סגור

דעה
דגל שחור על הסדר שמתעלם מהציבור

רק הכרעה חלוטה, ולא משנה מהי, תשים סוף פסוק למחול השדים שמתחולל אצלנו. יהיה צד מנצח וצד מפסיד. מגיע לציבור הישראלי הכרעה בתיקי ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, הכרעה שכאמור יש לה השלכות רוחביות

כעורך דין שמתעסק בייצוג צדדים בסכסוכים עסקיים, מסחריים מורכבים, רווי יצרים ואמוציות, וכמגשר שתפקידו להביא את הצדדים הניצים להסדר שייתר את המשך ההליך המשפטי (שכן זה, בסופו של יום, הניצחון הטוב ביותר עבור הלקוחות) אני סבור שבתיקי ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו אסור ללכת להסדר, אסור, לשני הצדדים, להגיע ל"פשרה" ויש חובה לנהל את התיקים עד סופם המר – לאחד הצדדים. בנסיבות שנוצרו אין פשוט ברירה אחרת.
הסדר טיעון, כזה או אחר, הוא הדבר האחרון שנכון לעשות בתיק של נתניהו ולמרות שלכל נאשם, וכמובן גם לראש הממשלה לשעבר, יש "זכות" להסדר טיעון, אין ולא יכולה להיות מחלוקת בנוגע לכך. במקרה שלפנינו הסדר, ולא משנה תנאיו, יביא, בראש ובראשונה, לאובדן האמון במערכת המשפטית, אותה מערכת שגם כך "נאבקת על חייה" בשנים האחרונות, אותה מערכת שנמצאת תחת התקפה, אותה מערכת שהחליטה על הגשת כתב אישום חמור נגד ראש ממשלה מכהן. באותה נשימה ניתן לכתוב כי הסדר טיעון גם יוציא את העוקץ מכל הטענות של ראש הממשלה לשעבר בדבר "הכלום והאין כלום", טענות שייתכן ויתבררו כנכונות בסוף ההליך המשפטי. חשוב לברר את טענות הצדדים שנוגעות לכלל הציבור ושיש להן השלכה רוחבית עמוקה.

1 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו בבית משפט מחוזי ירושלים 16.11.21
בנימין נתניהו בבית משפט מחוזי ירושלים 16.11.21
בנימין נתניהו בבית משפט מחוזי ירושלים (ארכיון)
(צילום: יואב דודקביץ)
הסדר הטיעון בתיקי ראש הממשלה לשעבר, ככל שאכן ייחתם, הינו הסדר מגונה, הסדר שיש לו רק מפסידים ולמרות שכל צד, כמובן וכפי שמקובל במקומותינו, יסביר, יפרשן, וינסה לשכנע כמה ההסדר הוא טוב ומדוע היה צורך אמיתי וממשי ללכת על הסדר כזה. להסדר כזה יהיה מפסיד עיקרי אחד – הציבור הישראלי, אותו ציבור שמחכה שנים לראות הכרעה בשאלות כל כך חשובות שנטענו כנגד ראש ממשלה מכהן, טענות חמורות שנטענו על ידי ראש הממשלה כנגד מערכת בתי המשפט ושמטלטלות את המדינה והמערכת המשפטית במשך שנים.
זאת ועוד, בניגוד להסדרים "רגילים" הרי הסדר הטיעון (ככל שייחתם ולדעתי הסיכויים שייחתם בקרוב הינם קלושים) הינו הסדר שלא יאחה את הקרע שנוצר בציבור, ההסדר לא יפסיק את הטירוף שנראה כאן במהלך השנים האחרונות, לא ישכנע אף צד בצדקת הצד השני. מדובר בהסכם, ככל שייחתם, שינציח את המצב כיום. כל צד יתבצר בעמדתו. יסביר מדוע הוא חתם. וכל הטענות הישנות יישארו מרחפות באוויר. בעוד צד אחד ידבק, לדוגמא, בטענה בדבר תפירת תיקים ידבק הצד השני בטענה בנוגע למעשים חמורים של נאשם שלכאורה שיחד, הפר אמונים ועוד. המחלוקות החריפות, שמטלטלות את המדינה תקופה ארוכה, לא ייעלמו.
רק הכרעה חלוטה, ולא משנה מהי, תשים סוף פסוק למחול השדים שמתחולל אצלנו. יהיה צד מנצח וצד מפסיד. מגיע לציבור הישראלי הכרעה, הכרעה שכאמור יש לה השלכות רוחביות.
במקרה זה לא מדובר בעוד תיק. בדיוק כמו שיש תיקים עקרוניים שלא מתאימים להסדר גישור. בדיוק כמו שיש מחלוקות משפטיות שבית המשפט לא יסכים שיתבררו בדלתיים סגורות, בהליך בוררות, כך גם תיק זה אמור להסתיים בדרך אחת ויחידה – הכרעה משפטית. לכאן או לכאן. מדובר בתיק נדיר בו חייבים להגיע להכרעה משפטית לטובת שני הצדדים ובעיקר לטובת הציבור, צד לא פורמאלי. הציבור, בניגוד לתיקים רבים אחרים של אנשי ציבור, הוא צד לתיק. צד חשוב ביותר וגם אם לא פורמאלי. הציבור, הצד הלא פורמאלי בתיק, זכאי לקבל הכרעה ולא משנה מהי וכמה זמן תיקח. חשוב שתהיה הכרעה משפטית, שהטוב ינצח.
עו"ד ברוך (בוקי) כצמן עוסק בליטיגציה אזרחית ומסחרית במשרד עוה״ד AYR - עמר רייטר ז׳אן שוכטוביץ ושות׳. מכהן במספר תפקידים ציבוריים, משמש כבורר ומגשר, ובעבר כיהן כסגן ראש לשכת עורכי הדין
לכתבה זו פורסמו 0 תגובות ב 0 דיונים
הוספת תגובה חדשה
אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר אתתנאי השימוש של כלכליסט לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.