סגור
בניין המוסד לביטוח לאומי ביטוח לאומי הביטוח הלאומי בירושלים
בניין המוסד לביטוח לאומי בירושלים. "הניצולים מתבקשים לפנות" (עמית שאבי)

ביטוח לאומי: המלחמה שילשה את מספר נפגעי פעולות האיבה

יותר מ-37 אלף בקשות להכרה בנפגעי פעולות איבה הוגשו לביטוח הלאומי, לעומת 18 אלף מקבלי קצבאות ב-2022, ויותר מ-304 מיליון ש"ח הועברו מה-7 באוקטובר לניצולים. ההנחה היא שהתקציב שעמד ב-2022 על 570 מיליארד יוכפל ב-2024

יותר מ-37 אלף בקשות להכרה בפעולות איבה הגיעו לביטוח הלאומי, 3,000 מהם ניצולי המסיבות. כך מסר המשנה ליועמ"ש הביטוח הלאומי עו"ד שלומי מור אתמול לועדת הצעירים של הכנסת. בסוף 2022 שילם הביטוח הלאומי תגמולים ל-18 אלף נפגעי פעולות איבה, מתוכם 6,000 נכים ו-12 אלף משפחות של חללים. כך שבמלחמה שולש מספר נפגעי פעולות האיבה. עם זאת ההנחה היא שרבים מהם נפגעי חרדה שלא יהפכו לנכים קבועים.
מה-7 באוקטובר, העביר הביטוח הלאומי יותר מ-304 מיליון ₪ לנפגעי איבה. ב-2022 שילם הביטוח הלאומי 570 מיליון שקלים לנפגעי פעולות איבה. ההנחה באוצר היא שב-2024 הוא ישלם סכום כפול. זאת משום שתוספת הקצבאות לנפגעי המלחמה תהיה לפחות חצי מיליארד שקלים. הסכומים האלה אינם כוללים את תשלומי חוק החטופים, משום שההנחה היא שאלה תשלומים לטווח קצר, והם יוחזרו לארץ או יתגלו כחללים.
שלומי מור, הפרויקטור לנפגעי איבה ושיקום בביטוח לאומי, קרא לניצולים שלא יצרו עימם קשר לפנות מידית למרכזי החוסן ולמוקד הביטוח הלאומי. "לא ביקשנו מסמכים, בשיחת טלפון אחת של ניצול – הוא מקבל סכום לחשבון הבנק, בתחילה מקדמה ובסופו של הליך - כ-17 אלף ₪". יו"ר הועדה נעמה לזימי ציינה לחיוב את מתן הפתרונות של הביטוח הלאומי ולמצבים מורכבים.