייתה כי חלק מבעלי הדירות שלא חטאו בדבר נאלצו לשלם את המחיר בשל העבירות של שכניהם.
מפסק הדין עולה כי החברה שבנתה את הבניין ורצתה לבצע הרישום בטאבו טענה כי העירייה והוועדה המקומית אינן רשאיות לסרב לחתום על התשריט בשל עבירות בנייה שבוצעו על ידי חלק מדיירי הפרויקט שכן לטענתה בהתאם להוראות החוק במקרה בו בוצעו עבירות בנייה על ידי הדיירים טרם רישום הבית המשותף בטאבו, תירשם הערת אזהרה בדבר אי התאמה על כל יחידה בה בוצעה עבירת בנייה. עוד נטען כי הואיל ולעירייה ולוועדה אין סמכות לעכב את הרישום ולמנוע את זכות הקניין מיתר הדיירים שלא ביצעו עבירות בנייה, עליהן לאפשר את רישום הבית המשותף אגב רישום הערת אזהרה.

2 צפייה בגלריה
ליקויי בנייה מבנים ב סכנת קריסה
ליקויי בנייה מבנים ב סכנת קריסה
ליקויי בנייה מבנים ב סכנת קריסה
(צילום: אלכס קולומיסקי)

מנגד, טענה העירייה והוועדה כי מדובר בעבירות בנייה בהיקף נרחב ובחומרה רבה עד שלא ניתן לאפשר רישום בית משותף המלווה בהערות אזהרה ויש להימנע מרישום הבית המשותף עד הסרת חריגות הבנייה. השופט קבע כי אין להתערב בהחלטת הועדה המקומית מאחר ואינה חורגת ממתחם הסבירות. עוד נקבע כי 10 מתוך 12 הדירות בבניין כוללות חריגות בנייה משמעותיות. השופט קבע כי "מתגבר הצורך בפעילות אכיפה נמרצת על מנת להסיר את עבירות הבנייה ולהתאים את הבניין לתכנון המאושר, באופן אשר יאפשר בין היתר, את אישור הבית המשותף אשר צריך היה להתבצע זה מכבר".
2 צפייה בגלריה
עו"ד תומר גור
עו"ד תומר גור
עו"ד תומר גור
(צילום: תומר יעקבסון)
לדברי עו"ד תומר גור, שייצג את עיריית אילת בהליך, "במדינת ישראל יש לרוב פער גדול, לעתים של שנים ארוכות, בין מועד הקמתו של בניין ורכישת הדירות שבו על ידי הדיירים, ועד לרישומו כבית משותף בלשכת רישום המקרקעין. בזמן הזה כל דייר עושה בדירה כבשלו, ולעתים אף מבצע בה בנייה ושימוש בלתי חוקיים. אנחנו שמחים כי בית המשפט קיבל את עמדת הוועדה המקומית אילת וקבע כי בצדק סירבה לחתום על האישור לטאבו, אפילו אם חלק מהדיירים נהגו כחוק ולא ביצעו כל עבירה. כתוצאה מכך, צפויות לחלוף עוד שנים ארוכות בהן הבניין לא יהיה רשום בטאבו כבית משותף, על כל המשתמע מכך. בכך מבהיר בית המשפט שהתנהגות אנוכית של שכן עלולה להעניש בפועל גם דיירים שומרי חוק. אולם צריך לזכור שלא הכול שלילי: החוק מעניק שורה של כלים משפטיים, אזרחיים ומינהליים, באמצעותם ניתן לפלס את הדרך בתוך הסבך, בדרך לרישום הנכסף בטאבו".