סגור
מתוך קמפיין ש"ס נגד מס על הסוכר ומיסוי כלים חד פעמיים
מתוך הקמפיין של ש"ס נגד מס הסוכר ומיסוי כלים חד־פעמיים (צילום: אלי זינגר - youtube)

שינוי עמדות? בש"ס נערכו מראש למיסוי משקאות ממותקים

היו"ר אריה דרעי והשר אוריאל בוסו כבר ביקשו בשבוע שעבר מח"כים ביהדות התורה לתמוך בהארכת הפטור ממס רק על משקאות דיאט ומיצים

יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי ושר הבריאות ממפלגתו אוריאל בוסו ביקשו בשבוע שעבר מח"כים מיהדות התורה לתמוך בהטלת מס על משקאות ממותקים, לצד הארכת הפטור ממס על משקאות דיאט, מיצים טבעיים ויין תירוש המשמש לקידוש. כך נודע ל"כלכליסט".
הבקשה שלהם הקדימה את הפרסום של משרד האוצר ביום שישי, רגע לפני כניסת השבת, של תזכיר צו מס קנייה על משקאות קלים, שמציע את אותה הצעה בדיוק. על פניו, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לא ידע על הצעדים של דרעי ובוסו. התזכיר של האוצר הוגש על רקע כעסו של סמוטריץ' על שר הפנים משה ארבל (ש"ס), שמסרב לדחות את הבחירות ברשויות המקומיות, כפי שהוא דורש.
המהלך של בכירי ש"ס מגיע תשעה חודשים בלבד לאחר שסמוטריץ' חתם על פטור ממס על משקאות ממותקים, דיאט ומיצים ועל כלים חד־פעמיים, עקב דרישה קואליציונית של דרעי ויו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה).
הפניות של דרעי ובוסו לחברי הכנסת של יהדות התורה עומדות בניגוד לקמפיין "הילדים הרעבים" שניהלה ש"ס ערב הבחירות האחרונות לכנסת. בתשדיר של ש"ס מאז, שיצא נגד מס הסוכר והמיסוי על כלים חד־פעמיים, קרא הקריין כשברקע תמונת ילד חרדי: "תסתכלו לו בעיניים. ממשלה שמרעיבה ילדים אין לה זכות קיום".
כעת נראה שלדרעי קצת פחות אכפת מהילד הצמא לסוכר, והוא מאמץ חלקית את עמדת שר האוצר דאז אביגדור ליברמן ומסכים להטלת מס על משקאות ממותקים, אך עדיין שומר על הפטור לדיאט, היין לקידוש והמיצים. נזכיר שדרעי וליברמן היו פעם חברים טובים, אך אינם מדברים בשנים האחרונות. לאחרונה קרא דרעי לליברמן להצטרף לממשלה בעקבות המלחמה, וכעת נשאלת השאלה האם יצלצל אליו ויבקש סליחה על הקמפיין ההוא.
בכנסת מסבירים את התפנית בעמדת דרעי בכך שמדובר במהלך שעלול לפגוע בציבור, גם החרדי, שצורך את המשקאות. בנוסף, מסבירים שם, הארכת הפטור ממס גורעת 850 מיליון שקל בשנה מהכנסות המדינה, ודרעי חושש שהארכתו תעורר ביקורת ציבורית כלפי המגזר החרדי לנוכח המחסור במשאבים למימון המלחמה, במיוחד לאחר שכבר הוקצו כ־5 מיליארד שקל של כספים קואליציוניים ב־2023.
בלשכת סמוטריץ' אמרו אתמול, כי לא ידעו על הפניות של דרעי ובוסו לחרדים, וכי השר טרם קיבל החלטה סופית בנוגע לפטור. האפשרויות שנבחנות כעת על ידי סמוטריץ' הן לקדם את התזכיר כפי שהוא, או להאריך את הביטול של המס על כל המשקאות כהוראת קבע, או כהוראת שעה למשך שנה או כמו שמוצע בצו להטיל בהוראת שעה מיסוי גבוה ביותר על המשקה הממותק ביותר.
הצו יוגש עוד שבועיים לוועדת הכספים. בדיון בדצמבר 2021, שבו אישרה הוועדה את המס, היו החרדים באופוזיציה והתנגדו לו. כעת רק נשאר לראות אם השתנו עמדותיהם.
מלשכת דרעי נמסר שהוא לא מטפל בנושאים שאינם המלחמה. בוסו וגפני סירבו להגיב.