סגור
מגזין נשים 2024 מירב כהן חברת כנסת מטעם יש עתיד
יוזמת הצעת החוק, ח"כ מירב כהן. "החוק ינתק את החמצן ממכונת ההונאה שפוגעת בקשישים" (צילום: רפי קוץ)

ועדת השרים לחקיקה תאשר: חוק שימנע סליקה של חברות שעושקות קשישים

ההצעה תוגש על ידי הממשלה והשרה לשוויון חברתי לשעבר ח"כ מירב כהן. בין היתר, תאפשר ההצעה להקפיא הליכי הוצאה לפועל שיזמו החברות העושקות נגד הקשישים

ועדת השרים לחקיקה צפויה לאשר מחר (א') את הצעות החוק למניעת מעשי נוכלות נגד קשישים. מדובר בהצעת חוק ממשלתית ובהצעת חוק פרטית של השרה לשוויון חברתי לשעבר ח"כ מירב כהן מיש עתיד שתאפשר להפסיק לסלוק אשראי לחברות שעוקצות קשישים, ואף להחזיר את הכסף במקרים מסוימים. לדברי כהן, העברת הצעות החוק "תנתק את החמצן לחברות שעושקות קשישים וחסרי ישע".
על פי דברי ההסבר להצעת החוק הממשלתית, באוקטובר 2020 קיבלה הממשלה החלטה על תוכנית חרום לחיזוק המאבק נגד עוקץ וניצול קשישים וצרכנים פגיעים. ההחלטה התקבלה לאחר "זיהוי תופעה של עוקץ ועושק אזרחים ותיקים וצרכנים אחרים הנמצאים בעמדת חולשה מול עוסקים באמצעות שיטות שיווק אגרסיביות המהוות הפרה חמורה של חוק הגנת הצרכן". ההצעה קבעה שהאכיפה בנושא תוגבר, בין היתר, באמצעות שינויי חקיקה.
על פי דיווח המשטרה בוועדת העלייה והקליטה בשבוע שעבר, בשנת 2023 נפתחו 2,003 תיקים בחשד להונאה כלפי קשישים. מתוך סך כל התיקים, 581 תיקים נגעו להונאה של דוברי רוסית. הרשות להגנת הצרכן דיווחה שבכל שנה מוגשות לה כ-2,500 תלונות שקשורות לעושק קשישים. ללשכה של ח״כ כהן הגיעו מאז פרוץ המלחמה יותר מ-50 תלונות על מקרי עוקץ קשישים וחסרי ישע מסוגים שונים.
מדובר בהצעת חוק ממשלתית שהוכנה כשכהן היתה השרה לשוויון חברתי ובהצעת חוק זהה שהגישה כהן בקדנציה הנוכחית כחברת כנסת. "החוק למניעת פגיעה כלכלית בצרכן" קובע שהרשות להגנת הצרכן תוכל להורות לחברות האשראי להפסיק סליקת כספים לעסקים שנחשדים כמי שעשקו צרכנים בסיכון מוגבר, כגון קשישים, חסרי ישע, קטינים, עולים חדשים, בעלי מוגבלויות או מי שאינם שולטים בשפה בה בוצעה העסקה. זאת, כשהמכירה מתבצעת תוך שימוש בהטעיה או בהשפעה לא הוגנת ואובחן דפוס חוזר של הונאה.
ההצעה תגביל את יכולתן של החברות לפגוע בקורבנות נוספים. במקרים בהם התשלום טרם הועבר מחברת האשראי אל החברה העושקת - יוחזרו הכספים ללקוחות הנפגעים. חברת אשראי שלא תעצור את הסליקה - תסתכן בעיצומים כלכליים משמעותיים.
על פי הצעת החוק, יוקפאו הליכי הוצאה לפועל שנפתחו מטעם החברה שנחשדה כעושקת, ולא יתאפשר לה לפתוח תיקי הוצאה לפועל חדשים. הסנקציות יופעלו על עסקים או חברות שהרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן תמצא או תחשוד כי ביצעו הפרה בנסיבות מחמירות כלפי מספר רב של צרכנים, שלהם נגרם נזק משמעותי.
כהן אמרה ש"חובתנו להגן על הצרכן, ובפרט על האזרחים הוותיקים והאוכלוסיות הפגיעות שנמצאים על הכוונת של הנוכלים. החוק הזה ינתק את החמצן ממכונת ההונאה שפוגעת בקשישים בימי שגרה, ולא עוצרת גם בזמן המלחמה. הוא חלק מחבילת חקיקה שאני מקדמת כבר מספר שנים במאבק נגד עושק קשישים, ואחריו יגיעו חוקים נוספים".